Katol z Warszawy

Okładka książki Katol z Warszawy Tomasz P. Terlikowski
Okładka książki Katol z Warszawy
Tomasz P. Terlikowski Wydawnictwo: Wydawnictwo św. Stanisława BM religia
205 str. 3 godz. 25 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo św. Stanisława BM
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
205
Czas czytania
3 godz. 25 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7422-406-2
Tagi:
Terlikowski Kościół katolicki katolicyzm religia społeczeństwo
Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1933
390

Na półkach: , ,

Dobrze mieć busolę i pewność.

Dobrze mieć busolę i pewność.

Pokaż mimo to

avatar
489
190

Na półkach: , ,

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Można uważać go za oszołoma i nienawistnego radykała. Można też uwielbiać jego styl. Nie jest chyba możliwe tylko jedno - pozostać obojętnym wobec postaci Tomasza Terlikowskiego. U każdego wzbudza on jakieś emocje (zazwyczaj skrajne). Dla jednym jest wrogiem numer jeden, utożsamianym z zaściankiem Polski. Drudzy zaczytują się w jego felietonach. Nie jest tajemnicą, że należę do drugiej grupy.

Wywiad-rzeka podejmuje tematy dotyczące nie tylko katolicyzmu i wiary, ale i spraw społecznych. Tomasz Terlikowski wyczerpująco opowiada o swoim stosunku do in-vitro, aborcji, antykoncepcji i kary śmierci. Nie zabrakło tematów niewygodnych Kościoła (choćby lustracji). Swoje zdanie na temat drażliwych kwestii autor zawsze buduje na podstawie zasad chrześcijańskich. Mogę uspokoić osoby uważające Tomasza Terlikowskiego za katolickiego potwora ziejącego ogniem piekielnym - żadnego potępiania poszczególnych grup w książce nie znajdziecie. Jest oczywiście rozdział dotyczący homoseksualizmu. Autor jednak, co wielu bezmyślnie powtarza, nie skazuje ich na wieczne potępienie. Raczej z łagodnością i pewnym zrozumieniem podchodzi do problemu, z którym się zmagają.

A to jeden z moich ulubionych fragmentów: "Telewizja to przerażająca strata czasu, a na dodatek killer myślenia abstrakcyjnego, które leży u podstaw naszej cywilizacji". Szkoda, że tak mało osób może się pod tym podpisać. Przy okazji atakującym Tomasza Terlikowskiego posiadającym już własne potomstwo należałoby zadać jedno pytanie: jak oni przyczyniają się do rozwoju swoich dzieci? Czy nie pozostawiają im bezrefleksyjnie pilota do własnej dyspozycji? Autor bowiem przyznaje się, że już kilka lat temu zrezygnował telewizji. Dzieci oczywiście od czasu do czasu oglądają bajki, ale na DVD. Rozwiązanie banalne, ale genialne. Dzięki temu rodzic może wybierać to, co wpływa na rozwój latorośli.

Tydzień temu skończyłem czytać "Monopol na zbawienie" Szymona Hołowni. Mogę się podzielić pewną refleksją, która nasunęła mi się po lekturze obu tekstów. Zarówno Hołownia, jak i Terlikowski wyrażają swoje zdanie o karze śmierci i obaj odwołują się do tego samego fragmentu Katechizmu Kościoła Katolickiego. Wnioski są jednak zupełnie różne. Jeden tekst a dwie interpretacje. Niemożliwe? Zachęcam więc do zajrzenia do obu pozycji. Z perspektywy muszę przyznać, że wyjaśnienie Tomasza Terlikowskiego jest dużo bardziej przekonywające.

Tytuł może nie jest zbyt poważny, ale książka zdecydowanie podejmuje ważne tematy. Niektórzy dzielą katolików na liberałów i radykałów. Nie wiem, czy ten podział jest słuszny, ale obie grupy zachęcam do przeczytania " z Warszawy". Uprzedzam - żadnych radykalnych postulatów tam nie ma. Książka po prostu w pełni przedstawia chrześcijański punkt widzenia świata. Wywody Tomasza Terlikowskiego są zaś tak logiczne, że trudno się z nimi nie zgodzić. " z Warszawy" to jedna z książek, które mogą zmieniać światopogląd. Choćby z tego powodu warto ją przeczytać.

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Można uważać go za oszołoma i nienawistnego radykała. Można też uwielbiać jego styl. Nie jest chyba możliwe tylko jedno - pozostać obojętnym wobec postaci Tomasza Terlikowskiego. U każdego wzbudza on jakieś emocje (zazwyczaj skrajne). Dla jednym jest wrogiem numer jeden, utożsamianym z zaściankiem Polski. Drudzy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    20
  • Chcę przeczytać
    14
  • Posiadam
    3
  • Ulubione
    1
  • Rozwijające, budzące refleksję,
    1
  • Index librorum prohibitorum
    1
  • Domowa półka
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Religia
    1
  • Skład tanich książek
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Katol z Warszawy


Podobne książki

Przeczytaj także