Dziewczynka w zielonym sweterku. W ciemności

Okładka książki Dziewczynka w zielonym sweterku. W ciemności Krystyna Chiger, Daniel Paisner
Okładka książki Dziewczynka w zielonym sweterku. W ciemności
Krystyna ChigerDaniel Paisner Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biografia, autobiografia, pamiętnik
The Girl in the Green Sweater. A Life in Holocausts Shadow.
Wydawnictwo Naukowe PWN
2011-10-01
2011-10-01
holokaust II wojna światowa Polska niewola cierpienie śmierć

Okładka książki Dziewczynka w zielonym sweterku Krystyna Chiger, Daniel Paisner
Dziewczynka w ... Krystyna Chiger, Da...
Okładka książki PAPERmint, nr 3 / listopad 2011 Marek Bieńczyk, Aldona Binda, Krystyna Chiger, Artur Cieślar, Małgorzata Kalicińska, Piotr Kofta, Łukasz Modelski, Redakcja pisma PAPERmint
PAPERmint, nr ... Marek Bieńczyk, Ald...

Jeśli oglądaliście film "W ciemności" to historia zawarta w tej książce będzie dla Was znana. Polecam!

Treść jak w opisie, ale książka bardzo słabo napisana.
Jak to z pamięcią, wszystko co dotyczy dzieciństwa, rodziny, domu jest wyidealizowane, cukierkowe. W opowieści wyłazi dużo emocji skrzywdzonego dziecka, co jest zupełnie zrozumiałe. Jednak historia dość monotonnie opowiedziana,
Film "W ciemności" przerósł oryginał wielokrotnie.

Treść jak w opisie, ale książka bardzo słabo napisana.
Film "W ciemności" przerósł oryginał wielokrotnie.

Książka głęboka, bardzo przejmująca .
Po przeczytaniu wymaga czasu aby z pokorą i szacunkiem wrócić do swojego bezpiecznego życia .
Warta , bardzo warta przeczytania.

Książka głęboka, bardzo przejmująca .
Warta , bardzo warta przeczytania.

Przejmująca historia grupy Żydów ukrywających się w kanalizacji we Lwowie. Historia, która pokazuje tez Polaków pomagających uciekającej grupie. Przyjaźnie, które się zawiązują pomiędzy ludźmi oraz różne cechy charakteru, które wychodzą z ludzi przy tak traumatycznych przeżyciach. Historia o woli życia. Warto przeczytać jak każda historię, która się wydarzyła - dla pamięci.

Bardzo poruszająca i wzruszająca książka Krystyny chiger. Wspomnienia w niej zawarte są przerażające . Nie wyobrażam sobie jak mała dziewczynka była w stanie przeżyć to wszystko. Polecam książka warta przeczytania.

Po ponad dziesięciu latach postanowiłam powrócić do książki autorstwa Krystyny Chiger oraz Daniela Paisnera pod tytułem „Dziewczynka w zielonym sweterku. W Ciemności.” Pierwszy raz sięgnęłam po nią będąc jeszcze w liceum. Publikacja opowiada straszliwą historię rodziny żydowskiej z Lwowa. Ludzie wierzenia mojżeszowego w trakcie II wojny światowej nie dość, że musieli uciekać z własnych domów to jeszcze zostali zmuszeni do zamieszkania w zamkniętych gettach. Ale rodzina Chigerów i inni Żydzi z getta lwowskiego postanowili uciec do kanałów. I udało im się przeżyć czternaście miesięcy aż do wyzwolenia Lwowa przez sowieckich żołnierzy. Stało się to dzięki odwadze trójki kanalarzy: Leopolda Socha, Szczepka Wróblewskiego oraz Kowalowa.
Gdy po raz pierwszy sięgnęłam po tą książkę byłam w liceum i byłam nią zachwycona. I sięgnęłam po nią drugi raz. Przyznam szczerze, że różniło się myślenie na temat tej publikacji. Ale mimo wszystko bardzo mi się podobała jej treść. Tym bardziej sam opis tego co ci ludzie musieli przeżywać w lwowskich kanałach w trakcie wojny. Ciągłe życie w strachu, że naziści ich nakryją było wstrząsające. Ale odwaga trójki kanalarzy jest godna pochwały. Tak naprawdę ryzykowali nie dość, że życie Żydów to również swoje życie jak i własnych rodzin. Z całego serca polecam zapoznanie się z książką pod tytułem „Dziewczynka w zielonym sweterku. W Ciemności” bo naprawdę warto. Bo dzięki treści publikacji czytelnik ma możliwość zapoznanie się z tym co Żydzi musieli przeżywać w trakcie II wojny światowej.

Bardzo dobra książka, historia niesamowita, czytałam z zaciekawieniem, zwłaszcza że nie oglądałam wcześniej filmu.
Jedynie mam problem z początkiem opowieści - "Krysia" urodziła się w 1935 r, w 1939 r miała 4 lata. Tymczasem autorka wspomina czas sprzed rozpoczęcia wojny z bardzo dużą ilością detali - opisuje swoje zabawki, gdzie wyjeżdzała na wakacje. Wydaje mi się mało prawdopodobne aby to pamiętała. Podobnie początek wojny - dla 4-latki daty i okresy czasu to abstrakcja, a Autorka przytacza wydarzenia i określa je precyzyjnie na osi czasu (w dalszej części książki jest napisane, że uczyła się czytać kilka lat później w kanałach). Stąd podejrzewam, że co najmniej część opowieści pochodzi nie ze wspomnień Autorki, a raczej jej rodziców, którzy musieli jej to przekazać.
Niezależnie od tego warto przeczytać tę pozycję. Całościowo jest wstrząsająca, a kilka momentów wręcz niewyobrażalnych.

Tragiczna historia żydowskiej rodziny z Lwowa. Rodziny dobrze sytuowanej, opływającej w dobra. W wyniku wojny tracą po kolei majątek, mieszkanie, spokój, bliskich, godność. Zostaje im tylko nadzieja.
Książka napisana z perspektywy dziewczynki - córki, która stara się jak inni przetrwać. Bardzo ciekawa opowieść, na podstawie której powstał film "W ciemności". Szkoda tylko, że zawiera dużo powtórzeń, ale można to uznać jako styl opowiadania kilkulatki.

Książek o drugiej wojnie światowej jest dużo, ale ta pośród nich jest niezwykła, bo jest ona książką autobiograficzną, pisaną przez Żydówkę, która przeżyła w kanałach Lwowa razem z rodziną ten trudny czas dzięki pomocy dobrych Polaków - kanalarzy.
Wybitnie napisana, smutna, ale dająca nadzieje. Powieść która została zekranizowana przez Agnieszkę Holland.

Niewiarygodna historia

Niewiarygodna historia