Aleksander Wielki

Seria: Strefa Arche
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historia

Aleksander Wielki twórca starożytnego imperium rozciągającego się od Grecji na zachodzie po Indie na wschodzie już za życia stał się legendą. Kim był naprawdę: wielkim wodzem i geniuszem strategii? Zażartym i nieustępliwym wojownikiem na miarę bohaterów Homera? Krzewicielem greckiej cywilizacji, którą niósł podbitym krajom? Czy też paranoikiem mordującym swych ludzi, alkoholikiem i megalomanem, przekonanym o swej boskości? Autor, próbując oddzielić fakty historyczne od legendy, rzuca wyzwanie tradycyjnym interpretacjom dokonań Aleksandra.

Każdy z historyków inaczej postrzega postać Aleksandra. Ian Worthington w swojej biografii akcentuje znaczenie w jego działaniach czynników irracjonalnych: chęci dorównania ojcu, pragnieniu (pothos) sławy, a w końcowym okresie życia także wierze we własną boskość. Ogólny obraz bohatera tej książki nie jest więc wcale pozbawiony wad, a Worthington w kilku miejscach wyraźnie krytykuje polityczne czy militarne posunięcia macedońskiego władcy. Aleksander jest tu zupełnie inny niż w pracach Hammonda, czy Tarna.

Książka niniejsza nie jest zbyt obszerna, zawiera też stosunkowo niewiele przypisów. Dla mnie jako miłośnika historii starożytnej przegrywa więc z biografią Petera Greena, ale nie sposób jej odmówić wielu zalet: zwięzłości, ciekawej narracji i dobrego przekładu dokonanego przez badacza starożytności. Zawsze czytając książki o Aleksandrze dużo mniej uwagi poświęcam walkom po pobiciu Persji, gdyż po prostu nie znam się na sprawach Azji Środkowej i Indii. Tu było podobnie....

Aleksnder Bolik | 2011-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2011

Książka, którą zaliczyłbym raczej do nurtu popularyzujących historię. Do literatury naukowej raczej nie powinna aspirować. Niemniej jest to pozycja rzetelna, która może stanowić ciekawą wskazówkę dla czytelników poszukujących nowych zainteresowań. Wiele anegdot, ciekawostek z barwnego życia wielkiego wodza.

Monica | 2014-09-19
Przeczytana: 2012 rok