Stary Ekspres Patagoński. Pociągiem przez Ameryki

Okładka książki Stary Ekspres Patagoński. Pociągiem przez Ameryki
Paul Theroux Wydawnictwo: Czarne Seria: Orient Express literatura podróżnicza
536 str. 8 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Seria:
Orient Express
Tytuł oryginału:
Old Patagonian Express
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2012-03-09
Data 1. wyd. pol.:
2012-03-09
Liczba stron:
536
Czas czytania
8 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375363395
Tłumacz:
Paweł Lipszyc
Tagi:
podróż pociąg Ameryka Patagonia Paweł Lipszyc
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Ekspres, Tequila i Borges



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
306 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
58
53

Na półkach:

Nie miałem "fazy" na Amerykę Południową. Zafascynowany Chinami, urzeczony inną książką P.Theroux - "Jechałem Żelaznym Kogutem. Pociągiem przez Chiny", sięgnąłem po "Stary Ekspres Patagoński" trochę z rozpędu. Ktoś kto napisał "Żelaznego Koguta", nie mógł zawieść w innej pozycji, nawet jeśli pisanej 10 lat wcześniej. I nie zawiodłem się.

Książka przestawia podróż. Ot, z punktu A do punkt B. Ale punkt A jest w Bostonie, USA, a punkt B - w południowej Argentynie. Skromne kilkanaście tysięcy kilometrów, pociągiem. W roku 1979 czyli bez internetu, "komórki", ba, bez aparatu fotograficznego. Wszystko notując długopisem w notatniku. I co dostajemy?

Dostajemy cudowny zapis osobistych przeżyć człowieka na tyle odważnego, by w epoce partyzantki w niemal każdym z krajów regionu, wybrać się w podróż starymi pociągami. Narracja nie ma nic wspólnego z typowymi książkami podróżniczymi, gdzie opisuje się cudowności plaż, zabytki starożytnych kultur czy lokalnego specjały kulinarne. Jest to raczej dziennik podróży, gdzie możemy niemal poczuć i dotknąć namacalnych niewygód czy dojmującej nudy w zepsutych pociągach. Opowieść pełna cynicznego chłostania lokalnych reżimów politycznych, zniszczonych miast, biedy na ulicach. Opowieść wzbogacona o pełne sarkazmu komentarze autora - a to na temat lokalnych wyborów w Kolumbii i procederu kupowania głosów, a to dotyczące kultury macho. Nie brak jednocześnie wstawek tragiczno-komicznych - mecz piłkarski miedzy Salwadorem i Meksykiem (wyłem ze śmiechu, mimo że obraz raczej smutnawy) czy świnia ryjąca ziemię na dworcu kolejowym (plus kurczaki w biurze zawiadowcy stacji). Plus masa drobiazgów, odniesień do lokalnej historii, polityki itd - nie znajdziecie tego już nigdzie, absolutnie - np. fantastyczna analiza i opis sytuacji w Strefie Kanału Panamskiego w roku 1979, o tym co tam się dzieje, myśli, czuje, czego chcą Amerykanie, a czego Panamczycy.

Książka urzeka i wchłania. Nie czytajcie tego po 2-3 strony, bo nie warto, przeczytajcie 30, 50, 100. Wtedy odkrywa się piękno tej książki. Spotkanie z Borgesem w Argentynie? Coś nieprawdopodobnego.

Mimo, ze Theroux znany jest ze swego ględzenia, czyta się b. przyjemnie. Poza wszystkimi plusami wymienionymi powyżej, autor jest erudytą, opisuje swoje literackie sympatie i antypatie (haha, piękna dziewczyna czytająca komiks, jako wielkie rozczarowanie) czy porównanie przedstawiającego piekło muralu w jezuickim kościele do meczu piłkarskiego - trzeba to przeczytać, heh.

Autor czasem lekko bredzi, polityczne komentarze trącą czasem naiwnością, ale to detale. Całość jest bardzo bardzo dobra.

I jako podsumowanie mogę tylko stwierdzić z lekkim żalem, że jest to książka pisana w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku czyli 40 lat temu. Jest to inny świat - świat mężczyzn jeszcze w kapeluszach, kobiet w sukienkach, wagonów restauracyjnych gdzie jest dobra zastawa, obsługa i menu. Oraz świat słowa, a nie obrazków, rozmowy, a nie sms-owania, itd itp.

Bardzo dobra rzecz, polecam.

Nie miałem "fazy" na Amerykę Południową. Zafascynowany Chinami, urzeczony inną książką P.Theroux - "Jechałem Żelaznym Kogutem. Pociągiem przez Chiny", sięgnąłem po "Stary Ekspres Patagoński" trochę z rozpędu. Ktoś kto napisał "Żelaznego Koguta", nie mógł zawieść w innej pozycji, nawet jeśli pisanej 10 lat wcześniej. I nie zawiodłem się.

Książka przestawia podróż. Ot, z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    647
  • Przeczytane
    396
  • Posiadam
    160
  • Teraz czytam
    24
  • Reportaż
    15
  • Podróżnicze
    15
  • Ulubione
    11
  • Chcę w prezencie
    9
  • 2014
    6
  • Reportaże
    5

Cytaty

Więcej
Paul Theroux Stary Ekspres Patagoński. Pociągiem przez Ameryki Zobacz więcej
Paul Theroux Stary Ekspres Patagoński. Pociągiem przez Ameryki Zobacz więcej
Paul Theroux Stary Ekspres Patagoński. Pociągiem przez Ameryki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także