Fronda
czasopisma
A--

Spis treści: Wiersze Jan Polkowski Zabij bliźniego twego „A któż jest moim bliźnim?” Skoro Bóg i Jego miłość zostały we mnie zabite, skąd mam brać siłę do pokochania bliźniego? ks. Robert Skrzypczak Męczennicy XXI wieku Wyznawcy Chrystusa byli i pozostają najbardziej prześladowaną grupą religijną. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, prześladowania te obejmują nie tylko chrześcijan...

Spis treści:

Wiersze
Jan Polkowski

Zabij bliźniego twego

Męczennicy XXI wieku
Wyznawcy Chrystusa byli i pozostają najbardziej prześladowaną grupą religijną. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, prześladowania te obejmują nie tylko chrześcijan żyjących w reżimach komunistycznych. Tomasz P. Terlikowski

Co trzy minuty na świecie ktoś ginie za Chrystusa
Jeśli muzułmanie widzą, że my sami w Europie pozwalamy na profanację krzyża czy pomijamy święta chrześcijańskie, nie oczekujmy, że w krajach, gdzie oni stanowią większość, będą traktować naszą religię lepiej niż my sami. Z ks. Waldemarem Cisło rozmawia Marta Brzezińska

Siedem lat niewoli
Pierwsze dwa lata niewoli spędziłem przywiązany do drzewa, zupełnie sam, 24 godziny na dobę. Zacząłem w końcu rozmawiać z drzewami. Luis Eladio Pérez Bonilla

Sudan: dżihad czy rasizm?
Obecna potęga Arabów w Sudanie jest efektem tego, czym przez wieki się zajmowali, czyli handlu niewolnikami. Z ks. Santino Morokomomo rozmawiają Tomasz P. Terlikowski i Grzegorz Górny

Islam umiarkowany nie istnieje
Musimy się wyzwolić od rozpowszechnionego błędu, jakoby trzeba było kochać islam, żeby miłować muzułmanów. Magdi Cristiano Allam

Nasz kalendarz liczymy rytmem prześladowań
Kopt to kiedyś był człowiek odważny, dumny. W naszych żyłach płynie przecież krew faraonów. Ale odkąd Egipt najechali Arabowie, żyjemy w strachu. Zostaliśmy spacyfikowani w swojej własnej ojczyźnie. Z Ashrafem Benyaminem rozmawia Marta Brzezińska

Ziemia Obiecana
Zuk odzyskał przytomność tuż przed swoim pogrzebem. Lekarze powiedzieli mu, że ze złamanym stawem biodrowym już do końca życia będzie chodził o kulach. Grzegorz Górny

Pod złą gwiazdą chrześcijańskiej demokracji
Czy ilustracją postępowania współczesnych chadeków nie są słowa C.S. Lewisa: „To jest jak handel z czarnoksiężnikiem: sprzedajmy własne dusze, a w zamian dostajemy władzę”? Vladimír Palko

Czekając na Augustyna
Swój udział w polityce zawsze rozumiałem następująco: chrześcijańscy demokraci są po to, by pełnić wolę Boga – choć dla wielu może to zabrzmieć fundamentalistycznie. Z Vladimírem Palko rozmawiają Grzegorz Górny i Tomasz P. Terlikowski

CDU bez C
Jak głoszą dokumenty programowe partii, CDU uznaje, że w konkubinatach i związkach jednopłciowych „żyje się wartościami, które są podstawowe dla naszego społeczeństwa”. Stefan Sękowski

Gdzie jest „C” w CDU?
W którym miejscu CDU jest jeszcze chrześcijańska? W czym różni się ona od liberałów, socjaldemokratów czy Zielonych? Z Martinem Lohmannem rozmawia Stefan Sękowski

Ukonstytuowanie prawdy poprzez kłamstwo w nowożytnej myśli filozoficznejIstnieje zgodna opinia uczonych, co do głównego źródła nowożytnego ducha, a mianowicie reformacji Marcina Lutra i jej skutków. Według Lutra przyczyną wszelkiego zła jest synteza prawdy i fałszu, względnie kłamstwa w samym Bogu. ks. Tadeusz Guz

Blogowisko
Krytyka, komentarze i inne wycieczki pod adresem, czyli parę słów od internautów. Dyskutantów nakręca: portal fronda.pl
O roku ów (2010)
W tej domowej wojnie nie było tabu, którego by nie złamano ani wartości, której by nie zdeptano. Pod pozorem „społeczeństwa obywatelskiego” ujawniła się hołota, krzycząca „Wybieramy Barabasza!”. Artur Bazak

Polska inteligencja, czyli nowa hodowla królików Münzenberga
Na jednych (krajowych) stronach „Gazety Wyborczej” Putin jest przyjacielem. Na innych (międzynarodowych) potworem. Nawet Hitler dla Stalina nigdy nie był przyjacielem i wrogiem równocześnie. Grzegorz Strzemecki

Dlaczego toniemy?
Każda myśl rodzi się jako herezja, a starzeje się jako banał, teraz jednak historia ruszyła z kopyta i herezje starzeją się bardzo szybko. Lech Jęczmyk

Polski myśliciel jako najważniejszy ukraiński mesjanista
Mało kto wie, że jeden z najwybitniejszych ukraińskich myślicieli politycznych XX wieku, Wiaczesław Łypyńskyj, był z pochodzenia Polakiem. Taras Suchorebryk

Pułkownik Pokłoński: zdrajca czy bohater?
Dramatem pułkownika Pokłońskiego była jego polityczna samotność. W połowie XVII wieku był on bodaj jedynym nosicielem idei białoruskiej państwowości. Stanisłau Taraszkiewicz

Bój o rosyjską duszę, czyli między carem, błaznem i biskupem
Gdy na ekrany rosyjskich kin wchodził film Pawła Łungina Car, data nie była przypadkowa: tego dnia obchodzone jest nowe święto państwowe – Dzień Jedności Narodowej. Aleksander Bocianowski

Żanna Biczewska, czyli dwa oblicza rosyjskiej duszy
„Rosyjskie country-folk” Żanny Biczewskiej udowadnia, że to, co w polityce mierzi i przeraża, może być materiałem kulturowym, który fascynuje i pociąga. Tomasz P. Terlikowski

Pop kultura w służbie pedofilii
„Paris Vogue” opublikował niedawno zestaw zdjęć siedmiolatek, przebranych i ucharakteryzowanych na femme fatale. Psychologowie społeczni alarmują, że mamy dziś coraz częściej do czynienia z seksualizacją dzieci. Bogna Białecka

Triumfalny pochód aborcji w państwie ajatollahów
Feministyczne argumenty, jakoby prawo do aborcji było koniecznym warunkiem kobiecej emancypacji, są po prostu nieprawdziwe. Sfalsyfikowało je samo życie. Jessica Morgan

Prolegomena burzy
Artur Mrówczynski-Van Allen

źródło opisu: Fronda, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwofronda.pl/wp-content/uploads/2011/03/img222.jpg

• Lab Girl

Maria Solar

7,86 (7 ocen i opinii)
Pierwszy śnieg
Jo Nesbø

7,85 (6184 ocen i opinii)
Imaginarium
Agnieszka Stelmaszyk