Igrzyska śmierci

Okładka książki Igrzyska śmierci
Suzanne Collins Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Igrzyska śmierci (tom 1) Ekranizacje: Igrzyska śmierci (2012) fantasy, science fiction
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Igrzyska śmierci (tom 1)
Tytuł oryginału:
The Hunger Games
Wydawnictwo:
Media Rodzina
Data wydania:
2012-03-21
Data 1. wyd. pol.:
2012-03-21
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788372786371
Tłumacz:
Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
Ekranizacje:
Igrzyska śmierci (2012)
Tagi:
Ameryka przyszłość igrzyska śmierć Małgorzata Hesko-Kołodzińska Piotr Budkiewicz dystopia literatura amerykańska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
370
304

Na półkach:

Wizje dystopicznej przyszłości pojawiają się w literaturze coraz częściej. Autorzy ścigają się w wymyślaniu oryginalnych fabuł, bądź bazują na sprawdzonych schematach, odpowiednio je modyfikując. I mimo że wyobraźnia nie ma granic, a kreatywność jest potężnym narzędziem twórczym, to coraz trudniej czytelnika zaskoczyć i zabrać go w niepowtarzalną i ekscytującą podróż.

"Igrzyska śmierci" to pierwszy tom cyklu o mieszkańcach futurystycznego państwa Panem autorstwa Suzanne Collins - amerykańskiej pisarki i scenarzystki, która karierę rozpoczęła w 1991 roku jako twórca telewizyjnych programów dla dzieci. Jednak prawdziwą sławę przyniosła jej w/w trylogia inspirowana mitem o Minotaurze i Tezeuszu oraz coraz bardziej absurdalnymi programami typu reality show. „Igrzyska śmierci" przez wiele tygodni utrzymywały się na liście bestsellerów "The New York Times".


W powieści autorka zabiera czytelnika do Panem – państwa powstałego w bliżej nieokreślonej przyszłości na gruzach Stanów Zjednoczonych, w którym panuje totalitarny system rządów. Kraj podzielony został na Kapitol, w którym żyją bogaci obywatele i trzynaście dystryktów mających na celu zaspokajanie potrzeb ludności Kapitolu. By nie dochodziło do buntów, mieszkańcy dystryktów są zastraszani i zmuszani do składania co roku „ofiar” w postaci dziewczyny i chłopaka w wieku od 12 do 18 lat wyłonionych podczas tzw. dożynek. Wylosowane osoby stają się reprezentantami swojego dystryktu w Głodowych Igrzyskach – krwawych zawodach trwających do momentu aż na arenie pozostanie żywy tylko jeden uczestnik.

Główną bohaterką powieści jest szesnastoletnia mieszkanka Dwunastego Dystryktu – Katniss Everdeen, która zgłasza się do udziału w 74. Głodowych Igrzyskach na miejsce swojej młodszej siostry. I choć zdaje sobie sprawę, że tym aktem miłości i odwagi podpisała na siebie wyrok śmierci, wie, że dokonała słusznego wyboru. Towarzyszem jej niedoli staje się syn piekarza - Peeta Mellark. Przed nimi walka na śmierć i życie, ale czy instynkt przetrwania i nabyte przez naście lat umiejętności, wiedza i doświadczenie wystarczą by odnieść zwycięstwo?. Katniss dzielnie znosi swoje przeznaczenie, a nawet wydaje się być pogodzona z nieuchronnością śmierci, do czasu kiedy okazuje się, że nie tylko los ma wobec niej własne plany.

Suzanne Collins usnuła ciekawą historię i osadziła ją na solidnych fundamentach tworząc ciąg przyczynowo – skutkowych zależności determinujących egzystencję i poczynania bohaterów. Powołała do życia bardzo młode postacie, a potem zmusiła je do działań, które w żaden sposób nie wpisują się w obraz młodości. Udział w Głodowych Igrzyskach jest niewątpliwie traumatycznym doświadczeniem, a kiedy na jednej szali trzeba położyć własne życie, a na drugiej śmierć, wybór wydaje się oczywisty. Gdyby tego było mało uwikłała bohaterów w trudne relacje, które dodatkowo komplikują ich trudne położenie.

Czytelnik towarzyszy Katniss od dnia dożynek. Dziewczyna dzieli się z nim swoimi myślami, rozterkami, uczuciami oraz stosunkiem do świata i ludzi. Panna Everdeen mimo młodego wieku jest osobą z charakterem umiejącą czerpać informacje z otoczenia i wyciągać z nich odpowiednie wnioski. Nie brakuje jej odwagi, uporu, inteligencji i przebiegłości, a przy tym potrafi dopuścić do głosu wrażliwość i empatię. Niestety czasem gubi ją impulsywność, bezczelność i temperament. Na szczęście szybko się uczy i pojmuje twarde reguły kapitolińskiej gry, ale czy to wystarczy by przetrwać?

„Igrzyska śmierci” to fascynujący początek serii oparty na niesztampowym pomyśle, którego potencjał nie tylko został w pełni wykorzystamy, ale stworzył autorce duży wachlarz możliwości w kreacji losów bohaterów. Suzanne Collins doskonałe łączy składniki i wie jak zrobić wrażenie na czytelniku i przykuć go do książki. W tej powieści jest wszystko co niezbędne do przeżycia niezapomnianej literackiej przygodny – nieprzeciętni bohaterowie, ciekawa rzeczywistość i bieg wydarzeń, który wbija w fotel. Jeżeli oczekujecie od literatury młodzieżowej czegoś więcej niż miłosne ćwierkania nastolatków i nie boicie się obcować ze śmiercią i twardymi przeciwnikami, to ta lektura jest dla was. Polecam.

Wizje dystopicznej przyszłości pojawiają się w literaturze coraz częściej. Autorzy ścigają się w wymyślaniu oryginalnych fabuł, bądź bazują na sprawdzonych schematach, odpowiednio je modyfikując. I mimo że wyobraźnia nie ma granic, a kreatywność jest potężnym narzędziem twórczym, to coraz trudniej czytelnika zaskoczyć i zabrać go w niepowtarzalną i ekscytującą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    59 948
  • Posiadam
    14 748
  • Chcę przeczytać
    10 642
  • Ulubione
    8 169
  • Chcę w prezencie
    732
  • Fantastyka
    572
  • Teraz czytam
    567
  • 2012
    504
  • 2013
    462
  • 2014
    411

Cytaty

Więcej
Suzanne Collins Igrzyska śmierci Zobacz więcej
Suzanne Collins Igrzyska śmierci Zobacz więcej
Suzanne Collins Igrzyska śmierci Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także