Klątwa

juno21

"Klątwa" opowiada o związku księdza z młodą kobietą, którą wieśniacy obarczają winą za klęskę suszy. Wyspiański, urzeczony konwencją antycznej tragedii, opisał świat, w którym jedno ludzkie przewinienie sprowadza na ludzkość katastrofę. Tomaszukowi ta koncepcja jest nieobca.

źródło opisu: gniazdo.rodzimowiercy.pl/tekst.php?tekstid=181

źródło okładki: http://www.teatry.art.pl/n/czytaj/10620

olaf2009 | 2017-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Młoda jest gospodynią na plebanii u księdza. Ma dwoje dzieci. Chłopi pracujący na zagonie upominają ją, grożą wygnaniem ze wsi. Sołtys, pustelnik i inni ludzie upominają księdza, ten jednak każe im nie wtrącać się do nie swoich spraw. Pewnego dnia przyjeżdża matka księdza. Widząc gospodynię pyta kto jest ojcem jej dzieci. Młoda wyznaje prawdę....
Sztuka nie zawiera opisów czynów powszechnie uznawanych za nieobyczajne, ani publicznego odgrywania dewiacji seksualnych. Tragedia o szaleństwie religijnym, które udzieliło się wielu, a ucierpiały na tym najbardziej niewinne - dzieci. Niesie ze sobą przesłanie, że przekraczanie granic niesie za sobą konsekwencje. Zawiera dużo wyrazów gwarowych dlatego niezbyt łatwo się ją czyta. Szokująca, wstrząsająca, porusza temat tabu, poruszająca, pobudza do refleksji.

Wabi | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Młoda zabiera dwójkę dzieci, żeby spalić je jako ofiarę.

książek: 1967
Bartłomiej | 2017-03-06