Biały tydzień

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Poezje". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Biuro Literackie
97883-60602-58-4
poezja
Fox Mulder

Biały tydzień jest drugim tomem Jarosza po nagradzanej, debiutanckiej Somie. W książce powracają motywy znane z poprzedniej publikacji, plastyczne wiersze-opowieści, cielesna, zmysłowa metaforyka, a jednocześnie wrażliwość spojrzenia.

źródło opisu: www.poezjem.pl

źródło okładki: www.poezjem.pl

Łukasz Witt | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Zazwyczaj rozgaszcza się u mnie niechęć, gdy czytam wiersz i wersy opowiadają o samej czynności pisania, o sobie, czyli pojawia się np. "Obcy wiersz powiedział", "Szukałem siebie, w tym, co napisałem", "Całą noc składam do kupy zdania". Zdaję sobie sprawę, że tym sformułowaniem momentalnie przekreślam setki zasłużonych i nagradzanych poetów, ale to tylko taka dygresja, z małym cieniem agresji.

Próbowałem złapać głębszy sens, czasami poprzez czytanie niektórych strof na głos i nagle okazywało się, że machina zaczyna działać, słowa się zazębiają, lepiej brzmią ( doczytałem się, że autor jest muzykiem - zauważalne).
Jednak rozmył mi się przekaz, nie wiem o czym czytałem - zapewne o pamięci, przemijaniu, dojrzałości, umieraniu, miłości? Może się nie mylę. Żaden z wierszy nie wywołał we mnie poczucia euforii, jednocześnie nie można odmówić autorowi, że potrafi użyć swoich fantazyjnych miraży, przez co zauważalna jest obiecywana przez wydawcę plastyczność. Nie doszukałem się jednak...