Dwie kobiety. Stare powietrze

Tłumaczenie: Andrzej Wojtaś
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Twee vrouwen
83-7023-112-8

"Czekając w piątek na jej telefon starałam się po raz kolejny dociec, co właściwie było w niej takiego, że aż tak się w niej zadurzyłam. Byłam juz przedtem zakochana, byłam nawet zakochana w Alfredzie, ale z Sylwią było inaczej - a nie sądziłam, by powodem był fakt, że jest kobietą. Równie dobrze mogłaby być chłopcem. Chociaż... ja i dwudziestoletni chłopak? Prawdopodobnie musiała być jednak koniecznie dziewczyną, choćby tylko dlatego, by nie być żigolakiem. A gdyby była teraz w moim wieku albo starsza? Czy fakt, że była młoda, miał w tym wszystkim decydujące znaczenie? A co w takim razie z wszystkimi innymi młodymi dziewczynami, które były mi obojętne?

O ósmej obudziło się nagle we mnie przeczucie, że może nie zadzwoni, a po prostu wróci. Lecz może zgubiła klucz, a dzwonek jest zepsuty? Zbiegłam po schodach, otworzyłam frontowe drzwi i nacisnęłam dzwonek. Był sprawny. Nacisnęłam jeszcze raz i wyobraziłam sobie, że to Sylwia."

źródło opisu: z tylnej okładki

źródło okładki: skan własny

Soledad | 2018-05-17
Przeczytana: 17 maja 2018

Jeśli ktoś chciałby zepsuć sobie nastrój, niech sięgnie po tę książkę. Autor pisał, będąc chyba w jakiejś depresji. Mam nadzieję, że tak nie wygląda reszta jego twórczości, ale sprawdzać nie mam ochoty. Szkoda czasu.

FromNorwayWithLove | 2011-05-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Holandia
Przeczytana: 2007 rok

Jest to opowieść o dwóch kobietach które starają się żyć razem wbrew ostracyzmowi społecznemu (widać, Holendrzy nie zawsze byli tak otwarci na odmienność jak współcześnie). Ładna uwaga o tym, że każdy człowiek ma swój kształt geometryczny, który jest powtórzony w każdej części jego ciała. Starego powietrza nie pamiętam, muszę przeczytać jeszcze raz.

Konrad | 2016-10-14

W "Starym powietrzu" oczarował mnie pomysł zbierania starego powietrza w zakorkowanych szklanych pojemnikach. Dał on tytuł drugiej z minipowieści... i tyle.

Joanna | 2017-09-30
Usti | 2017-09-27