Ewolucja twórcza

Évolution créatrice
ewolucja, metafizyka, życie, filozofia
filozofia i etyka
Oceansoul

"Ewolucja twórcza" była zapewne najszerzej czytaną książką Bergsona. Jej znaczenie filozoficzne zasadzało się na tym, że stanowiła najśmielszą próbę przyswojenia teorii ewolucji w takim obrazie bytu, który zakładał Wielki Umysł sterujący ruchem wszechświata i bezwzględną niesprowadzalność duszy ludzkiej do jej warunków materialnych. (...) Książka Bergsona, poza tym że jest znakomitym dziełem literackim, ukazała się prawie pół wieku po "Powstawaniu gatunków" i musiała stawić czoło ogromnej liczbie badań, które poczynione zostały od tego czasu przez biologów i paleontologów na poparcie ewolucjonizmu.

przemichal | 2016-02-19
| 2016-01-02