Religie

Tłumaczenie: Konrad Mędrzecki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Prognozy XXI wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Future of Religion
popularnonaukowa

Koniec XX wieku jest czasem ogromnego rozkwitu życia religijnego, przybierającego coraz to nowe, niekiedy dziwaczne i niebezpieczne, formy. Na naszych oczach rodzą się i upadają kościoły, sekty i wspólnoty. A jednak - jak twierdzi Felipe Fernández-Armesto - przyszłość należy do wielkich religii. To właśnie one dają poczucie zakorzenienia, łączność z tradycją oraz wiarę prawdziwie religijną.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1998

źródło okładki: zdjęcie własne

Tamanna | 2019-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2019

Kaszel spowolnil mój bieg. Miałam więc czas mijając półki książek w moim pokoju wyciągnąć rękę po dawno niedoczytane "Religie" Felipe Fernandez- Armesto. W ramach cyklu prognoz XXI wieku zaledwie na 74 stronach ktoś rozprawia się z problemem religii. Zastanawiam się, czy zapowiedziane tematy wojen i terroryzmu przedstawiono w równie pigułkowej formie. Coś na miarę XXI wieku.

Książka o oryginalnym tytule "The Future of Religion" po raz pierwszy wydana została w 1997 roku. Czytając ją nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że 20 lat to dużo, że świat zmienia się szybko, choćby po 11 września 2001 wchodząc na nową drogę niekoniecznie dialogu Zachodu z islamem. Tej perspektywy tu nie ma. A co.jest?

Począwszy od przedstawienia idei kompromitacji religii uznanej np przez Nietschego za "patologiczną aberrację, którą można przezwyciężyć siłą woli" poprzez mowę o " gilotynie jako pamiątce zdeprawowanego rozumu", o quasi- religiach, którym brak poczucia transcendencji, o "ewangelii...

krystyna kalinowska | 2012-03-22

Książeczka mówi o obecnych religiach na Swiecie