Słowo o Jakubie Szeli

CompleteUnknown

przeklam_literacki | 2014-07-17
Na półkach: Przeczytane, Poezja, Społeczne
Przeczytana: 17 lipca 2014

Przeczytane przy okazji obejrzenia spektaklu "W imię Jakuba S." Pawła Demirskiego w Teatrze Dramatycznym (świetny!). Fragmenty utworu Jasińskiego są wykorzystane w spektaklu (a być może to dawniejsze ludowe przyśpiewki zostały zapożyczone tak przez Jasieńskiego jak i Demirskiego z tradycji. Poemat Jasieńskiego się nie zestarzał, wciąż jest mocny zarówno poetycko (przy niektórych fragmentach aż ciarki przechodzą po plecach), jak i społecznie.
Na pewno ważny tekst. Tylko zakończenie chyba nieprawdziwe – u Jasieńskiego prowadzą Szelę na szubienicę ("szubienica i pańszczyzna to podstawa ekonomii" – to z dramatu Demirskiego) , w rzeczywistości dostał gospodarstwo w Bukowinie.

Pan Kracy | 2017-11-05
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Lubimy się ogrzewać wspomnieniem o szlacheckich korzeniach Rzeczypospolitej, gdy aż 10 % polskiego społeczeństwa uczestniczyło w demokracji szlacheckiej, do tego Pan Tadeusz, dworki etc.

Często zapominamy, że ogromną większość społeczeństwa stanowili chłopi, których los niewiele różnił się od doli czarnych niewolników w Ameryce.

Jacek Napora | 2017-12-19
Na półkach: Przeczytane, Poezja