Słowo o Jakubie Szeli

CompleteUnknown

grafzero | 2019-09-13
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 13 września 2019

Nie istnieje w polskich dziejach postać bardziej odrażająca i zasługująca na społeczne potępienie niż Jakub Szela. Nikt i nic nie przekona mnie do tego że było inaczej, żadna poniesiona krzywda, żadne prawo moralne, żadna sprawiedliwość społeczna - dzieło tego człowieka do czasu totalitaryzmów wieku XX wieku nie miało sobie równych. Świadczy też o chłopskim zezwierzęceniu co zresztą kapitalnie potwierdza narrację szlachty (chociaż co ciekawe część wsi wystąpiła przeciw Szeli i obroniła swoja dwory).
Nie da się jednak ukryć, że poemat Jasieńskiego napisany jest kapitalnie. Zmienny rytm w poszczególnych częściach, nastrój, rymy, mieszanie poezji chłopskiej, liryków czy awangardy zasługuje na docenienie. Z drugiej strony przeraża ogrom naiwności (Jezus, który jako cieśla pracował przez prawie trzydzieści lat, ma nagle ręce białe bo wolne od pracy?), który w zestawieniu z życiorysem autora tchnie wręcz grozą.
Kapitalny poemat potwierdzający tezę, że największym wrogiem człowieczeństwa...

Pan Kracy | 2017-11-05
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Lubimy się ogrzewać wspomnieniem o szlacheckich korzeniach Rzeczypospolitej, gdy aż 10 % polskiego społeczeństwa uczestniczyło w demokracji szlacheckiej, do tego Pan Tadeusz, dworki etc. Jednym słowem - całe to patriotyczne gadanie.

Często zapominamy, że ogromną większość społeczeństwa stanowili chłopi, których los w praktyce niewiele był lepszy od doli czarnych niewolników w Ameryce. Jeszcze częściej zapominamy, że chłopskie pieśni buntu powstawały już w XV wieku!

przeklam_literacki | 2014-07-17
Na półkach: Przeczytane, Poezja, Społeczne
Przeczytana: 17 lipca 2014

Przeczytane przy okazji obejrzenia spektaklu "W imię Jakuba S." Pawła Demirskiego w Teatrze Dramatycznym (świetny!). Fragmenty utworu Jasińskiego są wykorzystane w spektaklu (a być może to dawniejsze ludowe przyśpiewki zostały zapożyczone tak przez Jasieńskiego jak i Demirskiego z tradycji. Poemat Jasieńskiego się nie zestarzał, wciąż jest mocny zarówno poetycko (przy niektórych fragmentach aż ciarki przechodzą po plecach), jak i społecznie.
Na pewno ważny tekst. Tylko zakończenie chyba nieprawdziwe – u Jasieńskiego prowadzą Szelę na szubienicę ("szubienica i pańszczyzna to podstawa ekonomii" – to z dramatu Demirskiego) , w rzeczywistości dostał gospodarstwo w Bukowinie.