Tadeusz Z. Bednarski

Dziennikarz, prasoznawca, dokumentalista, od 2003 r. Honorowy Obywatel Miasta Szczawnica. Urodził się w 1934 r. w Poznaniu. Absolwent Liceum im. B Nowodworskiego, studiował na Uniwersytecie Ja... Dziennikarz, prasoznawca, dokumentalista, od 2003 r. Honorowy Obywatel Miasta Szczawnica. Urodził się w 1934 r. w Poznaniu. Absolwent Liceum im. B Nowodworskiego, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim dziennikarstwo i filologię polską. Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Filologii Polskiej na UJ. Od kilkudziesięciu lat związany ze Szczawnicą, rodzinnie (dziadek Pana Bednarskiego był adwokatem hr Adama Stadnickiego przy zakupie Szczawnicy), emocjonalnie i zawodowo. Od kilkudziesięciu lat, rok rocznie przebywał z żoną w Szczawnicy wywożąc z niej materiał stanowiący bazę dla jego szczawnickich artykułów.
Napisał wiele artykułów i reportaży poświęconych Szczawnicy. Wydał tomik felietonów o pobycie literatów, artystów, naukowców w szczawnickim kurorcie pt. „ Spotkania w dawnej Szczawnicy” (1994) oraz „Niedawne i najnowsze spotkania w Szczawnicy” (1995). Opublikował trzy tomiki poezji poświęcone Szczawnicy, Pieninom i ludziom naszego miasta, pt. „Liryczne spotkania ze Szczawnicą i Pieninami” (1996), „Lirycznych spotkań ze Szczawnicą i Pieninami - część wtóra” (1997), „Lirycznych spotkań ze Szczawnicą i Pieninami – część trzecia” (1998). Poprzez swoją działalność literacką, reporterską i dziennikarską promuje miasto Szczawnicę.
Wyróżniony m.in. tytułami Zasłużony Członek Związku Podhalan (1993), Dostojny Foliant – Dziejopis Kapituły Orderu Białego Kruka (1999), Członek Bractwa Wawelskiego Dzwonu Spiżowego (2005).
W roku 2002 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W dniu 21 listopada 2002 r. prof. A. Krawczuk i redaktor Z. Święch imieniem Polskiej Fundacji Kultury Polskiej uroczyście wręczyli P. Tadeuszowi Zygmuntowi Bednarskiemu Złoty Laur za mistrzostwo w sztuce utrwalania pamięci małopolskich malarzy. Wśród pozostałych odznaczeń nie sposób nie wymienić Statuetki Józefa Piłsudskiego (2005), odznaki „Honoris Gratia” (2008), honorowej odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2009) oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009).
Honorowy Obywatel Miasta Szczawnica.

źródło zdjęcia: http://www.szczawnica.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Krakowskim szlakiem Jana Stanisławskiego
Krakowskim szlakiem Jana Stanisławskiego
Tadeusz Z. Bednarski

6,5 (2 ocen i 0 opinii)
Krakowskim szlakiem Jana Stanisławskiego
W literaturze wspomnieniowej, tyczącej młodopolskiego Krakowa, poczesne miejsce zajmuje artysta pędzla Jan Stanisławski. I choć była to niezwykle barwna postać, bogato wpisana w artystyczno-społeczne...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 6,5 (2 głosy)
Spotkania w dawnej i niedawnej Szczawnicy
Spotkania w dawnej i niedawnej Szczawnicy
Tadeusz Z. Bednarski

7 (1 ocen i 0 opinii)
Spotkania w dawnej i niedawnej Szczawnicy
...kopalnia wiadomości o życiu kulturalnym i intelektualnym, mającym miejsce w szczawnickim uzdrowisku za sprawą przyjeżdżających tam na przestrzeni dwóch wieków pisarzy, poetów, malarzy, uczonych, ak...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
2
3
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd