1 111
1 040
The Tragedy of Romeo and Juliet
Magda

Inne wydania

Romeo i Julia (1594–1595) należy do najwybitniejszych sztuk Shakespeare'a. W tej tragedii tętni życie renesansowej Werony, a temat miłości i nienawiści decyduje o jej niepowtarzalnej atmosferze. Zaskakujące jest to, jak wielką rolę odgrywa tu przypadek. Wina nie wynika z działań bohaterów, ale z tajemniczych zrządzeń losu. Romeo i Julia spotykają się przypadkiem, przypadkiem Romeo staje się zabójcą Tybalda, a wreszcie ciągiem niezamierzonych przypadków są wydarzenia wiodące do śmierci głównych bohaterów. Nad kochankami ciąży fatum i nie bez podstawy poeta pisze w prologu, że zostali oni przeklęci przez gwiazdy. Jednak Romeo i Julia przetrwali do naszych czasów jako symbol niezniszczalnej miłości.

źródło opisu: http://www.zielonasowa.pl

źródło okładki: http://www.zielonasowa.pl

onika | 2013-07-24
Przeczytana: lipiec 2013

Szczerze żałuję, że w momencie, gdy mój wzrok przykuła akurat ta książka, a w głowie pojawiła się myśl: "Kilka razy widziałam w teatrze, widziałam film, ale w zasadzie nigdy nie czytałam", nie usiadłam i nie poczekałam, aż mi ten durny zapał przejdzie. No ale nie zrobiłam tego i czytając scenę po scenie, jakoś przebrnęłam przez całość.

Dzieje Romea i Juli znają chyba wszyscy. W końcu tragiczni kochankowie stali się symbolem wielkiej miłości i nieszczęśliwie zakochanych. Ja akurat nie jestem zwolenniczką tej interpretacji. Moim zdaniem to sztuka o ludzkich słabościach i rozszalałych hormonach. I szczerze mówiąc, nie wzrusza mnie miłość Romea i Julii. Owszem, szkoda, że ich losy się tak potoczyły, ale Shakespeare zgotował im bardzo malowniczą śmierć i w ten sposób ocalił uczucie, które nie miało szans na przetrwanie, gdyby przeżyli. A już na pewno nie byliby symbolem romantycznych kochanków.

W dramacie tym największe moje zaskoczenie i rozdrażnienie budzą postaci Piastunki Julii,...

Gosia | 2016-05-25
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 maja 2016

Przeczytane w ramach nadrabiania dodatkowych lektur szkolnych i poznawania klasyki. Chociaż tutaj trudno mówić o poznawaniu, bo któż nie zna tej historii i jej tragicznego finału.
Mimo to jednak miałam ogromną przyjemność przy jej czytaniu.
Język Szekspira jest piękny, a tłumaczenie Barańczaka doskonałe.
Geniusz Szekspira tkwi w prostocie. Dramat jest krótki, ale treściwy, akcja gna na złamanie karku, to prawie jak streszczenie, nie ma czasu na zawiłości i subtelności. Ledwie początek, trochę akcji i już koniec.
Nie mogłam jednak nie zatrzymywać się co kawałek i podziwiać piękna języka.
To chyba najpiękniejszy przykład miłości dwojga młodych ludzi w literaturze.
Nie przez przypadek stał się symbolem. To miłość nagła, krótka, ryzykowna, ale równocześnie odwzajemniona i silna.
Teraz kolej na następne sztuki Szekspira. Już nie mogę się doczekać.

Jedna z najpiękniejszych historii o miłości. Mimo, że tematyka dla wielu banalna, dla mnie na zawsze pozostanie to klasyk literatury.

Na początku akcja toczy się powoli, by po jakimś czasie drastycznie nabrać tępa.
Można również zauważyć przemianę jaką przechodzą główni bohaterowie. Z nieświadomych dzieci stają się dorosłymi odpowiedzialnymi ludźmi, dla których uczucie jest wartością najwyższą.
Zakończenie jest i zawsze będzie dla mnie wstrząsające. Do czego musiało dojść aby ludzie zrozumieli swoje błędy. Niewątpliwie bardzo smutna i wzruszająca książka mimo języka, który do najłatwiejszych nie należy. Zachęcam każdego aby zapoznał się z lekturą. Opinie na jej temat są skrajnie różne, dobrze zatem aby każdy wyrobił sobie własną.

nadzieja1925 | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

„Lecz cicho! Co za blask strzelił tam z okna!
Ono jest wschodem, a Julia jest słońcem!”

Każdemu ten cytat przywodzi na myśl dramat Szekspira. Nie ważne czy go czytał, czy nie. Jest to dzieło tak okryte sławą, tyle razy zekranizowane i nawet przytaczane w mowie potocznej określając kochanka. Tyle lat tragicznej miłości w szekspirowskim stylu. Oczywiście mowa o „Romeo i Julia”, jeśli jeszcze się nie domyśliłeś.
Każdy zna schemat (ja przynajmniej w wieku 7 lat już miała wszystko obcykane), wydarzenie po wydarzeniu i nieszczęśliwe zakończenie. Raczej nie muszę wam tego opisywać?
I oczywiście nie muszę was też do niego przekonywać. Chyba każdy z tych wszystkich przytaczanych plotek, chciał poznać prawdę. Ponadto jest to również lektura, więc chociażby połowa przeczyta to z musu.
A co do mojego odebrania lektury? Chyba najgorzej z językiem, milej było by to przeczytać w języku, który używamy na co dzień, jednakże wtedy byłabym oburzona taką zmianą. I w sumie... nic już mnie w tym nie...

ChicaDeAyer | 2014-10-26
Przeczytana: 2007 rok

To zdecydowanie jedno z moich ulubionych dzieł Szekspira i widzę że nie jestem osamotniona w tym osądzie. Ponadczasowości i uniwersalizmu tej historii nie sposób nie dostrzec - wystarczy spojrzeć na ilość adaptacji filmowych, musicali czy spektakli teatralnych, także w naszym kraju (do dziś pamiętam wrażenie, jakie zrobił na mnie spektakl Józefowicza i Stokłosy kilka ładnych lat temu).

Choć minęło kilka wieków od czasu powstania tego dzieła, potęga miłości wciąż pozostaje ta sama. Dlatego ten dramat może inspirować kolejne generacje.

Aleksandra Czyta | 2010-10-11
Na półkach: Przeczytane, Lektury, Klasyka

Nigdy nie zrozumiem zachwytu rzeszy ludzi i polonistów ta sztuką. Bezsensowna miłość, jeszcze bardziej bezsensowne zakończenie. Romeo i Julia to coś dla prawdziwych romantyków, tym, którzy nie latają codziennie pod chmurami raczej się nie spodoba.

Liwia | 2010-04-11

wszyscy chwalą tę książkę, bo to klasyk, taka romantyczna, smutna ... i takie tam. Mi się ona nie podobała. Była nudna, pisana niezrozumiałym językiem i wierszem. Niby to klasyk, ale mogłoby być coś ciekawszego. :)

Kornelia | 2010-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2010

Bardzo dobry dramat. Wciągnęło mnie czego się nie spodziewałam.
Młodzieńcza miłość piękna, ale ja bardziej skupiłam się na nienawiści obu rodów do siebie.
Starłam się pojąć skąd tyle nienawiści i niechęci w nich.
Nic im to dobrego nie przyniosło, jedynie śmierć bliskim ich osób.
Miłość Romea i Juli zjednoczyła ich, szkoda tylko, że po ich śmierci. Dużo wyniosłam z tej książki i nie żałuje, że ją przeczytałam :)

„Znienawidzony, choć już ukochany...
Nieznany wcześniej, zbyt późno poznany.
Amor przybiera postać dręczyciela, każąc miłować mi nieprzyjaciela ...”

,,Romeo i Julia" Szekspira to klasyka. Pewnie każdy choć ze słyszenia zna historię miłości między parą nastolatków pochodzących ze skłóconych rodów Kapuletów i Montekich, które wciąż ze sobą walczą. Jednak ich latorośle zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Postanawiają wziąć ślub i zyskują sojuszników, ale nienawiść rodowa stoi na przeszkodzie szczęśliwemu zakończeniu.

Klasykę znać wypada, więc postanowiłam z własnej woli zapoznać się z historią Romea i Julii. Byłam jej bardzo ciekawa, mimo iż przed przeczytaniem wiedziałam, jak to wszystko się skończy. Być może pomogło mi w tym także obejrzenie ekranizacji z Leonardo DiCaprio w roli głównej. Tak czy inaczej – zabrałam się za czytanie. I bynajmniej nie uważam czasu poświęconego na lekturę za czas stracony.

Uważam Szekspira za mistrza w tworzeniu postaci. Julia z jednej...

W książkowych ogrodach

Weekend zbliża się wielkimi krokami. Wiele osób spędzi go w ogrodzie przy domu lub na działce. W takich okolicznościach przyrody pisało wielu znamienitych autorów. W ogrodach toczy się akcja wielu książek. Przygotowując Was do wygodnego umoszczenia się w hamaku w cieniu, prezentujemy listę książek, w których ważne sceny rozgrywają się w ogrodzie.

Znaczki z Szekspirem

400 rocznica śmierci Williama Szekspira zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji Royal Mail wypuściła nową serię znaczków z cytatami z najsłynniejszych utworów wielkiego barda. Na znaczkach znajdą się fragmenty sztuk, poematów i sonetów.