Krakowskim szlakiem Jana Stanisławskiego

Wydawnictwo: Secesja
Anna

W literaturze wspomnieniowej, tyczącej młodopolskiego Krakowa, poczesne miejsce zajmuje artysta pędzla Jan Stanisławski. I choć była to niezwykle barwna postać, bogato wpisana w artystyczno-społeczne życie podwawelskiego grodu, nie doczekała się opasłych opracowań biograficznych, ale tylko not, z których pierwszą, wyposażoną w bibliografię, przyniósł Pamiętnik Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z 1905 r. oraz monografii artystycznych, wśród których wyróżniają się prace sprzed 1939 r. Mariana Olszewskiego, a w ostatnich kilkudziesięciu latach solidne opracowanie Wiesława Juszczaka i dużo skromniejsze Teresy Stępnowskiej.
fragment wstepu
Spis treści
Wstęp
I. Z Ukrainy - przez Warszawę i Petersburg - ku Krakowowi
II. Uczeń krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych
III. Pedagog
IV. Pani Janina
V. Lew salonów i jego słynne powiedzenia
VI. Władca kawiarń i restauracji
VII. Gościnny dom przy ul. Pańskiej 10