Emancypacja Żydów na ziemiach polskich 1785-1870 na tle europejskim

Ellenai

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marcin Łupkowski | 2015-11-16
Przeczytana: 01 stycznia 2000

Bardzo dobra książka, nie tylko dla osób zajmujących się historią. Dotyka problemu emancypacji i kwestii nie tylko Żydów. Autor bardzo dobrze podchodzi do tematu. Dla mnie to dobra literatura, która wiele wniosła do mojego intelektualnego rozwoju.

WydawnictwoPROFIT | 2015-06-04
Przeczytana: 03 marca 2001

Emancypacja Żydów na ziemiach polskich u progu rozbiorów i w ich trakcie w literaturze zajmuje ważne miejsce. Na ten temat traktują nie tylko profesjonalne opracowania, ale również jest to podstawą elementarnej edukacji na poziomie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. O emancypacji różnych grup w Polsce naucza się w sposób otwarty, podając bogate przykłady – emancypacja Żydów, kobiet, etc. wskazując potrzebę i zaznaczając osoby, które o równouprawnienie walczyły. Wiele współczesnych ruchów wolnościowych również odnosi się do tych kwestii, uznając w tym początków własnej działalności. Odwołania przy tym następują również do Europy. Tą recenzją przybliżę Czytelnikowi problem emancypacji w ujęciu książki Eisenbacha, którą z uwagi na duże spektrum odwołania się do etymologii słowa emancypacja warto przeczytać, aby temat właściwie zrozumieć. Ważne jest poznanie problemu, gdyż wiele niezrozumienia bierze się z tworzonych dawniej nierówności, które odcisnęły swoje piętno na Europie i...

Tomek | 2013-12-08
rutkowski | 2018-02-19