Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Laboratorium

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Wydawnictwo: G+J
Mount Dragon
madziusia

Mount Dragon - tajny kompleks badawczy ukryty w pustynnej, odludnej części stanu Nowy Meksyk. Guy Carson i Susana Cabeza de Vaca przybyli do laboratorium, by pracować pośród najświetniejszych uczonych tego świata. Pod kierownictwem genialnego wizjonera Brenta Scopesa dążą do przełomowego odkrycia, które ma przynieść całej ludzkości niezmierzone dobrodziejstwa. Może jednak okazać się, że doprowadzą do zagłady rasy ludzkiej. Guy i Susana muszą powstrzymać Scopesa i jego ludzi.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

majek | 2012-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2012

Po przeczytaniu "Laboratorium" i "Granicy lodu" duet Preston + Child stał się moim ulubionym z gatunku sensacji i thilleru. Ich książkom nic nie brakuje: jest akcja, jest tajemnica, jest wyścig z czasem i element zaskoczenia w przemysłowych ilościach i co najważniejsze - jest pomysł. P+C piszą inteligentne książki, przy których można się zsapać - tak wciągają. Czasami po zamknięciu okładki mam wrażenie, że to ja brnęłam przez pustynie, a nie główny bohater. Polecam :)

Sanderka1985 | 2013-11-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 29 listopada 2013

Właśnie przeczytałam książkę duetu Preston-Child i muszę przyznać że jest fantastyczna. Nie będę sie wdawać w szczegóły żeby nie popsuć niespodzianki ale książkę tą czyta sie zupelnie jakby ogładało się świetny film akcji. Pomimo dość sporej objętości (ponad 500 stron) czyta się fantastycznie. Ja osobiście połknęłam ją w zaledwie tydzień, pomimo ostatnio nawału pracy ;-). Kolejną rzeczą którą uwielbiam w tego typu książkach jest wiele nowinek technicznych, często z pogranicza sci-fi. Przypomniał mi stylem książkę, która również zrobiła na mnie duże wrażenie a mianowicie "Cyfrowa twierdza" Dana Browna. Aczkolwiek "Laboratorium" przedstawia ciekawy klimat thilleru naukowego. Być może następnym przykładem, dlaczego warto przeczytać tę książkę zdradzę zbyt wiele szczegółów, ale mimo wszystko...Główni bohaterzy (Carson i de Vaca) zmuszeni są uciekać przez pustynie i muszę przyznać, że opis ich cierpienia, zmęczenia i pragnienia jest opisany w tak obrazowy sposób, że leżąc w łóżku...

Victoryette | 2015-02-09

‘Laboratorium’ to pierwsza książka duetu Preston/Child, po którą sięgnęłam i…na pewno nie ostatnia!
Co mnie urzekło? Przede wszystkim to, że autorzy zręcznie połączyli ze sobą całe mnóstwo przeróżnych wątków, co w moim odczuciu uchodzi za prawdziwą literacką sztukę. Utwór zawiera wszystko, czego potrzeba dobremu i nowoczesnemu thrillerowi, a wartka akcja i jej nieoczekiwane zwroty zachęcają do pochłaniania wzrokiem liter. Czytelnik aż się szamocze, aby poznać dalsze losy bohaterów powieści (przynajmniej ja „się rwałam”). Czyta się ją migiem i mimo swoich 536 stron nie jest to ciemna pustynia, przez którą trudno przebrnąć (plus za dobitnie zaznaczony akcent geograficzny :-)), a w utworze występują iście mroczne elementy, naznaczając całość pewną dozą upiorności.
Książka porusza ważny problem: inżynierii genetycznej, która wśród dzisiejszej elity naukowców całego świata wzbudza coraz większe zainteresowanie. Myślę, że większości czytelników po lekturze mogło na myśl nasunąć się kilka...

Nitager | 2017-09-15

Moja ocena będzie zapewne trochę na wyrost, ale uważam, że pomimo niespecjalnie udanej treści, należy się to za świetny warsztat pisarski.
Nie znaczy to, że treść jest słaba. Mniej więcej do 3/5 powieści jest nawet dość wciągająca. Potem, niestety, staje się przewidywalna i trąci schematami.
Warsztatowi nie mam do zarzucenia nic. Akcja prowadzona jest bardzo poprawnie, z odpowiednim tempem. Zwalnia w chwilach refleksji, przyspiesza kiedy trzeba. Choć autorzy nie stronią od wielu specjalistycznych szczegółów, książka nie jest nimi przeładowana. Dlatego czytelnik nie męczy się podczas lektury, za to odnosi wrażenie, że autorzy naprawdę solidnie wgryźli się w temat, zanim ustawili przed sobą klawiatury. Opis prac w laboratorium jest tak obrazowy i wydaje się być tak prawdziwy, że wcale nie zdziwiłbym się, gdyby któryś z nich, w ramach eksperymentu, takie laboratorium odwiedził.
Również opisy pustyni i krótki kurs survivalu, jaki zafundowali nam bohaterowie, robi wrażenie solidnej...

Mieczysław | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Zaczynając czytać byłem zachwycony tą książką. Tematyka jak najbardziej dla mnie, gdyż sam zajmowałem się kiedyś zawodowo genetyką i biologią molekularną. Autorzy ładnie zbudowali w powieści atmosferę grozy - oderwane od świata laboratorium i praca ze skrajnie niebezpiecznymi formami życia. Dobrze rozumiem to zagrożenie i włos mi się jeżył...
Książka napisana jest prosto i czyta się świetnie, z zapartym tchem. Jednak trzecia część książki zupełnie mnie rozczarowała. Pomysły w rodzaju wirtualnej rzeczywistości były przesadą. Widać, autorzy fascynowali się informatyką, ale raczkującą jeszcze w czasie gdy powieść powstawała. W ogóle książka zakończyła się w sposób mdły i nijaki, zupełnie bez pomysłu. Czytając, wyobrażałem sobie inne, ciekawsze zakończenie i się rozczarowałem.
Ale jednak - przeczytać warto. Na szczegóły naukowych dywagacji można spoglądać w przymrużeniem oka, ale zagrożenia związane z inżynierią genetyczną realnie istnieją. Książka to dosadnie pokazuje.

Inez | 2014-06-14
Przeczytana: 16 maja 2014

"Laboratorium" Douglasa Prestona i Lincolna Childa, to wspaniały technothriller. Jest to pierwsza moja książka tego duetu i stanowczo stwierdzam, że sięgnę po kolejne, które pożyczyłam od kolegi, który był tak miły i udostępnił mi parę pozycji. Opowiadanie jest pełne detali i tego wszystkiego co w nauce najlepsze i najgorsze. Książka zachwyciła mnie. Jest w niej, to co lubię najbardziej, a mianowicie opisy. Jednym z nich jest po mistrzowsku przedstawiona wędrówka przez pustynie głównych bohaterów. Wszystko napisane zostało tak obrazowo, że czułam ten żar lejący się z nieba i to pragnienie, jakiego doświadczali Guy i Susana. Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony. Jestem pod wrażeniem kunsztu pisarskiego obydwóch panów. Polecam.

eva43 | 2014-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Bardzo dobra i trochę przeraża swoją realnością. Jedyne co nasuwa się po przeczytaniu,że to człowiek ma szansę na zniszczenie całego życia na ziemi.

Przemek | 2015-03-09
Przeczytana: 07 marca 2015

Wartka, skonstruowana zgodnie z zasadami pisarskiej sztuki akcja to tylko jedna z zalet tej książki. Istotne jest również przesłanie, czyli zwrócenie uwagi na ryzyko, jakie niosą ze sobą badania genetyczne oraz eksperymenty ze śmiertelnymi mikrobami, o których stosunkowo rzadko wspomina się w porównaniu do innych istotnych zagrożeń dla istnienia rasy ludzkiej.
I chociaż nie do końca zgadzam się z postawą doktora Levina, postawionego w powieści w roli autorytetu moralnego, to jednak samo zwrócenie uwagi na problem, zwłaszcza ubrane w tak atrakcyjną formę, jest godne pochwały.

elwa1 | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

W sumie niezła powieść sensacyjna ale są momenty upierdliwej narracji i dłużyzny.

karczoch | 2010-07-03
Przeczytana: 26 czerwca 2010

Czytadło w sam raz na dojazdy pociągiem. Lekko i przyjemnie się czyta, jeżeli tylko nie zwraca się uwagi na aspekty co bardziej naukowe (biologii molekularna i informatyce szczególnie się oberwało ;))... Hm, no cóż - w tych momentach troszkę panów poniosło :) Na upalne, leniwe popołudnia polecam - nie wymaga myślenia, więc mózg się nie przegrzeje ;)