W blasku diamentów

Darmowe dodatki Edytuj książkę
The Jewel Box
978-83-7515-212-8
Ag2S

Dziennikarka Grace Rutherford opisuje życie towarzyskie pulsującego jazzem Londynu. Zna na wylot nocne życie artystycznej bohemy oraz blichtr i przepych wyższych sfer. Kiedy na jej drodze staje dwóch intrygujących, wrogich sobie mężczyzn, musi wybierać. Czy będzie w stanie odróżnić zwykłą błyskotkę od prawdziwego diamentu?

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2012

źródło okładki: http://www.otwarte.eu/index.php/books/show/172

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Słodko – gorzka przygoda w Londynie

Londyn, jazz, bogactwo, przepych, urokliwe lata dwudzieste i do tego romans przepełniony tajemnicą, subtelnością oraz grzechem – tak można w skrócie scharakteryzować książkę „W blasku diamentów” Ann Davis.

Grace Rutherford jest dziennikarką, przekazującą światu, gdzie i jak spędzić burzliwą noc w Londynie. Pisze bez znieczulenia o wszystkim, co może spotkać wyzwoloną kobietę w nocnych klubach. Jedzenie, ubrania, mężczyźni, kobiety są tematem jej felietonów, cieszących się ogromną popularnością. Życie towarzyskie nie stanowi dla niej żadnej tajemnicy, bywa tam, gdzie powinno się bywać i doskonale bawi się wśród londyńskiej śmietanki towarzyskiej.

Pewnego dnia zupełnie niespodziewanie na jej drodze pojawia się tajemniczy mężczyzna, a jakby tego było mało, pojawia się drugi, równie przystojny jak poprzedni i równie tajemniczy. Grace próbuje bronić się przed budzącymi się uczuciami. Staje przed trudnym wyborem podsycanym przeżyciami z przeszłości. Trudno jest pogrzebać to, co było i wyruszyć ku nowej przygodzie. Chciałaby przeżyć wielką miłość, nie raniąc nikogo po drodze, ale czy uda jej się dokonać tym razem dobrego wyboru? Czy przeszłość nie odbije jej się gorzką czkawką?

Romans może być banalny z założenia i czytelnik powinien być na to przygotowany. Anna Davis jednak dokonała cudu i przy jej opowieści nikt nie poczuje nudy i przewidywalności. Kolejne wydarzenia zaskakują i zdecydowanie podsycają ciekawość. Powiązania teraźniejszości z dość zawirowaną przeszłością dodają smaku i wprowadzają czytelnika w zupełnie inny świat. Miłość, wielkie emocje, rozterki, szaleństwo, walka rozumu z sercem stają się tematami przewodnimi, w których można zatopić się bez reszty, zapominając o wszystkim, co dookoła.

Wszystkie wielbicielki romansów będą z pewnością usatysfakcjonowane. Odnoszę także wrażenie, że wszyscy przeciwnicy landrynkowych opowieści przy tej książce spędzą bardzo miło czas. Niebywała atmosfera, wielka moc Londynu udzielają się już od pierwszych stron, do tego stopnia, że niemal można poczuć angielski wilgotny wiaterek o niepowtarzalnym zapachu przepychu i wielkiego świata.

Nie wymagając wiele od tej książki, czytelnik zostanie bardzo mile zaskoczony. Polecam, warto oderwać się od codzienności, zatapiając się w słodko-gorzkim świecie wykreowanym przez Ann Davis.

Iwona Zaczek

Retra | 2014-01-11
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Zakupiwszy tę książkę troszkę się obawiałam, że skoro to literatura kobieca, skoro w opisie główną bohaterkę nękają rozterki odnośnie wyboru jednego z dwóch nowopoznanych mężczyzn, by w konsekwencji uczynić go wybrankiem swojego życia, - sądziłam, że będzie to typowy romans. Jednakże miło się rozczarowałam. Wprawdzie w całej książce chodzi o uczucia, pod koniec faktycznie główna bohaterka dokonuje wyboru, to książka jest o czymś więcej. Bardzo fajnie poprzeplatają się wątki, przeszłość miesza się z teraźniejszością, poznajemy historię Grace, ale również jej rodziny i zagadkowych dwóch mężczyzn. Co ciekawe autorka bardzo zgrabnie przeplata te historie z opisami ówczesnego stylu życia.
Interesujący jest też fakt, iż główna bohaterka zabiera nas do swojego świata poprzez felietony pisane do poczytnej gazety. Pisze pod pseudonimem, gdyż ówczesne czasy nie do końca rozumieją wywody owej "dziennikarki" a panie uczą się dopiero wychodzić z cienia mężczyzn i odważnie pokazywać siebie oraz...

Talson16 | 2015-02-02

Czy będzie w stanie odróżnić zwykłą błyskotkę od prawdziwego diamentu?

Londyn. Jazz. Świetna zabawa.
W środku tego zamieszania znajduje się Grace.
Dziewczyna o zawadiackim uśmiechu. Twarda jak skała. Arogancka młoda dama, która nie zawaha się ochrzanić, jak coś się jej nie spodoba.
Trudno wymazać ją z pamięci.
Jako Diamond Sharp relacjonuje gdzie na West Endzie można spędzić udany wieczór, jak należy się ubierać, gdzie dobrze zjeść.
Może się wydawać, że dobrze się bawi robiąc to co..robi, ale tak naprawdę jest bardzo samotna.
Jako nastolatka zakochana była w Georgu, który został mężem jej siostry Nancy, mimo iż to ją kochał.
Wszystko przez nieporozumienie i młodzieńcze hormony.
George umiera...ale historia można powiedzieć, że się powtarza.

Do Londynu przyjeżdżają dwaj przystojni Amerykanie: John Cramer i jego były przyjaciel a obecny wróg Dexter O'Connell.
Mężczyźni szczerze się nienawidzą, a wszystko, oczywiście, przez kobietę.
Grace jest szczerze nimi zafascynowana. Chce...

koliber | 2013-07-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Romans
Przeczytana: lipiec 2013

Znów romans (mamy czas wakacyjnego luzu, więc chciałam sięgnąć po lżejszą pozycję i niestety nie mogłam na coś dobrego z tego gatunku trafić, ale jak się okazuje - do trzech razy sztuka), tym razem w bardzo dobrej otoczce. Intrygujący, wciągający, oryginalny.
W tle londyńskie nocne życie dwudziestolecia międzywojennego, w którym rewolucja obyczajowa zmienia świat kobiety. Najmodniejszą fryzurą staje się paź, sukienki skraca się na długość "tuż za kolano", na twarzy pojawia się makijaż, w dłoni cygaretka, na estradzie króluje jazz, a na parkiecie charleston. Nieznajomość najnowszych kabaretowych lokali, niebywanie na najlepszych dansingach jest traktowane jako dużego kalibru faux pas.
W prasie zaczynają pojawiać się felietony pisane kobiecą ręką. Jedną z autorek jest bohaterka powieści, tajemnicza Diamond Sharp. Podobał mi się pomysł na urozmaicenie nimi fabuły. Potęgowały klimat książki relacjonując "kto, co, kiedy i gdzie" jest warte (lub nie) zobaczenia, czy skosztowania....

Klaudia Sowa | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015

Londyn, burzliwe lata dwudzieste.
Grace Rutherford, pisze felietony jako Diamond Sharp. Z jej felietonów dowiemy się gdzie opłaca się jeść, imprezować czy nawet pokazać, albo pójść do fryzjera. Można by powiedzieć, że Grace jest pewnego rodzaju "doradczynią" w codziennym życiu w Londynie, a także dobrą rozrywką.
Jednakże poza tym, prowadzi ona normalne życie, ma siostrę, matkę, bratankę, siostrzenicę. Jest niezależną i wymagającą kobietą( nie należy do jednych z tych kobiet, które "ukrywają" swoją inteligencję przed światem i mężem, żeby on nie poczuł się "głupi")inteligentną i nie chce zaakceptować zasad, które rządzą światem.
Na drodze Grace stają dwaj mężczyźni: John Cramer i Dexter O'Connell.
John to mężczyzna, który po śmierci żony, poświęcił się córce, a Dexter zaś to typ niegrzecznego chłopca, takiego "Diabła". Którego z nich wybierze nasza bohaterka? Sięgnijcie po książkę, by się tego dowiedzieć.
Książka ma wiele plusów, które szybko zauważycie czytając ją. UWAGA: To...

Everyle | 2018-08-22
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Uwielbiam wprost lata 20-te, więc gdy tylko widzę książkę, której akcja toczy się w tych latach, to biorę ją niemalże w ciemno. Tymczasem jak się okazało, „W blasku diamentów” niestety nie jest żadnym książkowym diamentem, a zwykłym przeciętnym czytadłem. Na dodatek z niesamowicie irytującą główną bohaterką. Grace Rutherford, samotna kobieta przed trzydziestką, pracuje jako copywriter, a także pod pseudonimem pisze felietony o nocnym życiu Londynu. Niemalże w tym samym czasie poznaje dwóch tajemniczych Amerykanów; pisarza i dziennikarza, których na dodatek łączy wspólna przeszłość. Jak łatwo się domyślić, Grace podoba się jeden i drugi, przez co mota się przez prawie całą książkę, nie mogąc się zdecydować. Akcja toczy się również w czasach I wojny światowej i jak się okazuje, Grace wcześniej miała taki sam problem, nie mogąc się zdecydować pomiędzy dwójką mężczyzn, którzy jej się podobali. I odniosłam wrażenie, że nie wyciągnęła z tego żadnych wniosków, bo później zachowywała...

malineczka74 | 2012-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2012

Romans nie w cukierkowym wydaniu.

Książka Anny Davies to kwietnia propozycja serii Romans w cyklu Otwarte dla Ciebie. Powieść ta jest niewątpliwie romansem i opowiada o miłości, ale nie w romantycznym stylu. Nie znajdziecie w niej ckliwego romantyzmu, słodkich randek i czułych westchnień zakochanej kobiety. Bo bohaterka tej książki jest kobietą bardzo nowoczesną, idzie z czasem swojej epoki i lubi być niezależna. Wyraża to m.in strojem i fryzurą. Owszem szuka w życiu miłosnych uniesień, ale nie w głowie jej zaślepienie się w ukochanego i porzucenie kariery zawodowej. Nie dla niej rola damy uwieszonej na ramieniu męża i bezgranicznie mu oddanej.
Czy można napisać romans bez słodkiego wręcz może nawet lukrowego stylu ? Czy można książkę o miłości naszpikować bardziej tajemnicami i sekretami niż romantyzmem ? Można jak najbardziej. A"W blasku diamentów " to doskonały dowód na to.
Akcja powieści rozgrywa się w latach dwudziestych ubiegłego stulecia. Główna bohaterka mieszka w...

MissShy | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

Nie mam pojęcia co napisać o tej książce... Marzyłam, kiedy w końcu skończę ją czytać. Zakończenie jest okropne. Pewne fragmenty w ogóle opuszczałam, nie czytając ich. Nie mogę też napisać, że kompletnie mnie ta opowieść nie ruszyła, bo pewne fragmenty czytałam z przyjemnością. Nancy mnie okropnie wkurzała, a matka Grace - nie chciałabym mieć takiej. Mam wrażenie, że w latach dwudziestych ubiegłego wieku ludzie zachowywali się równie niemoralnie jak teraz. A ile ludzie obecnie mówią o tym, jak to kiedyś było lepiej, dziewczęta takie grzeczne były (bla bla bla)... Historia związana z George'em i Eve bardzo urozmaiciła tę książkę. I chyba tylko dlatego warto ją przeczytać.

soleiasta | 2016-01-29

Coś mnie ostatnio romanse zafascynowały. Po dawce krwawych kryminałów potrzebowałam przerwy. I tak w moje ręce trafiła ta książka.
Romans jak romans, jest on i jest ona. Jest gorące uczucie i utrata zaufania. I wkoło tego toczy się cała akcja.
Nie trzeba myśleć, trzeba czytać. Wiadomo - mnie to nie spotka, ale poczytać mogę.

Anna | 2013-10-05
Przeczytana: 18 września 2013

Chociaż nie przepadam za bohaterkami romansów (ba, w ogóle nie przepadam za romansami!), z miejsca pokochałam Grace i jej służbowe "ja" - Diamond Sharp. Akcja toczy się w czasie wielkiej rewolucji kulturowej i obyczajowej, kiedy kobiety odważają się palić, ścinać włosy na pazia, nosić sukienki po kolana i robić wiele podobnie obcesowych ówcześnie rzeczy. Taka jest z pozoru również Grace - prawdziwy wzór nieustępliwej buntowniczki. Do momentu pojawienia się jegomościów w liczbie większej niż jednego. Początkowe zabawne przekomarzania stają się z czasem nudne, zaś Grace przeobraża się w kapryśną matronę. W tej sytuacji mogłabym już w pięknym stylu zjechać tę książkę do końca, ale... w retrospekcjach wychodzą na jaw fakty, których nigdy nie przypisałabym tej bohaterce. Mimo tych tragicznych wydarzeń, nie potrafię usprawiedliwić żałosnego niezdecydowania Grace, ale w końcu "W blasku diamentów" zalicza się do romansów, więc sama mogę być sobie winna sięgnięcia po tę pozycję (przeklęte...

DominiQue | 2013-10-11
Przeczytana: 11 października 2013

Ach ..te boskie lata 20 XX wieku! Ach.. ten jazz! Ach.. ten charleston! Uwielbiam ten okres z całego serca. Oglądanie filmów, czy czytanie książek o wyzwolonych damach z „paziem” na głowie, sprawiają, że od razu poprawia mi się humor.

„W blasku diamentów” Anny Davis przepełnione jest klimatem dawnych lat. Na kartach powieści czuć dym papierosowy, oddech pijanych ludzi... słychać muzykę, która rozbrzmiewa w uszach Diamond Sharp. Równocześnie autorka nie pomija szarej rzeczywistości. Nie brakuję w jej powieści porannego kaca, niewyspania, czy nieszczęścia.

Powieść reklamowana jest raczej jako romans, ale dla mnie była czymś więcej. To wędrówka przez skomplikowane życie Grace Rutherford. W dzień jest zwykłą kobietą, lekko wyzwoloną, ale nadal trzymaną w ryzach.. w nocy staję się szaloną imprezowiczką. Nie boi się mężczyzn, nie widzi nic nieprzyzwoitego w flirtowaniu. Jest po prostu normalną kobietą. Normalność jest jednak w książce pojęciem względnym, bo to co jest dla mnie teraz...