Spacerownik. Śladami Marii Skłodowskiej - Curie

Wydawnictwo: Agora SA
978-83-268-0506-6
Dotka76

Dwóch dziennikarzy „Gazety Wyborczej” – Piotr Cieśliński i Jerzy S. Majewski – zabierze nas na wyjątkowy spacer po Warszawie. Podążymy śladami dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Młodość spędziła ona w stolicy, do której chętnie wracała także potem, już jako znany na całym świecie naukowiec. W którym domu się urodziła? Gdzie nauczyła się podstaw chemii? Przy jakiej ulicy znajdowała się pierwsza w Polsce pracownia radiologiczna otworzona przez odkrywczynię radu i polonu? Gdzie rośnie zasadzone w 1932 r. przez noblistkę drzewo? To tylko część pytań, na które znajdziemy odpowiedzi w książce. Spacerownik zapozna nas także z bogatym życiem Marii Skłodowskiej-Curie, a samą noblistkę ukaże jako kobietę niezwykłą, przełamującą stereotypy w każdej dziedzinie ówczesnego życia. Już w dzieciństwie wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją. Mimo to studia na Sorbonie wymagały od niej nie lada wysiłku. Kiedy Maria zapisała się na uniwersytet, uczyło się tam zaledwie 210 kobiet na 9000 studiujących osób. W Paryżu została na stałe dla swojego męża Piotra Curie. Razem badali nieznane dotychczas pierwiastki: rad i polon. Po otrzymaniu Nagrody Nobla zmagali się z ogromnym zainteresowaniem prasy. Mimo sławy, badaczka nigdy nie zapomniała o Polsce… W przygotowanym przez Piotra Cieślińskiego i Jerzego S. Majewskiego spacerowniku znalazło się także wiele ciekawostek dotyczących czasów współczesnych Marii i dokonywanych wtedy odkryć naukowych. Urozmaicają go zdjęcia noblistki i jej rodziny, a także miejsc z nią związanych.

źródło opisu: http://www.empik.com/

źródło okładki: http://www.empik.com/

Dotka76 | 2012-03-12
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2012

Książka jak książka. Komercyjna.
Jednak niezwykła jest sama postać jej bohaterki. Zawsze miałam problem ze Skłodowską: z jednej stronie w niej jest coś takiego, że średnio można ją lubić. Zawsze miałam wrażenie, że nasza noblistka tak nie do końca lubiła życie, nie umiała się nim cieszyć. Z drugiej strony to co zrobiła jest po prostu nieocenione. Niezwykłe. Wzbudzające ogromną wdzięczność.
Okropne jest to, że pomogła wyleczyć z nowotworów tyle osób, a sama umarła na jednego z nich.

Vegs | 2017-05-08
Przeczytana: 10 maja 2017