Kapliczki i krzyże przydrożne

Okładka książki Kapliczki i krzyże przydrożne Tomasz Czerwiński
Okładka książki Kapliczki i krzyże przydrożne
Tomasz Czerwiński Wydawnictwo: Muza Seria: Ocalić od Zapomnienia sztuka
sztuka
Ocalić od Zapomnienia
Muza
2012-01-01
2012-01-01

Jedna z książek, która po ściągnięciu z półki rodzi we mnie pytanie: "po jaką cholerę ja to kupiłem ?". Wychodzi na to, że był to kolejny nie do końca przemyślany impuls zakupowy w antykwariacie... Ale załóżmy, że ktoś może potrzebować z jakiejś przyczyny książki o kapliczkach, czego się może spodziewać ? Na pewno bardzo ładnego wydania: książka ma bardzo dużo zdjęć i większość z nich jest klimatyczna i dobrze wykonana, temat uzupełniają też wkomponowane w tekst ryciny. Dobrym uzupełnieniem są też ciekawostki umieszczane, na skrajnych rogach stron w specjalnych ramkach dla łatwiejszego ich wychwycenia. Na plus także dość kompleksowe podeście do tematu, mamy przekrój przez krzyże, kapliczki, pomniki, pamiątki po epidemiach, opisy świętych najczęściej do kapliczek wstawianych i dodatkowo wszystkich tradycji i rytuałów, które są związane z tymi małymi obiektami sakralnymi. Niestety warstwa tekstowa, jest najsłabsza, miejscami po prostu czytamy o tym co widzimy na danej stronie na zdjęciach ... Być może bardziej sprawdziłaby się tu koncepcja albumu z krótszymi podpisami i jakimś tekstem wprowadzającym w temat. Być może w swojej (jakże wąskiej) kategorii książka zasługuje na 9/10 ale w sumie dalej nie bardzo wiem komu można taką książkę polecić ? Mnie chyba zachęciła zwykła ciekawość i ładne melancholijne zdjęcia polskiej prowincji ...

Album Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce wydany przez Wydawnictwo Muza w serii Ocalić od zapomnienia wydał mi się doskonałym sposobem na to, aby zdobyć uporządkowaną wiedzę na ten temat. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę. Tadeusz Czerwiński, etnograf, w sposób niezwykle uporządkowany prezentuje pojęcia związane z tematyką dotyczącą zabytków małej architektury i podkreśla ich znaczenie dla polskiej kultury. Pierwszy rozdział albumu poświęcony jest różnym wizerunkom krzyża. W kolejnych zaprezentowane są krzyże i kapliczki w polskim krajobrazie, z podziałem na krzyże drewniane, kamienne, żelazne oraz karawaki. Poznajemy też przeróżne rodzaje kapliczek, a także „plejadę gwiazd” wśród świętych, którzy doczekali się swych kapliczek czy świątków. Najpopularniejsi okazują się święty Jan Nepomucen i święty Florian.:-)

Treść albumu jest ubogacona licznymi fotografiami i rycinami. Jest też specjalny słownik pojęć, cytaty, przysłowia, informacje o twórcach, dodatkowe wyjaśnienia – naprawdę wszystko, co może pomóc zapamiętać jak najwięcej.

Mam nadzieję, że dzięki takim publikacjom zwiększy się zainteresowanie małymi zabytkami, polską tradycją, pięknem i wartościami sztuki ludowej, oraz że wzrośnie świadomość, że takie rzeczy należy chronić.

Jestem zachwycona tym albumem i sądzę, że spokojnie ma szanse zyskać miano mojego odkrycia roku. Mam ochotę sięgnąć po poprzednie albumy z tej serii, np. Biżuteria ludowa w Polsce, Polskie obrzędy i zwyczaje, Przyroda w polskiej tradycji, oraz z niecierpliwością będę czekać na następne. W przygotowaniu jest już album o lampach naftowych. Ciekawe!

O perełkach polskiego krajobrazu.

Ziemia polska jest nimi usiana. Budowano je od stuleci, choć do dziś wiele z nich nie przetrwało. Znajdują się w każdym regionie Polski, choć najmniej występuje ich na zachodzie kraju. Wiele z nich szczyci się mianem zabytków i są uważane za cenne perły architektury sakralnej.
Kapliczki i przydrożne krzyże były przede wszystkim wyrazem kultu religijnego. Świadczą o wierze naszych przodków, którzy budowali je często i z przeróżnych powodów. Jedne z nich były wznoszone z racji sporej odległości od kościoła osady ludzkiej, inne stanowiły wotum za wyzdrowienie, szczęśliwy powrót z wojny. Stawiano je na obrzeżach miejscowości i wierzono, że są zaporą chroniącą przed złem, epidemiami i nieszczęściami. To pod nimi chowano kiedyś samobójców, bo ci nie mogli splamić poświęconej cmentarnej ziemi. W miesiącach maryjnych gromadził się wokół nich pobożny lud, by śpiewać pieśni i nabożeństwa maryjne, odmawiać różaniec, a ich przystrajanie było chlubą i zaszczytem młodzieży. Stanowiły "naturalne" ołtarze dla procesji w dniu Bożego Ciała.
A dziś ?
Są przede wszystkim cennymi budowlami i wiele z nich trafiło pod opiekę służb konserwatorskich, które podejmują prace remontowe oraz renowacyjne i przywracają im dawny blask. Polska chyba jako jedyny kraj w Europie, a i jeden z nielicznych na świecie może pochwalić się tak sporą liczbą kapliczek i krzyży. Budowano je w różnym stylu - były wśród nich okazałe budowle, ale i rozmiar niektórych jest niewielki, a one same są powieszone na pniach drzew. Najczęściej poświęcone są Matce Bożej, świętym, Trójcy Świętej i Chrystusowi. Dziś zanika powoli zwyczaj modlitwy pod nimi. Ale warto ocalić je od zapomnienia i przekazać wiedzę oraz tradycję o tych sakralnych perełkach przyszłym pokoleniom. Czyni to w książce wydanej w serii Ocalić od zapomnienia Tomasz Czerwiński, etnograf i autor przewodników turystycznych. W prawie 400- stronnicowym albumiku zawiera niezwykle bogatą treść, a książka jest niczym encyklopedia poświęcona małym perełkom sztuki sakralnej. Publikacja napisana jest prostym i wyrazistym językiem i świetnie przybliża temat podjęty przez autora. Tekst uzupełniony jest olbrzymią ilością przepięknych, kolorowych fotografii i ciekawymi rycinami. W książce znajdziemy także fragmenty modlitw najczęściej odmawianych przed kapliczkami, bogaty zbiór przysłów związanych ze świętymi, których kult jest rozpowszechniony w Polsce. Książka jest niezwykle ciekawa i bardzo dogłębnie przybliży tematykę. Czytałam i oglądałam ją z przyjemnością, tym bardziej, że sama jestem miłośniczką podziwiania tych budowli w trakcie podróży. Teraz, po lekturze mam na ten temat bardzo gruntowną wiedzę. Gorąco polecam, tym których interesuje etnografia, budownictwo sakralne i zabytki. Ich miano ma nie tylko Wawel czy Zamek Królewski w stolicy. To także szereg kapliczek przy ruchliwych drogach pełnych pędzących samochodów, ale i przy nieutwardzonych polskich dróżkach prowadzących w pole lub do lasu. A może i Ty mijasz je często nieświadomy ich piękna ?

O perełkach polskiego krajobrazu.

Kapliczki i przydrożne krzyże były przede wszystkim wyrazem...

• Książki podróżne
  • Sztuki plastyczne
  • Przewodniki i podróże
  • Do recenzji
  • Zdobyć. Koniecznie!
  • Książkowe podróże

Dodaj cytat z książki Kapliczki i krzyże przydrożne