Lubimyczytać.pl to:
społeczność 372 tys. zakochanych w książkach
ponad 663 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Wojna i pokój, tom I-II

Wojna i pokój, tom I-II

Autor:
szczegółowe informacje
tłumaczenie
Jarosław Iwaszkiewicz
tytuł oryginału
Wojna i mir
seria/cykl wydawniczy
Złota Seria
wydawnictwo
Wydawnictwo Zielona Sowa
data wydania
ISBN
9788376236803
liczba stron
544
kategoria
historyczna
język
polski
typ
papier
dodał
Aesir
7.93 (1912 ocen i 71 opinii)

Opis książki

Wojna i pokój przedstawia panoramę życia w Rosji w burzliwym okresie wojen napoleońskich. Ta epopeja charakteryzuje się mnogością portretów psychologicznych i barwnych postaci - występuje ich w powieści kilkaset, a teren akcji stanowi niemal cała Europa: gabinety dyplomatyczne, salony arystokratyczne, loże masońskie, więzienie, chłopska zagroda, pole bitwy, kluby itp. Obraz Rosji, jaki zawarł Tołs...

Wojna i pokój przedstawia panoramę życia w Rosji w burzliwym okresie wojen napoleońskich. Ta epopeja charakteryzuje się mnogością portretów psychologicznych i barwnych postaci - występuje ich w powieści kilkaset, a teren akcji stanowi niemal cała Europa: gabinety dyplomatyczne, salony arystokratyczne, loże masońskie, więzienie, chłopska zagroda, pole bitwy, kluby itp. Obraz Rosji, jaki zawarł Tołstoj w Wojnie i pokoju jest niezwykle sugestywny - trwają tu nieustanne spory o wybór drogi politycznej, intrygi, zabiegi o pozycję społeczną i ekonomiczną, a równocześnie tuż obok toczy się zwykłe życie: ludzie kochają się, nienawidzą, rozdzielają i łączą. Wydarzenia historyczne stają się tłem dla ludzkich namiętności i perypetii życiowych.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2009

źródło okładki: http://www.zielonasowa.pl/zdjecia/506/Wojna_i_pokoj_tom_I_II_d.jpg

pokaż więcej

Inne wydania

Polecamy

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie i aktywności czytelników
książek: 2142
Bed | 2010-09-06
Na półkach: Ulubione, Klasyka, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Jestem pełna podziwu. Nie tylko pokazano przekrój społeczeństwa, wojnę napoleońską i jej skutki ale i poglądy autora na szereg spraw: od wiary poczynając na Napoleonie kończąc. Myślę, że był wobec niego jednak niesprawiedliwy. No, ale ja jestem Polką. Niespecjalnie też podoba mi się to jak autor widzi kobiety. Stworzenia proste, kierujące się sercem (za to bliższe Boga). Centrum ich świata stanowi ich mąż. Żona Pierre'a, która tak nie postępuje, zostaje "ukarana". W sumie ma się wrażenie, że Tołstoj nie może się zdecydować czy kobietą się opiekować czy ma być jej partnerem. W "Annie Kareninie" już to widać.

książek: 141
Marcin | 2013-05-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Wyśmienita literacka uczta, a przy tym wiarygodny portret epoki, którą tworzą ludzie pełni pasji i namiętności, wielcy właśnie przez swą prawdziwość (Natasza, w odróżnieniu od sienkiewiczowskiej Oleńki, ulega w końcu pokusie, co staje się przyczyną zerwania jej zaręczyn z Bołkońskim). Po dziś dzień imponuje epicki rozmach tej książki i umiejętność zobrazowania nie tylko przedstawicieli wyższych sfer, lecz także prostych mużyków w rodzaju Płatona Karatajewa. Najwięcej sympatii budzi chyba Pierre, a to przez swoją nieumiejętność odnalezienia się wśród arystokratycznej socjety, nieudane małżeństwo i zagubienie w świecie idei (od entuzjastycznych opinii wygłaszanych na temat Napoleona, przez masonerię po lekturę Tomasza a Kempis). Jako syn z nieprawego łoża już na wstępie wyłamuje się z przypisanego mu porządku, świadomie łamie towarzyskie konwenanse i oddaje się pijackim ekscesom. W odróżnieniu od większości przedstawicieli swojej sfery jest jednak niestrudzonym poszukiwaczem prawdy. Osta...

książek: 188
PaniZima | 2013-06-19
Na półkach: Przeczytane, Warto było
Przeczytana: 10 sierpnia 2009

Najlepszą znaną mi powieścią Tołstoja jest "Anna Karenina", ale to "Wojnę i pokój" czytałam kilkakrotnie z wypiekami na twarzy. Perypetie bohaterów są tak wciągające, a osobowości tych pierwszoplanowych tak szczere i przekonujące, że za każdym razem daję się wciągnąć.
Moja ulubienica to Natasza, niezbyt mądra panna, ale za to czyste i płomienne serduszko, żywa iskra i duch towarzystwa. Tołstoj jest piewcą piękna rosyjskiej duszy, czystej, szczerej, ofiarnej i bohaterskiej, jego piękni bohaterowie przechodzą życiowe perypetie, trwonią majątki, ale wreszcie spotyka ich nagroda za to piękno, które w sobie noszą.
Ale tu zgrzyt. Nie pierwszy raz zauważam, że jako zagrożenia dla tej rosyjskiej duszy Tołstoj postrzega kulturę zachodnią. Kilkakrotnie w "Wojnie i pokoju" natrafiałam na coś, co odczułam jako niechęć do Polaków, czy to jako niekorzystne przedstawienie Adama Czartoryskiego, który był przyjacielem i wysokim urzędnikiem cesarza Aleksandra, czy też niechęć do katolików, szczególnie j...

książek: 87
Soniak | 2011-10-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2011

Wspaniała książka, z szeroko zakreślonym tłem historycznym. O żadnym okresie historycznym nie dowiedziałam się w szkole tyle co od Tołstoja o wojnach napoleońskich. Oczywiście ze specyficznej perspektywy, ale tym ciekawiej! Poza tym wątek obyczajowy niezwykle wzruszający, ale nie serialowo tani. Dlatego uważam, że warto czytać Tołstoja w czasach, gdy o nową ambitną literaturę raczej trudno.

książek: 1385
Słowianka | 2011-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

MATUSZKA ROSSIJA
Rosja to wielki kraj pełen sprzeczności, dlatego warto przeczytać „Wojnę i pokój” żeby spróbować zrozumieć duszę naszego sąsiada. Tołstoj w mistrzowski sposób połączył historię narodu z losami indywidualnych bohaterów a wszystko to przyprawił filozoficznymi wykładami na temat istoty społeczeństwa. Powstała barwna powieść o Carskiej Rosji z jej paradami wojskowymi, polowaniami, balami, hulankami i pojedynkami, prawosławną pobożnością, junkierską dziarskość oraz chłopską prawością. Istnieje przekonanie, że "kto nie żył przed rewolucją, ten nie wie, co to przyjemność życia" i coś w tym jest.

książek: 307
Piter | 2013-10-10
Przeczytana: 10 września 2012

Nie mam aspiracji aby napisać cokolwiek odkrywczego o dziele, które na przestrzeni tak wielu lat było przedmiotem wszelkiego rodzaju analiz, debat, dyskusji.. O magnum opus Lwa Tołstoja , które w niebagatelnym, moim skromnym zdaniem, stopniu przyczyniło się do uznania wieku XIX Złotym Wiekiem literatury rosyjskiej. Jedynym celem , jaki wyznaczam sobie tu, teraz, przed klawiaturą, jest próba wyrażenia paru osobistych spostrzeżeń i odczuć – nieco ponad rok po przeczytaniu cyklu „Wojna i Pokój”. Jestem to winien książce, która miała dla mnie tak duże znaczenie.

Epopeja rosyjska, o której mowa, wprowadziła mnie niejako w świat literatury poważnej będąc pierwszą przeczytaną przeze mnie pozycją takiego kalibru. Dzięki niej, Lew Tołstoj, którego nazwisko przewijało się w mojej głowie wcześniej niejednokrotnie - zasłyszane w różnych sytuacjach, jakby zmaterializował się, przestał być jednym z „jakichśtam” prozaików, jako pisarz ożył, nabrał kolorów, kształtu oraz osobowości. Tylko n...

książek: 723
lila2103 | 2014-03-01
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Moja ulubiona!Uwielbiam literature rosyjską , za wyjątkiem Dostojowskiego.Początek "Wwojny i pokoju" posiedzenie sztabu Kutuzowa , wszyscy mówią po francusku>dlaczego!Kiedy czytałam to po raz pierwszy w wieku 17 lat to interesował mnie przede wszystkim wątek romansowy Natasza>Bołkoński i Biezuchow, a nie sztab wojskowy .Po latach zachwycałam się wszystkim :opisami przyrody, charakterami postaci (znakomite opisy)i właściwie Tołstoj przepowiedział rewolucję .Oczywiście nie napisał tego dosłownie.Tołstoj genialnym pisarzem jest!

książek: 262
zuszka | 2014-01-16
Na półkach: Posiadam, Przeczytane

Jedna z niewielu, ktorym przyznaje maksymalna ilosc gwiazdek. I jedna z tych, ktore sa dla mnie perelkami literackimi.

książek: 327
Paweł | 2013-03-31
Przeczytana: 31 marca 2013

Biorąc do ręki "Wojnę i pokój" miałem na uwadze zarówno nazwisko Tołstoja jak i barwną epokę napoleońską. Z nadzieją wyczekiwałem wplątanych w wir dziejów interesujących postaci - ich przygód, doświadczeń, przemyśleń. Z przykrością muszę napisać, że król jest nagi. Tołstoj, który potrafił wykreować wspaniałą gamę bohaterów w "Annie Kareninie" oraz "Sonacie Kreuzterowskiej", zawodzi na całej linii w swojej najbardziej rozpoznawanej powieści. Oprócz Andrzeja Bołkońskiego (który tak jak każda postać nonkonformistyczna ujmuje tą właśnie cechą) oraz jego ojca Mikołaja (bardzo ciekawa relacja z córką) reszta bohaterów jest zwyczajnie mdła, dość sztuczna i nazbyt teatralna.

O ile pod względem fabuły "Wojna i pokój" zawiodła moje oczekiwania, in plus oceniam "historiozoficzność" książki i analizę wydarzeń roku 1812. Wspaniale udało się pisarzowi ukazać Napoleona, Aleksandra I czy Kutuzowa jako zwykłych statystów w wojennej zawierusze.

Czytając tę powieść nie mogłem nie powstrzymać się od p...

książek: 332
kiniol89 | 2013-02-28
Na półkach: Przeczytane

Wojna i pokój.
Lew Tołstoj stworzył niebywale opasłe dzieło, wydanie które posiadam ma ponad 1000 stron, czcionka nie należy do standardowych, oczy cierpią niebywale, ale czego się nie robi dla wchłonięcia (powolnego) takiego pisarskiego geniuszu. Epopeja, którą stworzył jeden z najbardziej rozpoznawalnych rosyjskich pisarzy zachwyca niemal pod każdym względem. Używając słowa „niemal” stwarzam pewną rezerwę, gdyż można znaleźć momenty przez, które ciężko było przebrnąć, pomimo wydawać by się mogło mistrzowskiej narracji. Tymi momentami były czasami przydługie opisy bitew, terenu, przyrody, które tak bardzo irytują mnie u Tolkiena. Pisarz inny, tematyka również dlatego być może porównanie nieuprawnione, ale dla mnie oddawanie rzeczywistości w tak dokładny, detaliczny sposób jest jednak męczące. Teraz będzie już tylko dobrze.
Mnogość wątków, postaci, wydarzeń historycznych oraz poglądów samego autora na filozofię, politykę, wartości jest przytłaczająca, ale wyłaniający się obraz jest sp...


Załóż konto za darmo!
Utwórz konto
Rejestrując się w serwisie akceptujesz regulamin i zgadzasz się z polityką prywatności.

Pobierz aplikację mobilną

Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Kalendarium literackie
 • Samuel P. Huntington
  87. rocznica
  urodzin
 • Tomasz Łubieński
  76. rocznica
  urodzin
 • Jerzy Stuhr
  67. rocznica
  urodzin
  Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
 • Ryszard Henryk Kordek
  93. rocznica
  urodzin
 • Alexandra Adornetto
  22. rocznica
  urodzin
  Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
 • Jesper Juul
  66. rocznica
  urodzin
  Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
 • Philip Carlo
  65. rocznica
  urodzin
 • Thor Heyerdahl
  12. rocznica
  śmierci
  Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku

zgłoś błąd zgłoś błąd