Poszukiwacze szczęścia

The Pleasure Seekers
978-83-7799-445-0
literatura piękna
Ag2S

Epicka opowieść o kilku pokoleniach ludzi, połączonch więzami rodzinnymi, na tle ostatnich czterdziestu lat. Historia miłości Babo, studenta z Madrasu i Walijki Sian – którzy przenoszą się z Londynu do Indii – a potem ich córek, Mayuri i Bean. Wnikliwa psychologicznie i pełna szczegółów obyczajowych, wielokulturowa powieść o trudnym dążeniu do szczęścia w świecie, który gwałtownie się zmienia i gna na oślep na złamanie karku. Napisana wyszukanym językiem w eleganckim stylu rzecz o ludzkiej naturze i przeciwnościach losu.

źródło opisu: http://merlin.pl/

źródło okładki: http://merlin.pl/

gwiazdka | 2018-01-27
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Męcząca książka. Napisana ładnym, literackim, ale prostym językiem- i to zapisuję jako jedyne po stronie plusów. Dalej już same wady; powieść jest przede wszystkim nudna, napisana z taką samą dawką emocji jak sprawozdanie o obieraniu kartofli. Postaci bardzo słabo zarysowane, tło obyczajowe w ogóle nie istnieje. Ileż tu można było przemycić wiadomości i odczuć w stosunku do klimatu miejsca, a tu nic, naprawdę fragmenty o Indiach były takie same jak o Londynie. Brak nastroju, brak emocji i wszechobecna nuda. A zadatki na dobrą powieść „Poszukiwacze szczęścia” mają, tylko wykonanie niemrawe.

Joanna | 2014-04-13
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

W 1968 roku Babo Patel, najstarszy syn Prema Kumara , właściciela dobrze prosperującej fabryki farb wyjeżdża z Madrasu do Londynu na studia politechniczne oraz zdobywając doświadczenie zawodowe i praktykę w firmie budowlanej . Zetknięcie z kulturą europejską jest dla Babo szokujące , szczególnie ze względu na ograniczenia swojej religii . Jako wyznawca dźianizmu obca jest mu jakakolwiek przemoc , chciwość czy kłamstwo, dąży do oczyszczenia duszy.
Kiedy poznaje i z wzajemnością zakochuje się w walijskiej dziewczynie Siᾰn - oboje postanawiają wbrew woli swoich rodzin spędzić razem resztę życia. Siᾰn podejmuje decyzję o zamieszkaniu w Indiach .
Powieść obyczajowa o sile więzi rodzinnych, tradycjach , ustawicznym dążeniu do szczęśliwości, której siłą napędową a jednocześnie oczyszczającą ( główne dążenie wyznawców dźianizmu) jest szeroko pojęta miłość .
Piękna, nastrojowa powieść obyczajowa przeplatana snami, wizjami , wzajemnymi relacjami w rodzinie o szlachetnym przesłaniu ,...

Anna | 2015-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2015

Niemal każdy z nas mógłby poczuć się i uznać za "poszukiwacza szczęścia", bowiem wszyscy szukamy w życiu tych najcenniejszych wartości, jakimi są niewątpliwie miłość, rodzina, zrozumienie, oddanie, składające się na szczęście.

Ta książka nie jest jakimś wybitnym dziełem literackim, ale jak w każdej - nawet takiej o niskich ocenach czytelniczych - tak i w tej można znaleźć pewną mądrość czy przesłanie. To historia Babo Patela, hinduskiego młodzieńca, który będąc na studiach w Londynie zakochał się w walijskiej dziewczynie, bez której nie wyobraża sobie dalszego życia. To opowieść o walce o upragnione szczęście, konieczności podejmowania wyborów i trudnych decyzji, nawet wbrew rodzicom, nie tylko przez Babo, ale i przez Sian; to pokonywanie uprzedzeń, obaw, podporządkowywanie się nowym tradycjom kulturowym; to rezygnacja niekiedy z własnych ambicji, konieczność opuszczenia własnego kraju, rodziny, a wszystko w imię prawdziwego i głębokiego uczucia.
Ale poszukiwanie szczęścia to nie...

virgo123 | 2018-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2018

Historia B. i S. bardzo mi się podobała, wciągnęła mnie praktycznie od samego początku aż do końca. Jedynie było mi smutno, kiedy tych dwoje żegnało po kolei członków swojej rodziny, no i oczywiście koniec książki jest dosyć dramatyczny, ale na szczęście wszystko kończy się dobrze.

beataj | 2013-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2013

To nie jest książka na jeden wieczór, z rodzinnym gwarem w tle. Zdecydowanie powinno się ją czytać w ciszy, spokoju, smakując treść. Piękna historia miłości, wielopokoleniowa i wielokulturowa

szpilka | 2018-11-04

Jedyną siłą tej książki są mądrości kultury indyjskiej. Teoretycznie miłość hindusko-brytyjska powinna mnie zauroczyć, ale tak się nie stało. Moja wiara w takie połączenia, gdzie jeden z partnerów mieszka tysiące kilometrów od rodzinnego domu, bez kręgu przyjaciół w kraju drugiego partnera - raczej mało realne. tzn. realne, ale bez takiego szczęścia jakie jest opisane w książce. Zwłaszcza, że opisana historia miała miejsce przed globalną wioską i połączeniami na skypie : )

Justyna Antoniewicz | 2015-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2015

Babo najstarszy syn państwa Pytel zostaje wysłany z Madrasu do Londynu tam poznaje dziewczynę Walijkę Sian w której się zakochuje.
Historia o Indyjskiej rodzinie i o Indiach...ciepła, piękna opowieść zaskoczyła mnie wspaniała akcja, naprawdę ujęła poruszyła mnie.
Czytało mi się przyjemnie, warto przeczytać!!!

JaMajka | 2017-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Debiut literacki mówi w tym przypadku sam za siebie. Na początku książki było bardzo ciekawie. Opisy zapowiadające świetną historię rodzinnej sagi. W połowie juz wiedziałam że moje wyobrażenie o dobrej lekturze w tym przypadku było nieco wyolbrzymione.Oczywiście nie jest to pozycja tragiczna jednak Mnie zupełnie nie ujęła.

olga | 2017-05-11
Przeczytana: 09 maja 2017

Z hinduskimi rodzinami jest po trosze jak z włoskimi: kilkupokoleniowe, liczne, głośne i mocno wrośnięte w tradycje. Dokładnie taką jest również familia Patelów z kart debiutanckiej powieści Tishani Doshi.

Gdy latem 1968 roku Prem Kumar Patel, właściciel nieźle prosperującej firmy produkującej farby, wyprawia swego najstarszego syna Babo na naukę i praktykę do Anglii, czuje, że wyrwanie chłopca z rodzimego Madrasu i rzucenie go na głębokie wody w dalekim obcym kraju diametralnie i na zawsze odmieni życie ich wszystkich. Jego przeczucia się sprawdzają - początkiem owego nieszczęścia ma zdaniem zatroskanego ojca być miłość, jaką Babo zapałał do białej dziewczyny -młodej Walijki Sian. By odwieść syna od karygodnego i absurdalnego ich zdaniem pomysłu poślubienia niewłaściwej wybranki, spanikowani rodzice Babo chwytają się pewnego podstępu, który im się na szczęście nie udaje. Na szczęście - bo po wielu kłopotach Babo i Sian biorą jednak ślub, a my możemy przeczytać o tym, jak razem...

Magnuna | 2013-08-15
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Uwielbiam takie ksiazki. Egzotyczne zakatki swiata, zawile losy, wielka milosc, obce obyczaje. Juz po rzucie okiem na okladke wiedzialam, ze to cos dla mnie. Po porzeczytaniu streszczenia na odwrocie bylam tego pewna. Urzekajaca historia milosci ludzi z roznych swiatow, trudow rodzicielstwa, oswajania sie z obcoscia, poswiecenia, zyciowych bledow. Dla wszystkich zainteresowanych kultura Indii i nie tylko.