Południowokoreańska droga do demokracji

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Azji i Pacyfiku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7611-768-3
Korea
Artur

Niniejsze opracowanie ma na celu ukazanie procesu formowania się i funkcjonowania systemu politycznego Korei Południowej w okresie jego zmiany. Podjęto tu próbę dokonania analizy procesu upadku autorytarnego systemu politycznego, a następnie procesu tranzycji, zmierzającego do ukształtowania demokratycznego systemu politycznego, a także problemów konsolidacji południowokoreańskiej demokracji.
Z Przedmowy

źródło opisu: Strona wydawcy

źródło okładki: Strona wydawcy

Tadeusz Pawłowski | 2013-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2013

Tej książki nie będę oceniał w kategoriach "dobra - zła", bo ona powinna być przydatna lub nie. Książka przedstawia dwie kwestie: zagadnienie "tranzycji" rozumiane zgodnie z Huntingtonem, oraz przemiany polityczno - społeczne w Korei w latach 1987-1995. Autorka słusznie uznała, że był to przełomowy czas w dziejach Korei Południowej, etap przejścia od dyktatury do demokracji. Ciekawie (choć niezbyt wnikliwie moim zdaniem i niedostatecznie) pokazano odchodzenie od myślenia w kategoriach wojny domowej i uznawania rozwoju gospodarczego za fetysz legitymizujący autorytarne rządy. O ile w Polsce przyczyną kryzysu władzy była bieda społeczeństwa, o tyle w Korei Południowej takim samym zapalnikiem stała się zamożność przy deficycie swobód demokratycznych.

Ciekawym aspektem książki jest pokazanie, w jaki sposób przełom demokratyczny wiązał się z erozją wartości społecznych, utrwalanych w tym społeczeństwie przynajmniej od dwóch tysięcy lat. Dzisiejsza Korea, pomimo jej konserwatyzmu...

rilantro | 2013-11-06
PatrycjaG | 2017-03-11