Historia Wenecji

2015-05-20
Jakub Bartoszewicz
Wenecja Włochy Italia historia Włoch dzieje Europy

Na półkach: , , , , , , , , , , , , ,

Najlepsza synteza historii Republiki Weneckiej dostępna po polsku.

Szersza opinia w wolnej chwili.

Najlepsza synteza historii Republiki Weneckiej dostępna po polsku.

Szersza opinia w wolnej chwili.

Obszerna, mocno treściwa, ciężka pozycja traktująca o politycznych losach Wenecji. Nie uświadczymy tu za wiele opisów cudów budowlanych tej nader ciekawej miejscowości, która w swoich najlepszych czasach była republiką. Opisy życia codziennego czy wystawnych obchodów karnawału też jest tutaj mocno pominięta. Dożowie, to organ, który wysuwa się na pierwszy plan, a także Rada Dziesięciu, to głównie o nich autor tutaj pertraktuje, a zmieniali się oni częściej niż można przypuszczać, ale to dlatego, że gdy otrzymywali oni tytuł byli już w podeszłym wieku. Miejscami bardzo ciekawa, gdzie Wenecja znajduje się w okowach wojen oraz gdy zdobywała kolejne ziemie, ale na ogół bardzo nużącą. Ilość stron do przebrnięcia jest bardzo przesadzona, ale szczegółowość podejścia autora do tematu można podziwiać, bo wykonał kawał dobrej roboty. Zmęczyłam się przy tej książce, nie jest to lekka lektura, zdecydowanie dla pasjonatów historii i polityki.

Jedna z najlepszych książek historycznych, a przeczytałem ich wiele. Obowiązkowa lektura dla tych, którzy chcą odwiedzić to przepiękne miasto.. Zdecydowanie polecam!

Książka przedstawia historię Wenecji i Republiki Weneckiej od jej powstania aż do upadku. Autor pisze w sposób przystępny, natomiast książka ma trochę charakter kroniki dziejów politycznych i bywa odrobinę męcząca, zwłaszcza podczas opisów wojen we Włoszech i sojuszy włoskich miast w różnych konfiguracjach. Przydałoby się trochę więcej nt. gospodarki weneckiej. Na minus - kompletny brak map!

Jest to historyczny hardcore, ale osoba lubiąca w książkach dużo faktów na małej powierzchni papieru powinna polubić tą pozycję. Polecam ją zdecydowanie każdemu adeptowi sztuki politycznej - zdecydowanie must have!

Przeżyłam, dzięki tej książce niesamowitą przygodę poznania historii "z innej strony Europy" i bardzo mi się to podobało. Barwna opowieść o historii weneckiej republiki fascynująca poprzez podobieństwa i różnice z historią Polski (w końcu Rzeczpospolita Obojga Narodów znika z mapy kilka lat przed Wenecją a polska szlachta lubiła się powoływać na swoje tradycje republikańskie).

Ponad tysiąc letnia epopeja miasta znanego obecnie głównie z karnawału. Po przeczytaniu śmiało można stwierdzić, iż Wenecjanie mają świętowanie we krwi. Niektórych może przerazić opasłe tomiszcze, aczkolwiek po zajrzeniu do środka okazuje się że lektury jest jeszcze więcej niż się mogłoby z początku wydawać, a to przez dość małą czcionkę :) Książka opisuje dość szczegółowo historię rozbudowy miasta, historię jego zabytków,losy mieszkańców oraz ewolucje systemu politycznego. Na ironię zakrawa fakt, iż Wenecja była oligarchią nie zaś demokracją pomimo powszechnemu mniemaniu...Nazwa Komisji Weneckiej, jako organu działającego na rzecz transformacji demokratycznych jest w tym kontekście mocno nie trafiona :P

Dobra rzecz.
Lekki styl jak na temat podjęty w książce.
Dając czytelnikowi sporo ciekawostek, autor jednocześnie sprawnie przedstawia historię państwa weneckiego.

Tytuł nieco mylący - nie chodzi tu bowiem o historię miasta jako takiego, lecz o historię Republiki Weneckiej - książka kończy się wraz z jej upadkiem w 1797 roku.

Na minus - widać że autor pisywał o papieżach - sporo informacji i dygresji na tematy papieskie, nie zawsze w pełni związane z Republiką. Poza tym brakuje porządnych mapek, gdyż nazwy obecne rozjeżdżają się z historycznymi.

Tym niemniej - bardzo ciekawa pozycja - warto ruszyć!

Dobra rzecz.
Lekki styl jak na temat podjęty w książce.

Na minus - widać że autor pisywał o papieżach...

Uwaga: lektura grozi śmiercią lub kalectwem. Z nudów!

Uwaga: lektura grozi śmiercią lub kalectwem. Z nudów!

• Włochy
  • E-booki
  • 2017
  • Polecane przez historyków

Dodaj cytat z książki Historia Wenecji