Polityka papieska w XX wieku. Tom II

1997-01-01
Robert Stiller
papiestwo polityka kościoła

więcej Więcej

O polityce wierchuszki kleru katolickiego bez propagandowego bełkotu, ciąg dalszy. Nie dla fanatyków religijnych.

Mała historia papiestwa, pisana przez krytyka z punktu wiedzenia poszczególnych Głów Kosicioła. Kawał historii. Ale jak to u Deschnera -tylko negatywnej. Ale takie jest założenie - nie ma tu miejsca na pozytywy.

Książka nieco wstrząsająca, nawet dla kogoś, kto nie jest członkiem Kościoła Katolickiego. Autor opisuje cyniczną politykę Watykanu przed II wojną światową, a następnie współudział papiestwa w zbrodniach Hitlera.
Józef Beck wszak powiedział: "Do najbardziej odpowiedzialnych za tragedię mojego kraju należy Watykan. Zbyt późno uświadomiłem sobie, że prowadziliśmy politykę...

Zdecydowanie polecam. Książka wręcz "kipi" merytoryką. Pozycja obowiązkowa.

Bardzo dobra.

• 4) Ateizm
  • Antyklerykalne
  • Teologia, religia, wierzenia, mitologie, krytyczna analiza, religioznawstwo, świadectwa wiary, pisma mistyczne, ufolodzy, sekty, masoneria
  • Chcę w prezencie
  • Historia ogólnie