Kurtyzana i samuraj

The Courtesan and the Smuraj
Monika Wyrwas-Wiśniewska
literatura piękna
Marion

Rok 1868. W japońskiej dzielnicy rozkoszy, gdzie seks jest na sprzedaż, a jedynym zakazanym owocem miłość, waleczny żołnierz spotyka piękną gejszę. Hana ma zaledwie siedemnaście lat, kiedy jej mąż jedzie na wojnę. Gdy dom, w którym mieszka sama, zostaje zaatakowany przez wrogów, dziewczyna musi ukryć się w dzielnicy Yoshiwara, gdzie królują gejsze i konkubiny. Tu zaś zostaje zmuszona do zostania jedną z nich.
Yozo spędził cztery lata w wiktoriańskiej Anglii. Po powrocie do Japonii bierze udział w wojnie domowej po stronie swoich przyjaciół, ale kiedy ponoszą klęskę, chroni się w Yoshiwarze. Tylko tu mogą się czuć bezpieczni ludzie wyjęci spod prawa. Wkrótce poznaje Hanę i oboje zakochują się w sobie bez pamięci. Jednak czeka ich wiele przeciwności, oboje też ukrywają straszliwe sekrety zagrażające ich życiu.

źródło opisu: https://www.soniadraga.pl/produkt/509/kurtyzana-i-samuraj.html

źródło okładki: https://www.soniadraga.pl/produkt/509/kurtyzana-i-samuraj.html

ewa0818 | 2017-11-12

Przeczytalam,ale zachwycona nie jestem,po prostu nie moje klimaty

Numerka | 2017-06-19

No cóż ...
Po książeczkę sięgnęłam zafascynowana pewnym serialem TV, który całą moją rodzinę pochłonął bez reszty, spodziewając się podobnego porywu po treści tej pozycji.. Niestety - porywu brak. Opis na końcu wydania jest tylko pobożnym życzeniem treści, która chyba tylko na kilku ostatnich stronach zdawać by się mogło tempa nabierała ... Ot ... Takie tam sobie pisanie (w zasadzie dobrze, że autorka troszkę historii liznęła) bo miała na czym bazować w książce.
Hm ... Czy polecam ?
Odpowiem tak ...
Jak nie przeczytacie - żałować czego mieć nie będziecie ...

kropka75 | 2016-01-26
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Hmmm...
Nie do końca wiem od czego tu zacząć. Mam ochotę napisać po prostu: "romans dla nastolatek".
Książka lekka, łatwa i dosyć przyjemna. Ale chyba nie tego szukam w literaturze.

Do określenia tego romansem też mi czegoś brakuje. Mianowicie - romansu właśnie. Książka zaczyna się od zarysu historii głównej bohaterki, potem przedstawiany jest ów samuraj, w którym, jak wiadomo, kobieta musi się zakochać.
Kurtyzana tytułowa to oczywiście bardzo porządna kobieta, żona dręczyciela, młoda i atrakcyjna. Można by się spodziewać, że nieszczęśliwa, ale słowa o tym nie ma przez całą książkę, mimo trudnych losów bohaterki.
Ucieka z domu (mąż na wojnie), trafia do dzielnicy rozkoszy, zostaje prostytutką i oczywiście - bo jakże by inaczej - jest w tym świetna, mimo że przedtem seks znała tylko ze zbliżeń z mężem, które bardziej przypominały gwałt niż seks, w gruncie rzeczy.
Oczywiście jest sławna i najpiękniejsza. I wtapia się w ten żywot idealnie. Żadnych rozterek, przemyśleń, wniosków,...

Malini | 2015-12-16
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Lekka i przyjemna książka, w sam raz na zimowe wieczory. Akcja powieści przedstawiona jest zarówno ze strony Hany (kurtyzany), jak i Yoza (samuraja) i rozgrywa się w czasie wojny domowej w Japoni.
Nie przepadam za opisami wojen, bitew itp. Na szczęście w tej powieści nie ma ich dużo, dzięki temu nie dopadła mnie nuda w czasie czytania.
Miałam nadzieję dowiedzieć się nieco więcej na temat życia japońskich kurtyzan, ale niestety niczego nowego się nie dowiedziałam.

Monika | 2015-12-06
Przeczytana: 02 grudnia 2015

To moje drugie spotkanie z Autorką, ciągle miałam jednak wrażenie, że wciąż czytam poprzednią książkę. Są do siebie bardzo podobne, zarówno w stylu, jak i tematyce. Polecam jedynie wielbicielom tematyki.

Natalia | 2015-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Bardzo sympatyczna książka. Ciekawa tematyka, bohaterowie i dwa wątki: miłość i wojna. Powieść jest przepełniona różnymi, skrajnymi postawami, odwagą, tchórzostwem, miłością, nienawiścią, troską i brutalnością. Autorka w sposób prosty przedstwaiła problem wojny domowej w Japonii, przeplatając go historią walczących i życiem kobiet, które zostały opuszczone, i których konflikt ten ogarnął. Z niecierpliwością czekałam na spotkanie tytułowej kurtyzany i samuraja (a czeka się dość długo, bo połowę książki). Nie zawiodłam się na utorce, książka trzyma w napięciu, szokuje i wzrusza. Polecam ♥

| 2014-10-15
Na półkach: Przeczytane, 10. 2014
Przeczytana: 15 października 2014

Po raz kolejny dobra dawka japońskiego życia zamierzchłych czasów kurtyzan i samurajów.

"Kurtyzana i samuraj" zaintrygowała mnie już od pierwszych stron. Nie jestem co prawda fanatyczną miłośniczką japońskiej kultury, niemniej jednak interesują mnie niektóre jej aspekty.Lesley Downer wykorzystała w swojej powieści motywy najlepiej znane i najbardziej atrakcyjne dla europejskiego czytelnika: samuraja i wyznawanego przezeń kodeksu honorowego bazującego na bezwzględnej lojalności wobec władcy - nawet za cenę życia - dla większości z nas trudnego do zrozumienia i zaakceptowania oraz świata gejsz i kurtyzan. Autorka zgrabnie i umiejętnie połączyła te dwa światy za sprawą pary głównych bohaterów, tłem dla rodzącego się uczucia czyniąc pierwsze niespokojne lata po obaleniu szogunatu i panowania cesarza Meiji.
"Kurtyzana i samuraj" to barwna, kipiąca od emocji historia miłosna ukazana na tle zapierającej dech w piersiach panoramy kulturowej XIX - wiecznej Japonii, z całym jej przepychem, surowością i egzotyką. Pomimo niejakiej przewidywalności fabuły nie sposób odmówić jej...

betina360 | 2014-05-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 maja 2014

Autorka ciekawie przedstawila zwyczaje w Japoni.Musze przyznac ze ksiazka mnie zaciekawila i podobala mi sie ta nielatwa milosc kurtyzany i samuraja.Sporo przeszli zanim sie poznali i pokochali.Lecz obydwoje mieli wielka sile i odwage.

Dociekliwy_Kotek | 2013-11-11
Przeczytana: październik 2013

Wypożyczyłam ostatnią powieść Downer razem z tym gniotem "W cieniu kwitnących wiśni" Miki Sakamoto i przyznaję, że po takim wstępie na zapowiedź miłości między kurtyzaną a samurajem dostałam lekkich mdłości. No, ale skoro już przytargałam z biblioteki, to po takim wysiłku głupio nawet nie spróbować - i z taką oto motywacją zabrałam się do czytania. Teraz zachodzę w głowę, dlaczego powieść Downer ma u czytelników niższa ocenę niż pospolite romansidło Sakamoto?

Wyjaśnijmy sobie jedno: wbrew informacji wydawcy, nie jest to banalny romansik i nie miłość gra w tej opowieści pierwsze skrzypce. Jeśli pominąć mało w gruncie rzeczy przekonujący wątek uczuciowy, otrzymujemy na wskroś europejską powieść całkiem przyzwoicie przedstawiającą konflikty w Japonii u progu ery Meiji. Za tło historyczne i drobiazgowe odtworzenie realiów życia autorce należą się więc same pochwały i gdyby na tych aspektach poprzestała, nie byłoby się czego czepić.
Niestety, powieść musi mieć jakąś fabułę, więc...