Polityka papieska w XX wieku. Tom II

Tłumaczenie: Robert Stiller
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Club Voltaire". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Uraeus
Die Politik der Päpste im 20. Jahrhundert
papiestwo, polityka kościoła
religia
Czołczomiaka

Na podstawie obfitej, niepodważalnej dokumentacji Deschner pokazuje, iż "namiestnicy Chrystusa" uprawiali i uprawiają nadal politykę, i to nie mniej świecką niż inni politycy, strojąc ją niezmiennie w wielkie słowa i gesty. Na wielu szokujących przykładach autor wykazuje, że historia papieży jest zarazem historią władzy i sprzęgania się z potęgami świata jak najbardziej doczesnego. Dzieje nie tylko instytucji kościelnej i papiestwa, ale również kronika najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych ostatniego stulecia.

źródło opisu: Uraeus

źródło okładki: zdjęcie własne

Książka nieco wstrząsająca, nawet dla kogoś, kto nie jest członkiem Kościoła Katolickiego. Autor opisuje cyniczną politykę Watykanu przed II wojną światową, a następnie współudział papiestwa w zbrodniach Hitlera.
Józef Beck wszak powiedział: "Do najbardziej odpowiedzialnych za tragedię mojego kraju należy Watykan. Zbyt późno uświadomiłem sobie, że prowadziliśmy politykę zagraniczną służącą egoistycznym interesom Kościoła katolickiego"
Ciekawe jest również krytyczne spojrzenie na Jana Pawła II.

hincol44 | 2016-06-19

Mała historia papiestwa, pisana przez krytyka z punktu wiedzenia poszczególnych Głów Kosicioła. Kawał historii. Ale jak to u Deschnera -tylko negatywnej. Ale takie jest założenie - nie ma tu miejsca na pozytywy.

Bushi | 2013-10-25

Zdecydowanie polecam. Książka wręcz "kipi" merytoryką. Pozycja obowiązkowa.

Prezydent_Kafka | 2013-09-26
Przeczytana: 14 lutego 2005