Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł

978-83-247-2076-7
PRL, historia, strajk, Gdynia, grudzień 1970
literatura faktu
Pesteczka

Autorzy, dziennikarze, pochodzą z Trójmiasta i jako nastolatkowie widzieli te straszne wydarzenia na własne oczy. W fabularyzowanym reportażu o gdyńskiej tragedii rozmawiają z bezpośrednimi świadkami masakry. Odnaleźli też żonę Brunona Drywy, zastrzelonego portowca, ojca trojga małych dzieci, która opowiada dramatyczną historię swej rodziny. Spotkali się z rodzicami Zbigniewa Godlewskiego, zabitego osiemnastolatka, znanego ze słynnej ballady jako Janek Wiśniewski. Wstrząsająca, napisana z sercem i dbałością o szczegóły rekonstrukcja dni, których nie wolno nam zapomnieć.

źródło opisu: Świat Książki pl.

źródło okładki: www.empik.com

miqa | 2011-03-08
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 08 marca 2011

| 2011-06-05
Przeczytana: 03 czerwca 2011

Zaskakująca forma. Zaskakująca ilość szczegółów, a przy tym absolutna czytelność treści. Książka jest wstrząsającą {reportażową} lekcją historii po prostu. Przerażającą i dramatyczną {w kontraście treści i niesionych wartości - cele, pozytywy} opowieścią polityczno-fabularno-społeczno-obyczajową dla młodych ludzi{ale i nie tylko oczywiście} o tych przeszłych, częściowo zapomnianych, smutnych czasach ,,głębokiego'' socjalizmu. Czarny Czwartek charakteryzuje niezwykłe dopracowanie. Kogo interesuje ta tragiczna masakra i kawał rzetelnej historii, temu gorąco polecam tę książkę.

~[Powyższą zachętę do tej książki umieściłem na łamach kilku wydawnictw przed jej opublikowaniem tutaj.]

| 2012-01-30

Moją krótką recenzję ze starego konta (MuadiMa) znajdziesz tutaj:

~(Powyższą zachętę do tej książki umieściłem na łamach kilku wydawnictw przed jej opublikowaniem tutaj.)

Anna | 2013-11-25
Przeczytana: 03 listopada 2013

Świetnie napisana książka nie dlatego, że jest lekcją historii, ale z powodu obecności autorów w dramatycznych wydarzeniach grudnia 1970 roku. Wspomnienia są bardzo charakterystyczne, bo Mirosław Pepka i Michał Pruski byli wtedy jeszcze dziećmi (nie obrażając tym nastolatków), którzy postrzegają różne rzeczy inaczej niż dorośli. Na całość składają się nie tylko ich retrospekcje, ale także szczegółowe opisy fragmentów grudniowych wydarzeń autorstwa robotników, lekarzy i innych osób pełniących "drugoplanowe" role w tym dramacie. Książkę dopełniają liczne fotografie wykonane w czasie strajków, akty oskarżenia ludzi odpowiedzialnych za tę masakrę oraz fragmenty scenariusza do filmu o tym samym tytule.

Justyna | 2013-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Świetnie napisana książka. To nie powieść, to relacja osób, które brały czynny udział w strajku i zamieszkach grudnia'70. Autorzy, którzy sami byli 42 lata temu w centrum wydarzeń dziś odszukują rodziny zabitych oraz poszkodowanych w tamtym czasie osób. Przeprowadzają z nimi często bardzo trudne rozmowy. Rekonstruują godzina po godzinie przebieg wydarzeń. Należy też wspomnieć, że losy bohaterów książki obejrzeć można w fabularyzowanym filmie "Czarny czwartek", który również polecam.

Aleksandra | 2015-12-30
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Kiedyś byłam w kinie na filmie o tym tytule. Jednak nie wstrząsnął on mną tak, jak zrobiła teraz ta książka. Może to też kwestia tego, że byłam młodsza... W książce są opisane m.im. wspomnienia ludzi z wydarzeń Grudnia 1970 r. Przerażające jest to, co się wdziało w "wolnej Polsce" w czasach PRL, takich informacji nie zdobyłam w szkole, udzieliła mi ich właśnie ta książka. Jej lektura jest bardzo dobrą lekcją historii, szczególnie dla młodych ludzi, takich jak ja.

andziorek | 2012-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2012

Książka poświęcona jest wydarzeniom z grudnia 1970 roku oraz jego ofiarom. Autorzy, powołując się na materiały źródłowe, jak również relacje rodzin zmarłych i osób, które przeżyły to piekło, dokonali pełnej retrospekcji zdarzeń. Na bazie tych wydarzeń, w roku 2011 mogliśmy oglądać na ekranach kin film o tym samym tytule co powyższy utwór.

Czarny czwartek... to w pełni autentyczne i przejrzyste dzieło. W sposób rzeczowy poznajemy genezę tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w Gdańsku i Gdyni. Książka zawiera liczne materiały źródłowe m. in. w postaci zdjęć czy też nagrań z krótkofalówek. Opowieści rodzin pozwalają nam lepiej zrozumieć ówczesną rzeczywistość, a także poznać motywy działań ludzi, którzy wyszli na ulicę i odważyli się stanąć twarzą w twarz z Milicją Obywatelską oraz wojskiem.

Polecam wszystkim, którzy nie znają szczegółów zajść na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku. Z kolei osoby dobrze znające przebieg tej tragedii, po tej lekturze z pewnością...

tomekzurawik | 2014-02-01

Prawdziwa i bardzo tragiczna historia grudnia 1970 roku. Polecam tą książkę wszystkim zainteresowanym Naszą historią najnowszą.

kamilion | 2013-06-15
Na półkach: Przeczytane, Moje, 2013
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Początek ciut nużący - później już tylko lepiej.Same świadectwa świadków i poszkodowanych, zarówno w formie, jak i treści - bardzo ciekawe i wstrząsające. Polecam - to zbiór bardzo ważnych faktów przekazanych w interesujący i przystępny sposób.

autofikcja | 2012-03-10

Relacja, obok powstałego filmu. Rzecz nieobowiązkowa, ale dla bywalców Gdyni, chcących wiedzieć co i jak z tym Grudniem 70' było - rzecz konieczna. Zaprasza do dalszego szperania w historii.