Madame Sadayakko. Gejsza, która uwiodła Zachód

2009-01-01
Patryk Gołębiowski
madame sadayakko gejsza japonia

Japonia to dziwny kraj:)
Książka jest o gejszy, która stała się aktorką mimo woli. Aktorska trupa w poszukiwaniu lepszego życia opuszcza zacofaną Japonię i rusza na podbój Ameryki i Europy. Nie mnie oceniać, czy Sada i jej mąż wprowadzili teatr kabuki pod amerykańskie i europejskie strzechy czy wręcz przeciwnie: zmasakrowali kabuki tworząc z tego teatr komercyjny strawialny dla widza spoza Japonii. Nie wiem, nie znam się. Faktem jednak jest, że Sada wychowana jako gejsza wykorzystała swoje mizerne umiejętności na deskach teatralnych odpowiadając na zapotrzebowanie "białego człowieka" na egzotykę.
Książka jest nierówna. Napisana takim stylem, że niektóre rozdziały łatwo nużą. Dla mnie najciekawsze było w tej książce tło społeczne i historyczne oraz ostatnie rozdziały opisujące życie Sady po zakończonym tourne. Okazała się całkiem niezłym przedsiębiorcą z umiejętnością wykonania dobrego PR-u.
I co charakterystyczne - akcja dzieje się ponad 100 lat temu i już wtedy było zapotrzebowanie na kobiece celebrytki, co sprawiło, że gwiazdą stała się Sada, a nie jej mąż, twórca tego teatru. I tak jest nadal Otojiro jest zapomniany, a Sada czczona.

Japonia to dziwny kraj:)

Moim największym marzeniem jest w przyszłości zwiedzić Japonię. Jest to jeden z moich ulubionych państw, a głównymi atrakcjami jakimi mogą się pochwalić to góra Fuji, Hokkaido, Okinawa, a także wiele innych wspaniałych miejsc.
Poza miejscami można spotkać także gejsze, które są bardzo popularne w kulturze Japońskiej. Jej zadaniem jest zabawianie gości, występy artystyczne, taniec, śpiew, a także gra na instrumencie. Jednak pomimo pięknych strojów i makijażu nie jest tak kolorowo jak się wydaje. W książce "Madame Sadayakko: Gejsza, która uwiodła zachód" jest to pięknie zobrazowane co muszą przeżywać. Jeden z wielu cytatów jakie można znaleźć tutaj bardzo zapadł mi w pamięci "Choć dzielnice gejsz miały romantyczny charakter, były to w zasadzie getta, odzielone od przyzwoitego społeczeństwa" zmieniło to w tym momencie pogląd na ich życie. Sadayakko urodziła się w 1871 roku i była pierwszą gwiazda, która zdobyła sławę międzynarodową. Poznajemy jej historię, która często wzrusza. Są tutaj także zamieszczone zdjęcia i możemy zobaczyć jej metamorfozę od dziecka aż do bycia gejszą. Według mnie pozycja obowiązkowa dla osób, którzy uwielbiają ten kraj i nie tylko

Warto przeczytać!

Warto przeczytać!

Niesamowita historia Gejszy, która jak stoi w tytule, uwiodła Zachód. Myślę, że opis mówi wystarczająco dużo ale czytając jej niesamowity życiorys zastanawiałem się jakim cudem nigdy wcześniej o niej nie słyszałem. Co prawda momentami nachodziła mnie myśl, ile z tych historii to prawdziwe wydarzenia, a które z nich zostały nieco podkolorowane, niemniej zakładając że to fakty, miała niesamowicie bogate życie. Oprócz jej biografii poznajemy także od kuchni świat gejsz, ciekawostki oraz prawa nim rządzące. Wszystko to na tle przemian historyczno-kulturowych jakie przeżywała Japonia na przełomie XIX i XX wieku oraz różnicach w odbiorze kultury dalekiego wschodu na zachodzie, co momentami było nie lada wyzwaniem ale też wzbudzało niemały zachwyt. Szkoda tylko, że o jej występie w ówczesnym Krakowie jest tylko wzmianka...

Średnia fabularyzowana biografia. Trochę książek o Japonii przeczytałam i nie do końca zgadzam się podanymi z faktami np. gejsze łatwo wychodziły za mąż; nie ma ani słowa, żeby odejść od okiya musiał najpierw wykupić; niby aktorek w Europie nie kojarzyli z prostytucją. Zamiast tego przekoloryzowany obrazek.
Nie uważam gloryfikacja napadania Japonii na inne państwa i brania w ich pod okupację - Korea, Mandżuria jest właściwa.
Nie podobało mi się, że zamiast trzymać biografii i stylu faktograficznego, autorka wpakowała romans w centrum. Klamra "prawdziwa miłość" spina całą książkę - od początku, że jako dzieci spotkali się z Momosuke, pod koniec, że w średnim wieku zostali parą po przejściach. Żeby zgadzał się wątek, należało z żony Momosuke zrobić harpię, której śmiało przeszkadzać, że 20 lat mąż mieszkał z inną. Jest hipokryzja w stosunku bohaterek, gdy Sadayakko zdradzał mąż, ona była ofiarą złego człowieka, ale gdy mąż zdradzał Fukusawę jej wina, bo była wykształcona, a jak wykształcona i inne priorytety niż pindrzenie się - flejtuch. Zabiegi sprawiają, że z biografii robi się harlequin, kosztem rozsądnego podejścia do istniejących postaci, bo musi zgadzać literacka kalka o miłości.
Pod względem stylu napisane przeciętne. Za dużo w książce irytujących powtórzeń np. 5x wciska nam zdaniem o kształcie powiek.

Nie uważam gloryfikacja napadania Japonii na inne państwa i brania...

Albo źle napisana, albo przetłumaczona. Ciężko się czyta, zero gładkości w języku/przekazie. Poza oczywistymi zaletami jak np. przybliżenie mentalności japońskiej czy pewnego procesu przemian, nie tylko społecznych ale i artystycznych, głównym minusem książki moim zdaniem jest to, że pozycja ta nie dawała czytelnikowi w żadnym wypadku mieć własnego zdania, przez non stop narzucany w samych superlatywach wizerunek głównej bohaterki. Może powodem tego były min. osoby strzegące jej pamięci i pewnie to był też podwód powstania takiej pozycji(w takim charakterze) plus dochodzi jakaś specyfika kulturowa, ale mimo wszystko można było to ująć o wiele bardziej umiejętne.

Lubię biografie. Opowieść o Sadzie przeniosła mnie do Japonii początku XX w., przybliżyła świat ówczesnych kobiet, nauczyła wiele. To jeden z krajów, który chciałabym odwiedzić, choć pewnie nie będzie mi to dane.
Polecam lekturę tym, którzy chcą wiedzieć więcej lub interesują się Japonią. Dobra książka.

Książka jest biografią Sadayakko - gejszy i pierwszej japońskiej aktorki, która uwiodła swym talentem Stany Zjednoczone Ameryki oraz Europę na przełomie XIX i XXw. Oprócz faktów z życia głównej bohaterki, autorka opisuje także kulturę i mentalność Japończyków, przemiany społeczne zachodzące w Kraju Kwitnącej Wiśni na skutek wpływów z zachodu. Biografia jest dobrze opracowana i na pewno zaciekawi osoby interesujące się historią i kulturą Japonii.

Bardzo dobra książka. Niesie ogromne pokłady rzetelnych informacji nie tyle o samych geishach, ale przede wszystkim o kabuki i przemianach społeczno-politycznych na przełomie XIX i XX wieku w Japonii i na świecie. Można się również wiele dowiedzieć o dziejach zachodniego teatru i żywocie ówczesnych aktorów i zwykłych ludzi. Książka nie jest nudna mimo wielu dat i opisów sytuacji politycznych. Nic dodać, nic ująć; wszystko poparte historią, źródłami, wiernymi odnośnikami. Zachęcam każdego do przeczytania, gdyż nie ma nic do stracenia a można poszerzyć swoje horyzonty o bardzo interesującą i praktyczną wiedzę o kulturze naszych przodków oraz naszych orientalnych sąsiadów.

+ jest dużo obrazków ;)

poddałam się i chyba nie przeczytam do końca:(