Dostojewski i Nietzsche. Filozofia tragedii

Tłumaczenie: Cezary Wodziński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nowy Sympozjon". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Dostoevskij i Nitše. Filozofija tragedii
83-07-02765-9
filozofia i etyka
Bastet

Szestow był nieprzeciętnym myślicielem, sam podjął się studiowania filozofii odrzucając akademickie maniery. Uznanie znalazł między innymi u Czesława Miłosza, który podziwiał właśnie samodzielne filozofowanie wśród ludzi. Piętnował filozofów podzielających poglądy platońskie dotyczące tejże nauki. Dostojewski i Nietzsche to postacie od których wiele czerpał ale najbardziej podziwiał biblijnego Hioba. Warto zaznaczyć że w zawartych tu i okiełznanych przez Szestowa myślach więcej jest jego własnych założeń i ukazania swojego widzenia filozofii niż naukowej metody. „Myśl Szestowa błąka się między biegunem rozpaczy a biegunem nadziei.

źródło opisu: Wstęp książki, Czytelnik 2000

źródło okładki: zdj.autorskie

Gatsby | 2012-09-20
Przeczytana: 1990 rok

tak naprawde to traktowalem te ksiazke jak konfesjonal, po kazdym lobuzerstwie z Fiodorem czy klotniach z Fryderykiem wracalem do tej ksiazki, po kazdej depresji i samobojczych rozwazaniach z Fryderykiem, po ciezkim pijanstwie i kacu moralnym z Fiodorem wracalem do tej ksiazki, po nienawiscach, religijnych ekstazach i milosnych euforiach wracalem do tej ksiazki, tak czytalem ja jakies 20 lat, kojac sie i uzupelniajac, ale Szestow tez nie wie!

metner | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Książka wyśmienita. Jeżeli ktoś poszukuje treściwej i szczegółowej analizy filozofii Nietzschego i twórczości Dostojewskiego to nie jest to dobra pozycja. Tutaj sam Szestow przemawia do nas z perspektywy "podziemnego człowieka" przedstawiając nam swoją wizję filozofii tragedii, wspartą dokonaniami dwóch jego wielkich poprzedników.

swietlana | 2016-06-15
iwanovna | 2016-06-14