Aleksander Wielki

Strefa Arche
Ossolineum
2007-01-01
2007-01-01

Książka, która w sposób powierzchowny i uogólniony przedstawia postać wielkiego wodza Macedonii Aleksandra Wielkiego. Dla czytelników, którzy dopiero zapoznają się tą tematyką, pozycja ta będzie dobrym wprowadzeniem, jednak dla bardziej wymagających nie sprosta ich wymaganiom.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Każdy z historyków inaczej postrzega postać Aleksandra. Ian Worthington w swojej biografii akcentuje znaczenie w jego działaniach czynników irracjonalnych: chęci dorównania ojcu, pragnieniu (pothos) sławy, a w końcowym okresie życia także wierze we własną boskość. Ogólny obraz bohatera tej książki nie jest więc wcale pozbawiony wad, a Worthington w kilku miejscach wyraźnie krytykuje polityczne czy militarne posunięcia macedońskiego władcy. Aleksander jest tu zupełnie inny niż w pracach Hammonda, czy Tarna.

Książka niniejsza nie jest zbyt obszerna, zawiera też stosunkowo niewiele przypisów. Dla mnie jako miłośnika historii starożytnej przegrywa więc z biografią Petera Greena, ale nie sposób jej odmówić wielu zalet: zwięzłości, ciekawej narracji i dobrego przekładu dokonanego przez badacza starożytności. Zawsze czytając książki o Aleksandrze dużo mniej uwagi poświęcam walkom po pobiciu Persji, gdyż po prostu nie znam się na sprawach Azji Środkowej i Indii. Tu było podobnie. Niemniej partia o młodości i pierwszych podbojach króla jest w tej pracy bardzo dobra. Całość jest przystępnie napisana, Autorem jest specjalista od IV wieku p.n.e. - zarówno miłośnicy antyku, jak i ci, którzy chcą tylko poznać biografię Aleksandra powinni być z tej książki zadowoleni.

Tomasz Babnis

Książka, którą zaliczyłbym raczej do nurtu popularyzujących historię. Do literatury naukowej raczej nie powinna aspirować. Niemniej jest to pozycja rzetelna, która może stanowić ciekawą wskazówkę dla czytelników poszukujących nowych zainteresowań. Wiele anegdot, ciekawostek z barwnego życia wielkiego wodza.

• Historyczne
  • Iran i świat irański
  • Starożytność
  • Orient
  • 7) Historia: 1.3) Starożytna Grecja
  • Starożytność do 476 r. n. e.

Dodaj cytat z książki Aleksander Wielki