Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
White Gold
niewolnictwo
historyczna

Ten reportaż historyczny – całkowicie oparty na wspomnieniach i dokumentach z epoki – może być dla wielu czytelników zaskoczeniem. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że oprócz znanego i potępianego handlu czarnymi niewolnikami istniał również handel „białym złotem” – mężczyznami, kobietami i dziećmi, porywanymi przez korsarzy i przywożonymi do Afryki Północnej, gdzie byli oni sprzedawani na targach, poniżani, torturowani, zmuszani do pracy ponad siły i wykorzystywani do walki.

Latem 1716 roku jedenastoletni Thomas Pellow zostaje wraz z resztą załogi statku „Francis” schwytany na morzu i dostarczony do Meknesu, ówczesnej stolicy Maroka. Podarowany jednemu z synów władcy, jest poddawany nieludzkim cierpieniom, które mają go skłonić do przejścia na islam. Następnie trafia na dwór, gdzie może przyglądać się z bliska poczynaniom chimerycznego sułtana Mulaja Ismaila, fanatyka religijnego i okrutnego tyrana. Owładnięty manią wielkości władca marzy o wzniesieniu – rękami białych niewolników – najwspanialszego na świecie pałacu. Jako strażnik haremu Thomas przeżywa przygodę, która mogła go kosztować życie. Później zostaje ożeniony i wcielony do wojska, które ma tłumić wszelkie przejawy buntu wobec władzy sułtana. Ponieważ wysiłki brytyjskich władz zmierzające do wyzwolenia jeńców nie przynoszą spodziewanych wyników, młody Pellow obmyśla plan ucieczki. Podejmuje kolejne próby, wszystkie w iście awanturniczym stylu.

źródło opisu: Oficyna Literacka Noir Sur Blanc Spółka z o.o., 2012

źródło okładki: www.noir.pl

Andrew Vysotsky | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Jak przemija chwała tego świata

„Moja”, czyli rawska, Miejska Biblioteka Publiczna od dłuższego już czasu prowadzi godną naśladowania akcję Zaproponuj książkę, w ramach której czytelnicy mogą polecać publikacje godne zakupienia, które jeszcze nie znalazły się w tutejszych zbiorach. Kiedy usłyszałem o reportażu historycznym Białe złoto, pióra współczesnego angielskiego pisarza i historyka Gilesa Miltona, znanego z publikacji dotyczących interesujących, mniej znanych momentów historii, zgłosiłem sugestię zakupienia tej pracy i tym sposobem trafiła ona również w moje ręce.

Rozpoczynając lekturę wiedziałem, iż Białe złoto jest wartościową pozycją choćby już tylko z powodu tematyki, którą porusza, całkowicie obcej świadomości zdecydowanej większości ludzi Zachodu, choć historii ich cywilizacji w dużej mierze dotyczy. W dodatku tematyki ważnej ze względu na różnorodne konteksty, mające znaczenie również dzisiaj. Wystarczy powiedzieć, iż oparty całkowicie na różnorodnych dokumentach i...

marfie | 2016-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Książka jest bardzo mocna. Opiera się w ogromnej części na cierpliwie skompletowanym materiale źródłowym, który, szczególnie jeśli chodzi o źródła brytyjskie, okazuje się bogaty (diariusze, gazety, korespondencje itd.). Potoczysty ciąg zdarzeń i zgrabne sfabularyzowanie tej historii sprawia, że książkę się czyta jednym tchem. Autor rezygnuje z bogatej bibliografii, wskazując tylko najważniejsze dokumenty i źródła weryfikacji – jest to zabieg godny pochwały, zważywszy na popularną formę książki. Lekturę ułatwiają mapki i wkładka z ilustracjami (przede wszystkim ryciny z epoki). Należy pochwalić brawurowe spolszczenie (zwłaszcza cieszy próba całkiem zgrabnej archaizacji relacji źródłowych). Całe wydanie, jak nas zresztą do tego przyzwyczaiło Noir sur blanc, jest nad wyraz satysfakcjonujące estetycznie.

Książka godna polecenia, a dla miłośników epoki wręcz obowiązkowa.

Czytelnik odnajdzie solidną dawkę faktografii. Prześledzi, jak korsarze porywali zrazu statki dla ich ładunków...

Lucyna | 2017-08-20
Przeczytana: czerwiec 2017

Była w Maroku więc chciałam zapoznać się również z historią. wiele ciekawych rzeczy się dowiedziałam na temat kultury oraz historii niewolnictwa z tego okresu. Książka napisana na podstawie prawdziwych relacji.

Magnat | 2016-09-13
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

+ ciekawie napisana
+ szybko sie czyta

Najwiekszy plus.....zidiociala europa to jak pokazuje historia
nie jest dzisiejszä nowosciä....moda na euroidiotöw padajäcych przed
sultanami panuje od kilkunastu wieköw.....

Milena Bizoń | 2014-09-13
Przeczytana: 13 września 2014

Ciekawa książka, napisana przystępnie, miło się ją mi czytało :) Po prostu polecam, jeżeli kogoś interesuje taka tematyka! Może nie jest najdokładniejsza i zostawia trochę pustki to była bardzo przyjemna.

Łukasz Kopeć | 2014-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2014

Nie zrażajcie się niską oceną. Całkiem ciekawy reportaż historyczny. Największym problemem tej książki jest siadające w końcówce napięcie, ale cóż - to historia pisana przez życie. Szczerze polecam.

Michał | 2012-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Zdecydowanie warto przeczytać. Okazuje się, że białych niewolników było całkiem sporo, a arabscy korsarze bardzo zaszli za skórę europejskim monarchom w XVII i XVIII w.

Furan | 2018-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2018