Republika Korei. Zarys ewolucji systemu politycznego.

Wydawnictwo: Instytut Studiów Politycznych PAN
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
bhagwanti

źródło okładki: Własne

Tadeusz Pawłowski | 2013-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2013

Po tej książce mam niedosyt - "Republika Korei" próbuje być kompendium, całościowym zbiorem wiedzy o wydarzeniach politycznych w Korei Południowej (a właściwie w: Republice Korei), ale tego się nie da zrobić solidnie na 250-ciu stronach. Zarys obejmuje czasokres 1945-2008 i z konieczności jest pobieżny. Nie dowiemy się z książki zbyt wiele o specyfice tego kraju, o przywiązaniu ludzi do regionalizmów, o tradycyjnej korupcji na styku polityka-biznes, o konserwatyzmie społecznym, o erozji konfucjańskich wartości w tym kraju. Nawet tak ważne wiadomości jak system wyborczy, który w RK szczególnie silnie wiąże się z pewnymi tradycjami, został potraktowany pobieżnie.

Wydaje mi się, że usiłowano przede wszystkim stworzyć ogólny zarys polityczny i zamieścić go w małej, przystępnej objętości. Tym niemniej nie jest to dobra książka, chociaż pochodzi od pary specjalistów uznanych w swojej dziedzinie. Jeśli ktoś szuka suchych faktów, to powinien sięgnąć po "Republikę Korei". Jeśli jednak...

jahdamus | 2017-06-03
rilantro | 2013-11-06