Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL

Karakter
2012-03-26
2012-03-26
architektura socrealizm PRL Polska reportaż fotografia modernizm

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 12 (72) / 2023 Anna Alboth, Joanna Bator, Sandra Frydrysiak, Maria Halber, Chris Heath, Aleksandra Herzyk, Aglaja Janczak, Katarzyna Kazimierowska, Paweł Kicman, Zuzanna Kowalczyk, Anna Krztoń, Karolina Lewestam, Caleb Azumah Nelson, Redakcja magazynu Pismo, Tomasz Różycki, Filip Springer, Miłosz Szymański
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Joanna...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 / 2023 Wojciech Brzoska, Magdalena Kicińska, Sam Knight, Jerzy Koch, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Cristina Morales, Joanna Mueller, Redakcja magazynu Pismo, Adam Robiński, Filip Springer
Pismo. Magazyn... Wojciech Brzoska, M...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 7 (67) / 2023 Marta Dzido, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Redakcja magazynu Pismo, Joanna Ruszczyk, Bartek Sabela, Filip Springer, Piotr Tracz
Pismo. Magazyn... Marta Dzido, Magdal...
Okładka książki Znak nr 816 / 2023 Anna Cymer, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Robin Dunbar, Olga Gitkiewicz, Paulina Jóźwik, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Piotr Oczko, Tomasz Pindel, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Małgorzata Szczurek, Grzegorz Wróblewski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 816 / ... Anna Cymer, Diana D...

Jeśli dla kogoś zagadnienie architektury modernistycznej było obce, to ta książka jest bardzo zgrabnym połączeniem opowieści o architekturze, o ludziach którzy za nią stali, także o warunkach w jakich ta architektura powstawała, a wspomniani ludzie pracowali.

Jeśli dla kogoś te tematy nie są obce, to także jest ciekawa propozycja pozwalająca usystematyzować wiedzę na przykładach oraz połączyć ze sobą różne wątki, działa z autorami oraz odkryć między nimi wielu powiązań - sporo tych środowisk i historii jednak się gdzieś na osi czasu przeplatało.

Czyta się przyjemnie, a tekst został okraszony sporą porcją zdjęć omawianych budynków, w dużej mierze archiwalnych. Jedyne czego mi brakło to zdjęcia... ludzi, których historie pojawiły się tak samo jak zaprezentowanych budynków.

Bardzo podobały mi się wątki o Śnieżce, warszawskich osiedlach, Poznaniu i całym Śląsku. Fragmenty o Hryniewieckim zapamiętam jako anegdotę na resztę życia.
ALE
Czytając miałem nieodparte wrażenie, że autor pisząc tekst ani razu nie nacisnął Delete. A szkoda, bo niektóre fragmenty książki były okrutnie nieciekawe. Nie każda część pracy reporterskiej zasługuje na ukazanie się na papierze. To mógł być na prawdę wielki reportaż ale zabrakło głębi i poświęcenia.
Daje 7 bo też jestem leniwy i totalnie to rozumiem.

PS Filipie, jeśli to czytasz, to chciałbym Ci powiedzieć żebyś zwolnił osobę odpowiedzialną za ilustracje ale nie mogę, bo napisałeś tą książkę tak chaotycznie, że sam bym nie wiedział gdzie je umieścić tak żeby pasowały do tekstu.

ALE

Jeśli ktoś lubi pióro Springera i lubi czytać o architekturze, będzie to super wybór. Jednak na pierwszą książkę w takiej tematyce, nie wiem czy byłby to super wybór.

Pięknie napisane reportaże o architekturze i architektach polskiego powojennego socmodernizmu. Ja, totalny laik, pochlonelam tę książkę jak najlepszą powieść. Świetna!

Bardzo dobrze napisana książka, o tym jak trudno było być architektem w czasach powojennych. Mimo to udawało się niektórym z nich stworzyć ciekawe a nawet wyjątkowe projekty. To jest też książka o tych budowlach, które niszczeją lub przestają istnieć, jak ustrój, w których powstały. A szkoda. Autor tworzy historię w oparciu o dokumentację ale także o wywiady z architektami i/lub ich bliskimi. Dodatkowo prezentuje oceny mieszkańców czy użytkowników tych budowli, czyli z różnych perspektyw. A co dla mnie najcenniejsze: wybiera budynki i architektów z różnych miast Polski.

Chyba tylko Springer potrafi tak pisać o architekturze, a jego opowieści o budynkach i projektach czyta się lepiej niż niejeden kryminał. Wybitny kawałek literatury/architektury.

Rozczarowanie. Śledzę twórczość F. Springera więc z obowiązku zapoznałem się z książką. Niestety jest dość hermetyczna, przez co miałem wrażenie zlewania się treści. Ostatecznie mało z niej wyciągnąłem i nielicząc kilku ciekawych fragmentów nie wywołała we mnie głębszych emocji. Dla mocnych koneserów architektury albo osadzonych w tematyce.

Jak zawsze ciekawie

Jak zawsze ciekawie

Do książki nakłonił mnie kolega ze studiów ( sam jej nie przeczytał jak się okazało:) ). Nie żałuję oczywiście, że się zabrałam do tej lektury. Kryje ona w sobie niewątpliwie wiele ciekawostek. Jednak chaos jaki panuje w tej książce okrutnie mnie zmęczył podczas czytania. Nie chodzi mi tylko o niedopasowane fotografie do tekstu, ale o dziwne przejścia z jednego w drugie. Skakanie po tematach. Nie mniej myślę że jest to książka która może się podobać zwłaszcza jak ktoś żyje wśród obiektów opisywanych. Bo czasami warto wiedzieć kilka ciekawych faktów o miejscach które nas otaczają. Niestety mnie nieco takie dochodzenie zaczęło nużyć.

Bardzo ciekawy reportaż i równie potrzebny. Niezwykle podobało mi się przedstawienie perspektywy architektów - ich punktu widzenia i motywów tworzenia tych obiektów. Dla nich często nie były to tylko zwykłe budynki, a wiązały się z nimi emocje, bywało, że były dla nich jak dzieci.

Myślę że dla nas, dla Polaków to szczególnie ciekawa pozycja, ponieważ mówi o budynkach, z których część zna każdy z nas. Wielu mija je codziennie, może krytykuje i cieszy się z decyzji o wyburzeniu kolejnego reliktu świadczącego o naszej historii, myśląc o nim tylko, że jest “brzydki”.

Uważam, że ta książka uczy patrzeć na architekturę pod innym kątem. Nie tylko w kategorii ładne - brzydkie. Uczy dostrzegać inne aspekty, które się z nią wiążą - jej historię, koncept architekta, warunki i czasy w jakich powstawała i na czyje potrzeby odpowiadała. Uczy patrzeć na nią jak na część historii, a nie jak na kupę cięgieł czy betonu nadającą się tylko do wyburzenia i zapomnienia.

• Architektura
  • Reportaż