Zgłosuj na książki roku 2017

Długie drogi Syberii

Wydawnictwo: Oficyna Poetów i Malarzy
historyczna
iga

"...Ostaczewicz potrafił z pozornie ogromnego tematu ukształtować w doskonałej literackiej formie świeży obraz grozy Syberii lat 1940-1946. "Długie drogi Syberii" czyta się jak sensacyjną przygodę, niestety jej bohaterowie umierają naprawdę. Jednak książka jest przede wszystkim triumfem życia i zwycięskiej walki o każdy dzień." - Jerzy Mroczkowski, 'Czas'-Time News, Winnipeg Kanada "...Długie...

"...Długie drogi Syberii- książka-pomnik kobiety Matki, silniejszej niż Syberia. Książka szczególna, bez tak typowego pamiętnikarstwa i udowadniania historycznego. Książka, która jest częścią narodu polskiego.." - Rita Kłoszewska, Los Angeles, Kalifornia

źródło opisu: okładka

źródło okładki: antykwariat-bazar

iga | 2012-02-28
Przeczytana: 2012 rok

Na książkę natknęłam się w zbiorach babci, zaintrygował mnie tytuł, okładka, a po przeczytaniu opinii zawartych z tyłu książki byłam pewna, że muszę tą książkę przeczytać.
Historia jest prawdziwa, napisana z wspomnień autora, który przeżył sześć lat na zesłaniu w głąb Rosji wraz z bratem i matką.
Czytamy tu o ogromnym trudzie z jakim wiązało się przetrwanie w takich warunkach, o jakich dziś większość z nas nawet nie myśli; okrutny transport, ludzie umierający dookoła, barbarzyńskie warunki życia, głód, ciężka fizyczna praca do upadłego.. żadnych skrupułów i ludzkich odruchów ze strony 'przełożonych'.
Choć nie czytuję książek historycznych czy pamiętników ta zrobiła na mnie ważenie, otworzyła oczy..
naprawdę polecam.

Magda | 2017-12-14