rozwiń zwiń

Dziewczynka w zielonym sweterku. W ciemności

Okładka książki Dziewczynka w zielonym sweterku. W ciemności
Krystyna ChigerDaniel Paisner Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biografia, autobiografia, pamiętnik
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
The Girl in the Green Sweater. A Life in Holocausts Shadow.
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2011-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301167547
Tagi:
holokaust II wojna światowa Polska niewola cierpienie śmierć
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dziewczynka w zielonym sweterku Krystyna Chiger, Daniel Paisner
Ocena 7,8
Dziewczynka w ... Krystyna Chiger, Da...
Okładka książki PAPERmint, nr 3 / listopad 2011 Marek Bieńczyk, Aldona Binda, Krystyna Chiger, Artur Cieślar, Małgorzata Kalicińska, Piotr Kofta, Łukasz Modelski, Redakcja pisma PAPERmint
Ocena 6,3
PAPERmint, nr ... Marek Bieńczyk, Ald...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
201 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4663
3431

Na półkach: , , , ,

Interesująca i poruszająca relacja z czternastomiesięcznego pobytu w lwowskich kanałach, które stały się schronieniem dla garstki Żydów szukających ocalenia przed Zagładą.

Autorka szczegółowo opisała życie swojej rodziny przed wojną, potem w okupowanym Lwowie, sterroryzowanym getcie i wreszcie w podziemnym świecie, który odstraszał ciemnością, zimnem, smrodem i tysiącami szczurów, ale dawał możliwość przeżycia.

Większość wspomnień Krystyna Chiger odtworzyła na podstawie relacji rodziców, gdyż podczas wojny była jeszcze dzieckiem. Zaskakujące są jednak bardzo dojrzałe jak na kilkuletnią dziewczynkę przemyślenia, które autorka zapamiętała, gdyż strach o życie był tak silny, że na stałe zapisał się w jej świadomości. Nawet po wielu latach towarzyszy jej podświadomy lęk przed wodą, ciemnością i małymi pomieszczeniami.

Ciekawie i realistycznie pokazane zostały w książce relacje między ukrywającymi się ludźmi, z których część stara się wykorzystać swoją fizyczna przewagę i bez skrupułów żeruje na współtowarzyszach niedoli. Pełne emocji są także stosunki Żydów z pomagającymi im Polakami, zwłaszcza z Sochą, którego autorka i jej rodzice uznali za wybawcę i dobrego ducha rodziny.

Lwowski kanalarz to postać niejednoznaczna. Swoją postawą zmywa jednak dawne grzeszki i przewinienia, mimo iż długo pomaga zbiegom interesownie. Krystyna Chiger wypowiada się o nim z wielkim szacunkiem i wdzięcznością, nie tylko dlatego, że uratował jej rodzinę. Dostrzega i analizuje zmiany zachodzące w tym człowieku, szuka przyczyn przemiany i próbuje po latach odpowiedzieć na pytania, które w dzieciństwie albo w ogóle jej nie zaprzątały, albo były zbyt trudne dla małej dziewczynki.

Na pochwałę zasługuje także zakończenie książki, w którym poznajemy powojenne losy i ukrywających się Żydów, i pomagających im Polaków oraz ich potomków.

Całość napisana jest prostym, komunikatywnym językiem. Opisy ekstremalnych warunków w kanałach są tak sugestywne, że czytając je, odczuwa się niemal wilgoć, chłód i odór podziemnej kryjówki.

Interesująca i poruszająca relacja z czternastomiesięcznego pobytu w lwowskich kanałach, które stały się schronieniem dla garstki Żydów szukających ocalenia przed Zagładą.

Autorka szczegółowo opisała życie swojej rodziny przed wojną, potem w okupowanym Lwowie, sterroryzowanym getcie i wreszcie w podziemnym świecie, który odstraszał ciemnością, zimnem, smrodem i tysiącami...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 701
  • Przeczytane
    3 194
  • Posiadam
    680
  • Ulubione
    148
  • 2012
    70
  • Teraz czytam
    64
  • Chcę w prezencie
    46
  • II wojna światowa
    42
  • 2013
    39
  • 2014
    31

Cytaty

Więcej
Krystyna Chiger Dziewczynka w zielonym sweterku Zobacz więcej
Krystyna Chiger Dziewczynka w zielonym sweterku Zobacz więcej
Krystyna Chiger Dziewczynka w zielonym sweterku Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także