Spartanie. Świat wojowników

The Spartans. The World of the Warrior - Heroes of Ancient Greece
83-11-10117-5
historia
Getos

Książka autorstwa najwybitniejszego w dziejach światowej historiografii znawcy Sparty. Przedstawia fascynujące dzieje tego starożytnego państwa, w tym jego początek i upadek, przybliża sylwetki władców, m.in. Likurga, Lizandra, Leonidasa oraz prezentuje istniejące wówczas związki społeczne. Sparta bez wątpienia należała do mocarstw starożytnej Grecji. Jej społeczność, stanowiąca przede...

Sparta bez wątpienia należała do mocarstw starożytnej Grecji. Jej społeczność, stanowiąca przede wszystkim wspólnotę wojowników, żyjącą takimi wartościami jak walka do ostatniej kropli krwi, gotowość do poświęceń oraz męstwo i odwaga na polu bitwy, zdecydowanie różniła się od społeczności ówczesnych miast-państw. Nic więc dziwnego, że Spartanie jako ogół uchodzili za znakomitych, niezwyciężonych żołnierzy. Sama struktura tego miasta-państwa przypominał strukturę armii. Co ciekawe, kobiety zajmowały w nim wysoką pozycję.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

Anteros | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Książka mi się nie podobała. Źle odczytałem tytuł. Wydawało mi się, że "Spartanie" oznacza lud. W przypadku jednak książki chodziło raczej o biografie kilku wybitnych przedstawicieli z historii Sparty.
Sięgnąłem po tę książkę, bo mimo dużej wiedzy na temat starożytności (największa miłość mojego życia) o tym mieście nie wiele wiedziałem. Liczyłem, że po jej przeczytaniu ujrzę w głowie jak ta Sparta wyglądała. I to było największe moje rozczarowanie. Dużo historii politycznej, o wiele mniej o obyczajowości, codziennych zwyczajach, świętach. Coś się dowiedziałem, ale pozostał spory niedosyt.

Elevander | 2013-10-01
Przeczytana: 01 października 2013

Ostatnio trochę przypadkiem natrafiłem na tę książkę w bibliotece, a - jak widzę - Getos też zupełnie ostatnio ją przeczytał. Zbieg okoliczności :)? Paul Cartledge jest znanym badaczem dziejów Sparty, jednym z poważniejszych anglojęzycznych historyków piszących na ten temat. Moje oczekiwania były więc dość duże. Tymczasem zawiodłem się mocno. Przez niektóre tematy Autor wręcz się prześlizguje, sprawia wrażenie, jakby najbardziej interesowały go spartańskie kobiety, w sposób niewystarczający nakreśla ustrój wewnętrzny Sparty. Dobrze chociaż, że sporo miejsca poświęcił zagadnieniom spartańskiego mitu. Sympatyczne były dwa miejsca, w których Autor podał przykłady dwóch wyrazów starogreckich (krasis i stasis), które w neoelliniki znaczą coś zupełnie odmiennego, niż w języku Platona ;-).

Osobno muszę zwrócić uwagę na pracę tłumacza i redaktora. Zasługuje ona bowiem na FATALNĄ NOTĘ. W książce roi się od błędów, literówek, bzdur (na moje oko wyglądają na nieumiejętne posługiwanie się...

Getos | 2013-09-28
Przeczytana: 26 września 2013

Książkę trzeba docenić za to, że w przekładzie na polski na ten temat jest według mnie niewiele pozycji, więc książka na swój sposób jest unikatowa, a podejmuje temat jakże "oklepany", a więc Spartan, bo któż nie słyszał o Leonidasie i jego bohaterskich 300 wojownikach. Książka stara się nakreślić historię Sparty od Heleny Trojańskiej, przez Likurga, królów takich jak Kleomenes, czy Demaratos, sławnego Leonidasa, regenta Puzaniasza, a skończywszy na "kalekim" królu Agesilaosie i jego synu Archidamosie III. Razem z autorem idziemy przez historię Sparty od jej potęgi po zwycięstwie nad Persami i zwycięskiej wojnie z Atenami, aż do utraty pozycji przez Spartę na półwyspie peloponeskim po śmierci Agesilaosa. Czytając dowiemy się o pozycji kobiety w Spracie, jakże odmiennej niż w Atenach, o polowaniach, co nieco o ustroju politycznym Sparty, społecznym podziale czy też o agoge (systemie kształcenia na wojownika). Z książki można także dowiedzieć się że jednak Spartanie byli...

Gripper | 2013-07-07
Przeczytana: 22 kwietnia 2007

Po jej przeczytaniu poszedłem do kona na "300". Oglądałem jak natchniony, bo co chwila słyszałem któryś z cytatów z książki, lub widziałem jakieś nieścisłości. I tak stał się jednym z moich ulubionych filmów :-)