Świadek nocy

Okładka książki Świadek nocy Kishwar Desai
Okładka książki Świadek nocy
Kishwar Desai Wydawnictwo: Zwierciadło literatura piękna
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Witness the Night
Wydawnictwo:
Zwierciadło
Data wydania:
2011-08-12
Data 1. wyd. pol.:
2011-08-12
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363014056
Tłumacz:
Piotr Kaliński
Tagi:
indie kobieta morderstwo literatura indyjska
Inne
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
55 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
567
443

Na półkach: ,

Punktem wyjścia tej opowieści jest mord dokonany na trzynastu członkach znanej z pobożności i wpływów rodziny Atwal. Przy życiu pozostaje tylko 14-letnia Durga, wkrótce podejrzana o zamordowanie rodziny. Jej sytuację próbuje zrozumieć wolontariuszka w programach prorządowych 45-letnia Simran. Książkę, której akcja rozgrywa się w małym pendżabskim miasteczku Dżalanhar, napisano w pierwszej osobie. Przeplata się tu zapis Simran i Durgi. Stopniowo z ich zapisków poznajemy inne osoby:
- egocentryczną matkę Simran daremnie wyczekującą, by jej córka poślubiła kogoś
- Binny, bratową Durgi, która brzemienna w Anglii, pełna lęku próbuje w mailach podpowiedzieć Simran, w jakim kierunku powinno iść śledztwo wyjaśniające zabójstwo.
- ukochaną siostrę Durgi, Shardę, która jako nowo narodzona przeżyła zakopanie w ziemi, która kilka lat temu zniknęła jako nastolatka wkrótce po tym, jak rodzina dowiedziała się o jej zajściu w ciążę
- Arjita, który się kochał przed laty w Simran w czasach, gdy mieszkała ona jeszcze w tym miasteczku, zanim odrzuciwszy zaaranżowane małżeństwo wyjechała w poszukiwaniu wolności na Zachód
- wrogich Simran śledczego Ramradha Singha i jego żonę Amrider
- Harjeeta Singha zniewalającego urokiem nauczyciela Shardy.

Debiut Kishwar Desai, którą znam ze "Źródeł miłości",

trzymając w napięciu ze względu na wątek śledczy,

nie nudząc opisem przeżyć głównych bohaterek (Simran jest np wnuczką sikha zabitego w swym pałacu w Lahore; podczas Podziału Indii)

przede wszystkim jednak zaciekawia mnie swą mroczną tematyką. Dotyka ona bowiem zasadniczych problemów Indii. Odrzucenia dziewczynek. W dramatyczny sposób Kishwar Desai opisuje, w jaki sposób pozbywa się tu dziewczynek, jak traktuje się córki, które zagrażają honorowi rodziny. Pisze: "Nie tak dawno położne zabierały matkom nowo urodzone dziewczynki i zamykały je w glinianych garnkach, które toczyły po ziemi, żeby maluchy przestały płakać. Albo po prostu je dusiły. Albo dawały opium i zakopywały w ziemi. Dla rodzin utrzymujących się z rolnictwa dziewczynka stanowiła obciążenie". Dlatego wrzucano ją np. po urodzeniu do pendżabskiej rzeki Beas, albo przestawano ją karmić, czy też wpychano jej łuski ryżowe do gardła, co przerywało tchawicę.

Zabijanie córek wpływa już na statystyki, na dysproporcje ilości chłopców do ilości dziewczynek. Wg K. Desai W Czandigarth, stolicy Pendżabu i Harijany współczynnik wynosi 777 na 1000, ale w niektórych wioskach 370 na 100. W całym Pendżabie 850 na 1000. Stąd u tych, którzy się przeciw temu buntują inicjatywa sadzenia drzew "dla uczczenia pamięci zaginionych dziewczynek".

Zmęczyła mnie ta książka swoim mrokiem. Było w niej coś, co mnie czasem drażniło, niemniej cenię ją za ważkość podjętego tematu,
ale lubię
też znajdować w niej - jak w innych książkach o Indiach - takie szczególiki jak:
- wzmianka o Sobha Singhu, malarzu przedstawiającym w Pendżabie m.in. miłosne historie legendarnych kochanków Heer-Ranjhę i Sohni Mahival
- zwyczaje : vatna - hinduski ceremoniał przedślubny polegający na smarowaniu pana i panny młodej kurkumą
- nawiązanie w opowieści o losie Shardy do Sity z "Ramajany", którą też znaleziono w ziemi
- wiadomości na temat sikhizmu, religii Pendżabu: "Mówią, że gdy człowiek otworzy wczesnym rankiem Guru Granth Sahib z sercem przepełnionym modlitwą, dostanie tzw. hukumnama, czyli wytyczne na nadchodzący dzień".
- indyjskie przysłowia: "Jeśli chcesz żyć w jeziorze, nie wkurzaj krokodyli".
- groza nieużywanych studni, które mogą kryć tajemnice śmierci, także samobójczyń.

CYTAT:

"Dzisiaj wszytko jest wołaniem o pomoc. Nawet zabicie trzynastu osób".

Punktem wyjścia tej opowieści jest mord dokonany na trzynastu członkach znanej z pobożności i wpływów rodziny Atwal. Przy życiu pozostaje tylko 14-letnia Durga, wkrótce podejrzana o zamordowanie rodziny. Jej sytuację próbuje zrozumieć wolontariuszka w programach prorządowych 45-letnia Simran. Książkę, której akcja rozgrywa się w małym pendżabskim miasteczku Dżalanhar, ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1660
1480

Na półkach: ,

Historia fikcyjna ale jakby prawdziwa. pokazuje okrucieństwo wobec kobiet w Indii. Polecam

Historia fikcyjna ale jakby prawdziwa. pokazuje okrucieństwo wobec kobiet w Indii. Polecam

Pokaż mimo to

avatar
570
557

Na półkach: ,

Książkę nazwałabym thrillerem etnicznym, gdyż zbrodnia ściśle łączy się z tym gdzie i w jakim środowisku została popełniona. Tu, realia Indii, 21 wiek i ciągle kult męskiego potomka. Córki traktowane jako, w najlepszym przypadku, zło konieczne.
Powieść intrygująca, czyta się "jednym tchem". Warto.

Książkę nazwałabym thrillerem etnicznym, gdyż zbrodnia ściśle łączy się z tym gdzie i w jakim środowisku została popełniona. Tu, realia Indii, 21 wiek i ciągle kult męskiego potomka. Córki traktowane jako, w najlepszym przypadku, zło konieczne.
Powieść intrygująca, czyta się "jednym tchem". Warto.

Pokaż mimo to

avatar
541
161

Na półkach: , ,

Mimo iż, bohaterki to postaci fikcyjne , książkę czyta się trochę jak reportaż. W powieści przeplatają się ze sobą relacje dwóch bohaterek. Jedna posiada pełną wiedzę na temat tragicznych wydarzeń to jest zamordowania 13 osobowej rodziny w małym indyjskim miasteczku. Druga próbuje dopiero zrozumieć w jaki sposób doszło do takiej tragedii. Historia jest pretekstem dla autorki do przestawienia czytelnikowi świata ,w którym przyszło jej dorastać. Świata, w którym tradycja może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo, szczególnie jeśli urodziło się dziewczynką. Desai w sposób bardzo brutalny i odważny opisuje skorumpowany świat urzędników, wymiaru sprawiedliwości i bezradności jednostki wobec głęboko zakorzenionej tradycji. Aż trudno uwierzyć , że kraj kolorowych sari i błyszczących bransoletek pod swoją drugą skórą nosi w sobie tyle bólu i niesprawiedliwości . Opisane wydarzenia to fikcja , jednak podobne zdarzenia w Indiach mają miejsce każdego dnia.
Dobrze napisana książka. Ciekawa konstrukcja. Nie jest to pozycja wybitna ale warta przeczytania, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż autorka wywodzi się ze środowiska opisanego w powieści.

Mimo iż, bohaterki to postaci fikcyjne , książkę czyta się trochę jak reportaż. W powieści przeplatają się ze sobą relacje dwóch bohaterek. Jedna posiada pełną wiedzę na temat tragicznych wydarzeń to jest zamordowania 13 osobowej rodziny w małym indyjskim miasteczku. Druga próbuje dopiero zrozumieć w jaki sposób doszło do takiej tragedii. Historia jest pretekstem dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
584
187

Na półkach:

W książce znajdziemy informacje, że historia, która znajduję się w książce jest fikcją,a jak dla mnie jest to smutna prawda, z którą tak naprawdę nie możemy nic zrobić::( Bo są na świecie ludzie, którzy mają gdzieś co robi reszta świata i Oni i tak będą robić swoje bo ich zdaniem wiedzą lepiej co jest dobre,a co nie.

W książce znajdziemy informacje, że historia, która znajduję się w książce jest fikcją,a jak dla mnie jest to smutna prawda, z którą tak naprawdę nie możemy nic zrobić::( Bo są na świecie ludzie, którzy mają gdzieś co robi reszta świata i Oni i tak będą robić swoje bo ich zdaniem wiedzą lepiej co jest dobre,a co nie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
546
542

Na półkach: , ,

Kishwar Desai zdobyła moje uznanie po lekturze „Źródeł miłości”. Głównie za odważne i pełne wyczucia podjęcie tematu indyjskich surogatek. Ale co można powiedzieć, gdy tematem książki okazuje się bezwzględne społeczeństwo dosłownie i w przenośni wykańczające swoje dziewczynki, dziewczęta i kobiety w imię tradycyjnej, mrocznej żądzy posiadania chłopców – dziedziców rodzinnej tradycji czy mniejszych lub większych fortun? Czy można odważnie i z wyczuciem mówić o czynach, które trudno jest sobie uzmysłowić, o sprawach, których może lepiej nie znać?

„Gdy wyszedł, zdałam sobie sprawę, że najwyraźniej jego niewypowiedziana krytyka wobec kobiet nie dotyczyła córek, bo te były szykowane do pewnej anoreksji i ucieczki z Dźalandhar. Liverpool i Birmingham miały wydrukowane na czołach: krótkie włosy w pasemka i szczupłe ciała obciągnięte dżinsami i obcisłymi T-shirtami. Bez wątpienia następne czterdzieści lat ich życia zostało starannie zaplanowane przez rodziców, którzy sami nie mieli odwagi stąd wyjechać.”
Kishwar Desai „Świadek nocy”

Proste porównanie statystyk zadaje kłam powszechnej w naszym kraju opinii, że u muzułmanów to dopiero kobiety mają źle! Może i tak jest, ale jak się okazuje, gdy spojrzymy na liczby – jeszcze gorzej jest u sikhów lub hindusów. Nie mówię o pojedynczych przypadkach, nie mam na myśli konkretnych osób, ale całe społeczności, które możemy opisać statystycznymi wskaźnikami i wyciągnąć z tego wnioski. Można się zastanawiać skąd bierze się taki a nie inny procentowy udział kobiet w Polsce (51,7%),Egipcie (49,8%),Turcji (49,8%) czy w końcu w Indiach (48,3%). Można też przeczytać książkę Kishwar Desai „Świadek nocy” i na jednostkowym przykładzie sikhijskiej rodziny zrozumieć skąd takie wskaźniki mogą się brać. Ale nawet jak kogoś nie interesują wskaźniki, to książka warta przeczytania.

P.S. Ilustrowana wersja na: http:\\cyfranek.booklikes.com

Kishwar Desai zdobyła moje uznanie po lekturze „Źródeł miłości”. Głównie za odważne i pełne wyczucia podjęcie tematu indyjskich surogatek. Ale co można powiedzieć, gdy tematem książki okazuje się bezwzględne społeczeństwo dosłownie i w przenośni wykańczające swoje dziewczynki, dziewczęta i kobiety w imię tradycyjnej, mrocznej żądzy posiadania chłopców – dziedziców rodzinnej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
13
3

Na półkach: ,

Połknęłam. Bardzo dobra. Polecam.

Połknęłam. Bardzo dobra. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
1656
288

Na półkach:

Kolejna czytana przeze mnie powieść osadzona na terenie Indii i dotycząca czasów współczesnych.
Pochodząca z Indii autorka w wiarygodny sposób przedstawia normalne życie, gdzie losy ludzkie nieustannie podlegają wymianie handlowej.
Jest to historia 14-letniej Durgi, jej roli jako dziewczynki, ciągle poniżanej, wyzyskiwanej a w ostatecznym rozrachunku posądzonej o zabójstwo całej rodziny.
Doskonała, polecam:)

Kolejna czytana przeze mnie powieść osadzona na terenie Indii i dotycząca czasów współczesnych.
Pochodząca z Indii autorka w wiarygodny sposób przedstawia normalne życie, gdzie losy ludzkie nieustannie podlegają wymianie handlowej.
Jest to historia 14-letniej Durgi, jej roli jako dziewczynki, ciągle poniżanej, wyzyskiwanej a w ostatecznym rozrachunku posądzonej o zabójstwo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
229
184

Na półkach: ,

Rewelacyjna powieść osadzona w Indiach. :)Ciekawa historia, elementy kryminału.

Rewelacyjna powieść osadzona w Indiach. :)Ciekawa historia, elementy kryminału.

Pokaż mimo to

avatar
161
22

Na półkach: ,

"Świadek nocy" to opowieść o 13-letniej Durdze, ale też o zwyczajach, które panują w Indiach. Czytając o morderstwie w rodzinie dziewczynki możemy dowiedzieć się wiele na temat społeczeństwa, kultury, a przede wszystkim roli kobiety w Indiach. Towarzyszymy Simran, która próbuje pomóc Durdze oskarżonej o zamordowanie swojej rodziny.
Simran jest według mnie bardzo ciekawą postacią w tej książce. Kobieta nie jest typową muzułmanką, jednak miejsce w jakim żyje nie pozwala jej na manifestację swojej wolności. Czasem wydawało mi się, że Simran z pogardą patrzy na swoją kulturę i jestem pewna, że wielu z nas również w taki sam sposób będzie odbierać Indie. Bo w tej książce czytamy nie tylko o poniżaniu kobiet, ale też o okrucieństwie wobec dzieci, które zawiniły tylko tym, że są niewłaściwej płci.
Niektórzy mogą uznać tę książkę za wstrząsającą, nie tylko za sprawą poruszanego tematu, ale też sposobu pisania. Wadą było dla mnie nagromadzenie hinduskich imion, które często się myliły, oraz zwrotów w hindi, które nie zostały wyjaśnione. Poza tym, jak na debiutancką powieść, "Świadek nocy" to książka zachwycająca i godna polecenia.

"Świadek nocy" to opowieść o 13-letniej Durdze, ale też o zwyczajach, które panują w Indiach. Czytając o morderstwie w rodzinie dziewczynki możemy dowiedzieć się wiele na temat społeczeństwa, kultury, a przede wszystkim roli kobiety w Indiach. Towarzyszymy Simran, która próbuje pomóc Durdze oskarżonej o zamordowanie swojej rodziny.
Simran jest według mnie bardzo ciekawą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    77
  • Przeczytane
    67
  • Posiadam
    28
  • Indie
    4
  • 2012
    3
  • Literatura zagraniczna
    2
  • Ulubione
    2
  • Z biblioteki
    2
  • Nie ma w bibliotece
    2
  • 52 książki w 2019 roku
    1

Cytaty

Więcej
Kishwar Desai Świadek nocy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także