Kawalerowie Angeliny. Opowieść z włoskiej kuchni

2012-05-22
2012-05-22
978-83-7674-176-5
Agnieszka Kalus
literatura kobieca włochy jedzenie makaron

Historia młodej mężatki, której mąż nagle i niespodziewanie umiera. Dodatkowo jej pracodawca plajtuje i kobieta zostaje sama bez pracy, bez męża. Aby nie pogrążyć się w rozpaczy, Angelina rzuca się w wir gotowania. Pewnej nocy przyrządza tyle jedzenia, że rano jej teściowa i bratanica widząc tyle pyszności postanawiają, żeby rozdać je sąsiadom. W ten właśnie sposób do Angeliny trafia starszy pan, który zachwycony jej umiejętnościami kulinarnymi, proponuje, że za opłatą będzie jadał u kobiety śniadania i obiady. Angelina zgadza się, gdyż nadal nie ma pracy, a pieniędzy powoli brakuje. Z dnia na dzień w okolicy, w której mieszka, szybko roznosi się wiadomość o stołującym się mężczyźnie i Angelina powoli zdobywa kilku nowych klientów. Ciągle poświęcająca się gotowaniu dla coraz liczniejszej grupy mężczyzn, nie zdaje sobie sprawy, że sama jest w ciąży...

„Kawalerowie Angeliny. Opowieść z włoskiej kuchni” Briana O’Reilly, to historia całkiem przyjemna i zdecydowania smaczna. Szczególnie jeśli ktoś jest lubi gotować i odkrywać nowe i ciekawe przepisy. Myślę, że to książka idealna dla mam, sama swój egzemplarz mojej podrzuciłam. Angelina ma wspaniałego kochającego męża i uwielbia gotować. Wiodą szczęśliwe życie do czasu odejścia Franka.. To wtedy właśnie pasja gotowania pozwala zrozpaczonej kobiecie odnaleźć chociaż namiastkę szczęścia, a późniejsza, niecodzienna propozycja sąsiada, również związana z pichceniem pozwala się jej utrzymać.
Dzięki swojej pasji Angelina poznaje nowych ludzi i zyskuje ich wsparcie. Czytelnik ma okazję poznać dokładne przepisy na wspaniałe potrawy. Przygotowanie dań opisane jest krok po kroku, także myślę, że nawet laik będzie w stanie przygotować te dania. Niestety, potrawy są dość drogie (tort z bagatela 15 jaj(!)) i mam wrażenie, że nie wszystkie składniki są łatwo dostępne w pobliskim sklepie. Dodatkowo przepisy wydają się dość skomplikowane, ale myślę, że każdy będzie w stanie uszczknąć choć odrobinę dla siebie.
Zdecydowanie nie polecam osobom na diecie, ponieważ zaostrza apetyt i sprawia, że aż chce się gotować!

Yyyy, jakim cudem lekarz rodzinny badający pacjentkę w domu może stwierdzić, że ta jest w ciązy? I że jest to czwarty miesiąc? I w dodatku usłyszał dwa bicia serca... To gdzie on przykładał ten stetoskop??? Autor się chyba zagalopował. A tak poza tym miła lektura, o której szybko się zapomina. Styl pisania za bardzo kojarzył mi się z Peterem Pezzellim, ten sam stopień naiwności i słodkości (dorośli mówiący na dziecko dzidziuś! Dramatyczna akcja porodowa, noworodek, który nie oddycha, a matka martwi się jedynie o to, żeby go ochrzcić? Nie wierzę.) Ale na zabicie czasu w autobusie - jak znalazł.

Ciepła opowieść z jedzeniem w roli głównej ;)
Historia młodej wdowy przeplatana przepisami z kuchni włoskiej. I chociaż bardzo niewiele można zaadoptować do polskich warunków, czyta się miło i baaardzo "smacznie"! Wprost czuje się te zapachy i ciepło tamtej kuchni!

Ciepła opowieść z jedzeniem w roli głównej ;)

Książka trafiła do mnie przypadkiem. Zaczęłam czytać bez przekonania i tak mnie wciągnęła, że zarwałam noc. Ciepła, optymistyczna, momentami wzruszająca historia. Może i banalna, ale autentyczne podnosząca na duchu i poprawiająca nastrój. Co ważne, bardzo dobrze napisana. Główna bohaterka, osoba ciężko doświadczona przez los, odbudowuje swoje życie dzięki pasji jaką jest gotowanie oraz wsparciu dobrych ludzi, którzy ją otaczają. Obok głównej bohaterki, tytułowej Angeliny, mamy drugą - włoską kuchnię, brawurowo i smakowicie zaprezentowaną. Czytanie przerywałam tyko po to, żeby spenetrować skromną zawartość mojej lodówki. Nie polecam osobom, które się akurat odchudzają.

Lekka. przyjemna lektura dla wszystkich miłośników włoskiej kuchni. Ciekawa fabuła i ciekawe przepisy. Doprowadza do łez i śmiechu. Ciekawe spojrzenie na kwestię, że poprzez pasję (tutaj akurat gotowanie) bohaterka radzi sobie z żałobą i pustką po śmierci bliskiej osoby.

2028

Powieści obyczajowe z gotowaniem w tle- albo jak w tym przypadku głównie o gotowaniu- od lat mnie intrygują. Pamiętna 'Julia i Julia' wysoko ustawiła poprzeczkę. bardzo ciepło wspominam tez przeczytaną w wakacje "U mnie zawsze świeci słońce", z której przepisy pojawiły się już na moim stole i spotkały się z aplauzem rodziny.

Początkowo wydarzenia opisane w powieści pana O'Reilly mnie zasmuciły. Ciesząca się małżeńskim szczęściem Angelina, mająca udane życie zawodowe, znana ze swoich pysznych wypieków nagle traci ukochanego męża Franka. Po jego pogrzebie zostaje zwolniona z pracy, a odprawa to tylko 100 dolarów. Byli małżeństwem tylko 5 lat, nie doczekali się potomstwa. Pierwsze strony powieści uzmysławiają nam kruchość ludzkiego życia, dowodzą że trzeba żyć jego pełnią bo nie wiadomo, kiedy zgaśnie jego światełko. Młoda wdowa ma świadomość, z jaką pustką przyjdzie jej się zmierzyć. Po śmierci męża ma kłopoty finansowe, wtedy zjawia się emerytowany żołnierz Basil i prosi, by przygotowywała mu posiłki. Przeznacza na ten cel pokaźny czek. Angelina zdaje sobie sprawę, że mogłaby w ten sposób zarobić na swoje utrzymanie. Pojawia się jeszcze młody Johny, przystojny Jerry, elegancki Douglas, i nawet kierownik domu towarowego. Wkrótce siedmiu kawalerów staje się członkami Klubu Obiadowego.

Powoli Angelina odzyskuje radość życia gdy okazuje się, że nosi pod sercem dziecko, ostatni prezent od Franka. W swoich stołownikach zyskuje wiernych przyjaciół. Jeden z nich, Guy, odbiera nawet jej przedwczesny poród.
Stopniowo każdy z grupy podejmuje ważkie decyzje, np. Douglas wychodzi z cienia jako mistrz cukierniczy. Angelina przymierza się do otwarcia własnej restauracji Znajduje utalentowanego kucharza. czy da jej się otworzyć restauracje, jak ją nazwie i czy ponownie odkryje miłość?

Z żalem musze donieść, że smakowite przepisy z kuchni żony autora wyglądają na zbyt pracochłonne do odtworzenia. Kolejną przeszkodą jest niedostępność w Polsce niektórych składników.

Historia wciągająca i bezpretensjonalna, zachęcająca czytelników do zainteresowania się gotowaniem, obfitująca w wiele zabawnych momentów. Do pochłaniania z lampką czerwonego wina.

Początkowo wydarzenia opisane w powieści pana...

Polecam wszystkim miłośnikom kuchni.

Polecam wszystkim miłośnikom kuchni.

1964

Pogodna opowieść o radzeniu obie ze stratą, o bezinteresowności, życzliwości, a w konsekwencji bliskości ludzi, których los zetknął ze sobą w (nie-)zwyczajnych okolicznościach. Dobra lektura w szare, pochmurne dni, ciepła i smakowita.

Dla lubiących włoską kuchnie sporo przepisów w środku.

Dla lubiących włoską kuchnie sporo przepisów w środku.

• Italia