Dlaczego Kościół katolicki ma rację

2012-01-01
2012-01-01
9788393261956
Mirosław Rucki

Z obiektywnego punktu widzenia książka dobrze przedstawia co to znaczy być katolikiem i jak katolik myśli i myśleć powinien. Posiada jednak braki i mocno spłyca niektóre z poruszonych tematów. Czego robić nie wolno. Autor nie ustrzegł się również od przeprowadzenia pewnych manipulacji.
Z subiektywnego punktu widzenia, nie podoba mi się pewna przenikająca przez tekst wzgarda dla tych katolików, którzy na pewno nie są tak doskonali jak to autor uważa, że katolik powinien być i codziennie walczą z sobą i mało cukierkową rzeczywistością, o zachowanie siebie i swojej wiary, bo nie każdy jest zdolny lub może sobie pozwolić na heroizm.

Ciekawe spojrzenie i próba obrony przd zarzutami stawianymi Kościołowi Katolickiemu przez współczesny świat ...
Warto

Warto

Całkiem dobra książka, obalająca najpopularniejsze gimboateistyczne, antyklerykalne mity. Dużo argumentów, dużo danych. Idealne dla prezent dla zdziecinniałego aroganta, żyjącego w świecie dowodów anegdotycznych i swoich uprzedzeń.

Bardzo przystępnie napisane kompendium przeciwko podstawowym mitom i zarzutom stawianym Kościołowi Katolickiemu. Dość krótko i zwięźle omówione tematy otwierają oczy na wiele zakłamanych zdań, które tak często można zobaczyć w mediach.
Świetna na początek zgłębiania tematu

Świetna na początek zgłębiania tematu

Autor odpowiada na najczęstsze zarzuty jakie są stawiane Kościołowi Katolickiemu. Książka zawiera wiele faktów historycznych

Bardzo pożyteczna książka. Autor rozprawia się z wieloma mitami i zarzutami kierowanymi pod adresem Kościoła Katolickiego. Udowadnia, dlaczego Kościół Rzymsko-Katolicki jest tym, w którym jest pełnia prawdy. Nie jest obszerna. Posiada zaledwie nieco ponad 200 stron co czyni ją bardzo przystępną. W moim odczuciu powinien po nią sięgnąć każdy kto uważa się za katolika.

Weźmy na rozum i bądźmy uczciwi. Prawda zwycięży!

Weźmy na rozum i bądźmy uczciwi. Prawda zwycięży!

Polecam. Świetna, rzetelna.

Polecam. Świetna, rzetelna.

W myśl Gombrowiczowskiego stwierdzenia: Słowacki wielkim poetą był i już. Nie ma dyskusji, bo o czym tu dyskutować skoro fakty są tak jednoznaczne i oczywiste. Kościół stoi dziś na progu wielkiego wyzwania jakim jest próba przedefiniowania i określenia swojej roli w społeczeństwie, i, z jednej strony większe niż dotychczas otwarcie się na współczesny świat, zapoczątkowane w jakimś stopniu przez przesłanie zawarte w wielu dokumentach II Soboru Watykańskiego, którego recepcja mimo upływu pięćdziesięciu lat wciąż się dokonuje, bo nadal jest niepełna i ciągle wymaga pogłębienia. Z drugiej - zachowanie swego wyrazistego i specyficznego przekazu moralnego, o który obijają się dziś liczne fale i burze krytyki sugerujące, że dotychczasowe nauczanie Kościoła jest nieadekwatne, odległe od pierwotnego Chrystusowego hasła miłości, narosłe wieloma stereotypami i mitami. I choć młyny kościelne mielą wolno, to nadszedł czas dostosowania ewangelicznej rzeczywistości do tego jaki jest świat, w którym aktualnie żyjemy, bo go już lepiej rozumiemy, mamy większą wiedzę i możemy uderzyć się w pierś i przyznać, że w przeszłości popełniono wiele błędów, które nie zostały naprawione, choć Kościół słowami i gestami wiele razy próbował pokazać, że za nie żałuje, ale poprzestał na tym i nie poszedł dalej. Oponenci i krytycy uzyskali dzięki temu solidny argument, którym będą szermować atakując Kościół, że, jak sam w swym nauczaniu głosi, wraz z żalem za grzechy musi iść i zadośćuczynienie, a tego ciągle brakuje. Autor stając się apologetą współczesnego Kościoła nie musi się mierzyć z, jak miało to miejsce w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, pogańskimi adwersarzami, ani bronić wzbudzających wątpliwości prawd wiary, bo te nie budzą dziś żadnych emocji. To pokazuje, że Kościół nie wypracowuje nowych rozwiązań teologicznych i poprzestaje na starych, utartych schematach myślenia, a tych, którzy próbują to czynić bardzo szybko pozbywa się ze swoich szeregów, jak ma to miejsce na przykładzie Hans Kunga czy Eugena Drewermanna. Podważając tradycyjne nauczanie stają się automatycznie oczywistymi wrogami Magisterium, a więc niewygodnymi dla tej hermetycznie funkcjonującej twierdzy. Więcej dyskusji wywołują spory natury moralnej, zwłaszcza te sięgające do niezwykle kontrowersyjnych rozwiązań proponowanych w sferze bioetycznej i wokół nich toczy się zdecydowana większość dyskusji i polemik. Dla Autora fundamentalne kwestie zaczerpnięte z nauki Kościoła nie podlegają jakiejkolwiek dyskusji i nie dopuszcza on innych alternatywnych propozycji, uznając, że są one niepodważalnym dogmatem (mimo, że należą do spraw moralnych, a nie prawd wiary). Prezentuje i omawia stanowisko Kościoła w takich kwestiach jak zapłodnienie in vitro, badania eugeniczne, eutanazja, aborcja czy homoseksualizm, gdzie odnosząc się do encyklik papieskich i dokumentów Kościoła, z Katechizmem Kościoła Katolickiego na czele, pokazuje przytaczaną przez Kościół argumentację. Nie bojąc się trudnych pytań sięga również do tematów, które zawsze wzbudzały bardzo wiele kontrowersji, mimo, że znalazły już wielokrotnie szansę szczegółowego omówienia i odniesienia się: problem Inkwizycji, wypraw krzyżowych, postawy papieża Piusa XII w sprawie Żydów i Holocaustu podczas drugiej wojny światowej. Z wieloma niesprawiedliwymi i fałszywymi ocenami udaje mu się skutecznie i interesująco poradzić, ale w wielu przypadkach pozostaje uczucie niedosytu. Argumentacja, która oparta jest tylko na dogmatycznych założeniach nie przekonuje, a nawet zniechęca, tym bardziej, że obraz Kościoła i jego roli nie jest kwestionowany w aspekcie jego wpływu kulturowego i kształtowania świadomości poznawczej. Wątpliwymi pozostaje jego podejście do człowieka i jego kondycji w delikatnej materii seksualności i moralności, gdzie postawa Kościoła nie zawsze była jednoznaczna, a w wielu przypadkach bardzo wybiórcza, co było powodem trwających do dzisiaj zastrzeżeń i zarzutów, które mogą w istotny sposób wpływać na decyzje wielu ludzi, którzy zniechęceni takimi poglądami podejmują decyzję o odejściu z Kościoła. Książka ważna, choć nie do końca spełniająca swoją misję, bo zabrakło odważnych i twórczych propozycji rozwiązań kontrowersyjnych spraw.

Bardzo dobra książka tak dla Katolików jak i niewierzących. Autor zdecydował się zabrać za najczęściej powtarzane stereotypy czy medialne uproszczenia związane z wiarą chrześcijańską. Przedstawia argumenty dlaczego Kościół katolicki nie może pójść na ustępstwa w kwestiach aborcji, eutanazji czy sakramentu małżeństwa dla par tej samej płci. Nie ucieka od trudnych kwestii dla Kościoła, takich jak przypadki pedofilii wśród duchownych, czy wypraw krzyżowych. Autor pokazuje wszystkie te ważne aspekty z zupełnie innej perspektywy, której nie znajdziecie w main streamowych mediach.

• Religia
  • Religia