Kurtyzana i samuraj

Wydawnictwo: Sonia Draga
The Courtesan and the Smuraj
Marion

Rok 1868. W japońskiej dzielnicy rozkoszy, gdzie seks jest na sprzedaż, a jedynym zakazanym owocem miłość, waleczny żołnierz spotyka piękną gejszę. Egzotyczne plenery, życie targane przeciwnościami losu i zapierający dech w piersiach romans – zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść o miłości na tle krwawej wojny, pożądania i niebezpiecznych tajemnic. Hana ma zaledwie siedemnaście lat,...

Hana ma zaledwie siedemnaście lat, kiedy jej mąż jedzie na wojnę. Gdy jej dom zostaje zaatakowany przez wrogów, dziewczyna musi ukryć się w dzielnicy Yoshiwara, gdzie królują gejsze i konkubiny. Tu zaś zostaje zmuszona do zostania jedną z nich.

Yozo spędził cztery lata w wiktoriańskiej Anglii. Po powrocie do Japonii bierze udział w wojnie domowej po stronie swoich przyjaciół, ale kiedy ponoszą klęskę, chroni się w Yoshiwarze. Tylko tu mogą się czuć bezpieczni ludzie wyjęci spod prawa. Wkrótce poznaje Hanę i oboje zakochują się w sobie bez pamięci. Jednak czeka ich wiele przeciwności, oboje też ukrywają straszliwe sekrety zagrażające ich życiu.

źródło opisu: http://www.empik.com/kurtyzana-i-samuraj-downer-le...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/kurtyzana-i-samuraj-downer-le...»

"Kurtyzana i samuraj" zaintrygowała mnie już od pierwszych stron. Nie jestem co prawda fanatyczną miłośniczką japońskiej kultury, niemniej jednak interesują mnie niektóre jej aspekty.Lesley Downer wykorzystała w swojej powieści motywy najlepiej znane i najbardziej atrakcyjne dla europejskiego czytelnika: samuraja i wyznawanego przezeń kodeksu honorowego bazującego na bezwzględnej lojalności wobec władcy - nawet za cenę życia - dla większości z nas trudnego do zrozumienia i zaakceptowania oraz świata gejsz i kurtyzan. Autorka zgrabnie i umiejętnie połączyła te dwa światy za sprawą pary głównych bohaterów, tłem dla rodzącego się uczucia czyniąc pierwsze niespokojne lata po obaleniu szogunatu i panowania cesarza Meiji.
"Kurtyzana i samuraj" to barwna, kipiąca od emocji historia miłosna ukazana na tle zapierającej dech w piersiach panoramy kulturowej XIX - wiecznej Japonii, z całym jej przepychem, surowością i egzotyką. Pomimo niejakiej przewidywalności fabuły nie sposób odmówić jej...

allison | 2012-05-25
Na półkach: Przeczytane, Orient, Rok 2012
Przeczytana: 24 maja 2012

Powieść ciekawa, ale bardzo przewidywalna i nieco schematyczna - to jej największe wady.

Przeczytałam szybko, jednak bez większych emocji. Świat kultury japońskiej pokazany został poprawnie, lecz nie porywająco. Również w wątku miłosnym zabrakło mi nastrojowego orientalnego klimatu (a może po prostu za bardzo się na niego nastawiłam).
Szczegółowo natomiast opisane zostało tło historyczne - wojna domowa między Południem i Północą oraz dążenia polityczne obu stron.

Historia miłości tytułowych bohaterów właściwie pokazana została drugoplanowo - wbrew temu, co głosi okładkowa recenzja. Zanim kurtyzana i samuraj się spotkają, autorka wiele miejsca poświęca ich indywidualnym losom. Są one interesujące, ale nie odnalazłam w nich niczego oryginalnego.

Zaletą na pewno jest jednorodny styl i literacki język.

Monika | 2015-12-06
Przeczytana: 02 grudnia 2015

To moje drugie spotkanie z Autorką, ciągle miałam jednak wrażenie, że wciąż czytam poprzednią książkę. Są do siebie bardzo podobne, zarówno w stylu, jak i tematyce. Polecam jedynie wielbicielom tematyki.

Isadora | 2012-05-03
Przeczytana: 03 maja 2012

Rok 1868. W Japonii dogorywa konflikt pomiędzy zwolennikami szoguna z północnej części kraju a rewolucjonistami z południa, którym udało się przywrócić władzę cesarską.
On - Yozo Tajima - jest jednym z piętnastu wybrańców, którym pozwolono opuścić Japonię, by w Europie zdobywali wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Po czterech latach powrócił do kraju, by wziąć udział w wojnie domowej po stronie szoguna, jednak oddziały Północy ponoszą klęskę. Yozo wraz ze swym francuskim przyjacielem Jeanem Marlinem znajdują schronienie w Yoshiwarze, dzielnicy Edo słynącej z domów publicznych, gdzie obmyślają plan odbicia swego dowódcy Enomoto z rąk południowców.
Ona - siedemnastoletnia Hana pochodząca z szanowanej rodziny samurajów lojalnych wobec szoguna i żona jednego z nich. Gdy jej dom zostaje zaatakowany przez wrogów, musi uciekać, choć nie ma dokąd. Zziębniętą, głodną i przerażoną Hanę znajduje stręczycielka Fuyu, która sprzedaje ją do domu publicznego w Yoshiwarze. To właśnie w dzielnicy...

betina360 | 2014-05-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 maja 2014

Autorka ciekawie przedstawila zwyczaje w Japoni.Musze przyznac ze ksiazka mnie zaciekawila i podobala mi sie ta nielatwa milosc kurtyzany i samuraja.Sporo przeszli zanim sie poznali i pokochali.Lecz obydwoje mieli wielka sile i odwage.

Malini | 2015-12-16
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Lekka i przyjemna książka, w sam raz na zimowe wieczory. Akcja powieści przedstawiona jest zarówno ze strony Hany (kurtyzany), jak i Yoza (samuraja) i rozgrywa się w czasie wojny domowej w Japoni.
Nie przepadam za opisami wojen, bitew itp. Na szczęście w tej powieści nie ma ich dużo, dzięki temu nie dopadła mnie nuda w czasie czytania.
Miałam nadzieję dowiedzieć się nieco więcej na temat życia japońskich kurtyzan, ale niestety niczego nowego się nie dowiedziałam.

Nic specjalnego - przeczytałam, bo zaczęłam.
Na rynku można znaleźć wiele lepszych książek, poruszających identyczną tematykę.

Dociekliwy_Kotek | 2013-11-11
Przeczytana: październik 2013

Wypożyczyłam ostatnią powieść Downer razem z tym gniotem "W cieniu kwitnących wiśni" Miki Sakamoto i przyznaję, że po takim wstępie na zapowiedź miłości między kurtyzaną a samurajem dostałam lekkich mdłości. No, ale skoro już przytargałam z biblioteki, to po takim wysiłku głupio nawet nie spróbować - i z taką oto motywacją zabrałam się do czytania. Teraz zachodzę w głowę, dlaczego powieść Downer ma u czytelników niższa ocenę niż pospolite romansidło Sakamoto?

Wyjaśnijmy sobie jedno: wbrew informacji wydawcy, nie jest to banalny romansik i nie miłość gra w tej opowieści pierwsze skrzypce. Jeśli pominąć mało w gruncie rzeczy przekonujący wątek uczuciowy, otrzymujemy na wskroś europejską powieść całkiem przyzwoicie przedstawiającą konflikty w Japonii u progu ery Meiji. Za tło historyczne i drobiazgowe odtworzenie realiów życia autorce należą się więc same pochwały i gdyby na tych aspektach poprzestała, nie byłoby się czego czepić.
Niestety, powieść musi mieć jakąś fabułę, więc...

Natalia | 2015-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Bardzo sympatyczna książka. Ciekawa tematyka, bohaterowie i dwa wątki: miłość i wojna. Powieść jest przepełniona różnymi, skrajnymi postawami, odwagą, tchórzostwem, miłością, nienawiścią, troską i brutalnością. Autorka w sposób prosty przedstwaiła problem wojny domowej w Japonii, przeplatając go historią walczących i życiem kobiet, które zostały opuszczone, i których konflikt ten ogarnął. Z niecierpliwością czekałam na spotkanie tytułowej kurtyzany i samuraja (a czeka się dość długo, bo połowę książki). Nie zawiodłam się na utorce, książka trzyma w napięciu, szokuje i wzrusza. Polecam ♥

Ola | 2012-08-09

Powiesci Lesley Downer to idealna lektura dla tego, kto chcialby poczytac sobie o Japonii jakas przyjemna powiesc, lubi watki przygodowe i nienachalny romans, a przy okazji nie chce zlasowac sobie mozgu glupotami zawartymi w powiesciach typu "Motyl na wietrze". Autorka jest badaczka kultury japonskiej, spedzila w Japonii wiele lat i zanim zabrala sie za powiesci, pisala ksiazki naukowe i popularnonaukowe na temat "ulotnego swiata" (swiata rozrywek okresu Edo, swiata gejsz, kurtyzan i ich klienteli). Powiesc czyta sie bardzo przyjemnie bez wzgledu na to, czy ma sie jakiekolwiek pojecie o Japonii czy nie. Nie epatuje zbedna egzotyka, nie jest pretensjonalna ani naiwna. Ot, dobra powiesc osadzona w japonskich realiach. Polecam.