Okładka książki Słownik literatury popularnej (red. T.Żabski)

Słownik literatury popularnej (red. T.Żabski)

Autor:
wydawnictwo
Towarzystwo Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej
typ
papier
Czytam
7.5 (2 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Zamysł opracowania Słownika literatury popularnej narodził się z dwu powodów: pierwszym jest zalew rynku księgarskiego różnoraką produkcją wydawniczą, co stwarza konieczność dostarczenia niezbędnych informacji czytelnikom zdezorientowanym chaosem gatunków, nazwisk i tytułów; drugim, potrzeba podsumowania stanu wiedzy o literaturze popularnej w Polsce, wiedzy stosunkowo skromnej, poświadczonej niewielką ilością prac. Słownik jest więc także rejestrem zagadnień wymagających gruntowniejszych opracowań; zatem informacje i sądy zawarte w poszczególnych hasłach należy traktować raczej jako rezultat wstępnych ustaleń, mających zachęcić do dalszych badań, koniecznych ze względu na rozmiar zjawiska, jakim jest masowość produkcji i odbioru, silne związki literatury popularnej z jeszcze bardziej źywotną i masową produkcją filmową, telewizyjną i estradową. Słownik literatury popularnej próbuje więc odpowiadać na pytania i czytelników, i nauki. Ta dwufunkcyjność opracowań wpłynęła na zróżnicowanie poziomu i rodzaju konstatacji: hasła ogólne wprowadzają skomplikowane poznawczo zagadnienia komunikacji literackiej w obiegu popularnym, hasla szczegółowe nastawione są na informacje historyczno-typologiczne, czyli przede wszystkim na omówienie gatunków oraz dorobku pisarskiego poszczególnych autorów, dawnych i współczesnych. Hasła opracowano według powszechnie przyjętych zasad, zachowano jednak właściwości indywidualnego stylu autorów i ich sposobu interpretacji.

źródło opisu: Towarzystwo Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej, 1997

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku