Niezwykłe historie papieży. Dzieje papieży od św. Piotra do Benedykta XVI

Wydawnictwo: Bellona
Popes : a history
978-83-11-12213-0
bsd

Jako historyk lord Norwich wie doskonale, co ma rzeczywiste znaczenie. Jako pisarz posiada wyczucie piękna, także językowego, oraz czarujący dowcip. "Spectator" Lord Norwich po mistrzowsku panuje nad jakże rozległym i złożonym tematem. Ów zaś należy do najbarwniejszych w historii. "The Economist" - Dzieje papiestwa bez tajemnic - Od świętego Piotra do Benedykta XVI - Poczet zwierzchników...

"Spectator"

"The Economist"

- Dzieje papiestwa bez tajemnic
- Od świętego Piotra do Benedykta XVI
- Poczet zwierzchników Kościoła: święci, światowcy i pustelnicy, mistycy, lubieżnicy i żołnierze, politycy i intryganci

Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój [...] I tobie dam klucze królestwa niebieskiego. Na tych kilku słowach Jezusa, zacytowanych w Ewangelii św. Mateusza, spoczywa cała budowla Kościoła Rzymskokatolickiego.

Książka prowadzi czytelnika chronologicznie przez dzieje kolejnych zwierzchników Kościoła, właśnie od św. Piotra poczynając. Św. Piotr i św. Paweł zginęli w Rzymie, stolicy Cesarstwa Rzymskiego. Ale od razu na początku książki autor stawia pytanie, czy tylko dlatego, że tam znajdują się ich groby, Rzym stał się papieską stolicą i centrum chrześcijaństwa, które przecież powstało i rozwinęło się na wschodnich wybrzeżach Morza Śródziemnego? Bardzo szybko wynikł spór o prymat w chrześcijańskim świecie. Tym samym
w opowieści Norwicha sprawy doktrynalne i wewnątrzkościelne zaczynają przeplatać się z wątkami politycznymi, a historia papieży staje się historią imperium, a potem całej Europy.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=5658&page=0

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/5658.jpg