Telefony do przyjaciela

Okładka książki Telefony do przyjaciela Anna Zgierun-Łacina
Okładka książki Telefony do przyjaciela
Anna Zgierun-Łacina Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Tylko dla dziewczyn literatura piękna
Tylko dla dziewczyn
Nasza Księgarnia
2012-03-14
2012-03-14
9788310119889
siostra dziewczyna chłopak sport listy miłość przyjaźń

"Telefony do przyjaciela" to piękna opowieść o niepełnosprawności, tolerancji, akceptacji i przyjaźni która jest w stanie znieść wszystko. Anna Łacina piękne opowiada historię dwóch sióstr, ich młodzieńczych marzeń o odwzajemnionej miłości oraz akceptacji przez otoczenie. Ania zdrowa i długonoga 18-latka oraz Marzena, jeżdżąca na wózku 20-latka z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem - inteligentna i bardzo pewna siebie. A w okół nich kilku chłopców, którzy są zainteresowani nie tylko "zdrową" siostrą.

Podobała mi się! Może nie tak jak "Miłość pod psią gwiazdą" ale czytałam z zainteresowaniem. Mało tego, podczas czytania udzielił mi się taki bardzo przyjemny klimat, taka troszkę melancholia ale i optymizm. Cieszmy się z tego co mamy bo inni, którzy mają dużo mniej niż my, często potrafią docenić wszystko dużo bardziej. Polecam, nie tylko dla młodzieży.

Ciepła, pełna uroku książka, podobno dla młodzieży, ale ja uważam, że dla każdego pokolenia. Jest to doskonale opowiedziana historia o dwóch diametralnie różnych siostrach - Marzenie i Ani - ich wzajemnych relacjach, rywalizacji, perypetiach uczuciowych... Powieść z gatunku tych, które wciągają bez reszty: ciekawe postacie, żywe dialogi, realne środowiskowe słownictwo, spora dawka humoru i szczypta kryminału - wszystko to sprawia, że tak książka jest po prostu prawdziwa. Jedynie zakończenie pozostawia niedosyt.
Bardzo polecam, książka przybliża problemy osób niepełnosprawnych i uczy tolerancji dla inności.

Marzena i Ania to dwie siostry z wyglądu podobne do siebie, lecz charaktery mają różne. Marzena jest niepełnosprawną dziewczyną, kocha pływać, uwielbia żeglować, grać w koszykówkę nie wyobraża sobie życia bez sportu, jedna flirtuje, łamie serca,zaś Ania to osiemnastoletnia uczennica liceum, która woli grać w szachy i siedzieć przed komputerem nieśmiało czeka na tę jedyną, wielką miłość. Wstydzi się bardzo swojej dysleksji, że ma kłopoty z czytaniem.
Ania czuje się niechciana, niekochana w swym życiu okazuje się dzieckiem z "wpadki" przy swojej niepełnosprawnej siostrze Marzenie. Marzena i Ania wyjeżdżają we dwie na wakacje do swoich dziadków.Marzena podczas pływania ratuje młodego chłopaka od utonięcia,a potem już nie może o nim zapomnieć.Odwiedza go przypadkiem pierwszego dnia w szpitalu jednak wszystko wydaje się takie proste, ale tylko do czasu, gdy chłopak myli Marzenę, z jej młodszą siostrą Anią i to z Anią chce utrzymywać kontakty.Od tego czasu wszystko się zaczyna, młodzi nastolatkowie zaczynają się spotykać to często się umawiają na spotkania.
Przy tym poznają się coraz lepiej. Dlaczego Marzena nie lubi schodów? I co może jeszcze takiego wydarzyć się podczas wakacji latem nad jeziorem? A komu śnią się syreny?

Historia bardzo poruszająca, życiowa autorka porusza wiele tematów w tym temat niepełnosprawności, pełne marzeń uniesień, zachwytów.Nie potrafią ludzie zrozumieć niepełnosprawnego człowieka jego istoty choroby, bólu i cierpienia. Ludzie niepełnosprawni bardzo cieszą się życiem, czerpią z niej dużo radości, gdy my narzekamy wciąż, marudzimy na nasze życie, a oni co mają powiedzieć jak są bardziej chorzy od nas mimo tego nie podają się w życiu. Trzeba mieć więcej tolerancji dla nich, być tolerancyjnym, akceptować ich. Niektórzy ludzie wyśmiewają się z ich niepełnosprawności, są okrutni znieczulica ludzka coraz większa panuje.

Książka chwyciła mnie za serce i to mocno, urzekła mnie ta historia bardzo mnie wciągnęła, czytałam z zapartym tchem, wzruszyłam się przy tej książce.
Bardzo mądra,wzruszająca, dobra książka dająca do myślenia, zmuszająca do refleksji, przemyśleń życiowych na temat niepełnosprawnych.
Wywarła na mnie dobre wrażenie, odebrałam ją wspaniale...znakomita to lektura.

Na półkach: , , , , , ,

Fantastyczna. Wartka akcja, wielowątkowość-sukces gwarantowany! Autorka w niebanalny sposób przedstawiła losy dwóch sióstr. Do końca nie byłam pewna jej zakończenia, którym jestem absolutnie zachwycona. Mimo że nie jest zbyt oczywiste to zostawia po sobie własną historię, inną niż wszystkie. Poza tym jest to po prostu piękna książka, wzruszająca i niesamowicie przejmująca. Coś genialnego. Nie dość, że będę o niej rozmyślała przez dłuższy czas, to jeszcze będę zachodzić w głowę, kto będzie z kim :) Polecam z całego serca!

Szału nie ma. Książka trochę mdła.

Szału nie ma. Książka trochę mdła.

Na początku ta książka nie zainteresowała mnie ale na koniec trochę się rozkręciła. Polecam ją osobą trochę starszym niż 14 lat.

Cudowna książka, przejmująca, warta przeczytania.
Zachęcam wszystkich do poznania historii Marzeny, Ani i chłopaków zawikłanych w tą zakręcona historię:)

Cudowna książka, przejmująca, warta przeczytania.

Lekka lektura, dobra na jakieś wolne popołudnie.
Czytając opis miałam kompletnie inne wyobrażenie, miło się zaskoczyłam
bo okazało się ciekawsze.
Opis raczej nie oddaje tego co się dzieje w fabule :)

Lekka lektura, dobra na jakieś wolne popołudnie.
Czytając opis miałam kompletnie inne wyobrażenie, miło się zaskoczyłam
bo okazało się ciekawsze.
Opis raczej nie oddaje tego co się dzieje w fabule :)

Mimo że książka moim zdaniem dla nastoletnich dam, to czytało mi się ją bardzo przyjemnie i myślę że jako lekka lektura umilająca drogę do pracy sprawdza się znakomicie

• Młodzieżowe