Południowokoreańska droga do demokracji

Okładka książki Południowokoreańska droga do demokracji Grażyna Strnad
Okładka książki Południowokoreańska droga do demokracji
Grażyna Strnad Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
324 str. 5 godz. 24 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Adam Marszałek
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
324
Czas czytania
5 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376117683
Tagi:
Korea Korea Południowa polityka socjologia demokracja ustrój
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Republika Korei. Zarys ewolucji systemu politycznego. Waldemar Dziak, Grażyna Strnad
Ocena 6,6
Republika Kore... Waldemar Dziak, Gra...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
75
40

Na półkach:

Tej książki nie będę oceniał w kategoriach "dobra - zła", bo ona powinna być przydatna lub nie. Książka przedstawia dwie kwestie: zagadnienie "tranzycji" rozumiane zgodnie z Huntingtonem, oraz przemiany polityczno - społeczne w Korei w latach 1987-1995. Autorka słusznie uznała, że był to przełomowy czas w dziejach Korei Południowej, etap przejścia od dyktatury do demokracji. Ciekawie (choć niezbyt wnikliwie moim zdaniem i niedostatecznie) pokazano odchodzenie od myślenia w kategoriach wojny domowej i uznawania rozwoju gospodarczego za fetysz legitymizujący autorytarne rządy. O ile w Polsce przyczyną kryzysu władzy była bieda społeczeństwa, o tyle w Korei Południowej takim samym zapalnikiem stała się zamożność przy deficycie swobód demokratycznych.

Ciekawym aspektem książki jest pokazanie, w jaki sposób przełom demokratyczny wiązał się z erozją wartości społecznych, utrwalanych w tym społeczeństwie przynajmniej od dwóch tysięcy lat. Dzisiejsza Korea, pomimo jej konserwatyzmu społecznego i szczątków konfucjańskich wartości, jest tak samo odległa od Korei z lat 60-tych jak i od tej sprzed roku 1910 (podbój japoński). W kraju prezydentem jest kobieta, córka dyktatora, który z jednej strony ograniczył wolność, z drugiej zaś stworzył koreański cud gospodarczy, a zwykli Koreańczycy już nie chcą iść za wodzem, jak w przeszłości - ze zwartej masy stają się indywidualnościami. Przyczyny i przebieg tych przemian pokazano w "Południowokoreańskiej drodze do demokracji".

Warto pamiętać, że książka dotyczy kilku wąsko pojętych aspektów. Jeśli ktoś szuka przekrojowych informacji politycznych, to powinien sięgnąć po książkę "Republika Korei. Zarys ewolucji systemu politycznego" (Dziak/Strnad) - do roku 2008, albo po "Korea w oczach Polaków. Państwo - Społeczeństwo - Kultura" (bogate informacje odnośnie rozwiązań ustrojowych w tym kraju). W swojej kategorii jest to solidna, bogata w źródła i wartościowa analiza politologiczna

Tej książki nie będę oceniał w kategoriach "dobra - zła", bo ona powinna być przydatna lub nie. Książka przedstawia dwie kwestie: zagadnienie "tranzycji" rozumiane zgodnie z Huntingtonem, oraz przemiany polityczno - społeczne w Korei w latach 1987-1995. Autorka słusznie uznała, że był to przełomowy czas w dziejach Korei Południowej, etap przejścia od dyktatury do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    17
  • Korea
    2
  • Przeczytane
    2
  • Korea Płd
    1
  • Książki do kupienia
    1
  • Posiadam-Papier
    1
  • Bez cennika
    1
  • Korea
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Południowokoreańska droga do demokracji


Podobne książki

Przeczytaj także