Peter Schlemihl wundersame geschichte
Lukullus

„Przedziwna historia Piotra Schlemihla”, tłumaczona na wszystkie prawie języki świata, spopularyzowała nazwisko jej twórcy, niemieckiego poety, lotaryńczyka, Adalberta Chamisso. Urodził się on we Francji 30. I. 1781 r. i jako dziewięcioletni chłopiec przybył z rodziną do Niemiec, aby osiedlić się w Berlinie na stałe. [...] Wczesne utwory poetyckie autora cechują wpływy Klopstocka, Schillera, Goethego, niemieckiego romantyzmu, którego stał się jednym z najwybitniejszych epigonów. Poczesne miejsce zajmuje Chamisso w historii ballady niemieckiej. [...]
Największym sukcesem w jego twórczości pozostała po dziś dzień „Przedziwna historia Piotra Schlemihla”, którą napisał poeta w roku 1813. Opowiadanie o Schlemihlu, człowieku, któremu w życiu nigdy nic się nie udaje, jest fantastyczną baśnią zawierającą elementy autobiograficzne i nie pozbawioną głęboko ludzkiej mądrości życiowej.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1961

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gapcio | 2014-12-25

Dość charakterystyczna dla niemieckiego romantyzmu powiastka, eksplorująca nieobcy i innym twórcom epoki motyw utraty cienia przez człowieka.
Nie brakuje oczywiście obowiązkowych elementów jak nieszczęśliwa miłość czy odmalowane w egzaltowanych słowach rozterki duszy. Pojawiają się również zgodne z konwencją czarodziejskie rekwizyty.
Główny wątek nastręcza z racji swej niejednoznaczności trudności interpretacyjnych; tak poręczne zazwyczaj odczytanie falliczne nie zdaje tutaj niestety egzaminu.
Mimo światowej (i stojącej w opozycji do popularności na LC) sławy dziełka, przemawia ono do mnie słabiej niż twórczość o pięć tylko lat starszego od Chamisso, Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna.

Dominika | 2018-02-13
robaczeeek | 2017-01-15