Słownik literatury popularnej (red. T.Żabski)

Wydawnictwo: Towarzystwo Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej
8,25 (4 ocen i 1 opinia)
Czytam

Zamysł opracowania Słownika literatury popularnej narodził się z dwu powodów: pierwszym jest zalew rynku księgarskiego różnoraką produkcją wydawniczą, co stwarza konieczność dostarczenia niezbędnych informacji czytelnikom zdezorientowanym chaosem gatunków, nazwisk i tytułów; drugim, potrzeba podsumowania stanu wiedzy o literaturze popularnej w Polsce, wiedzy stosunkowo skromnej, poświadczonej niewielką ilością prac. Słownik jest więc także rejestrem zagadnień wymagających gruntowniejszych opracowań; zatem informacje i sądy zawarte w poszczególnych hasłach należy traktować raczej jako rezultat wstępnych ustaleń, mających zachęcić do dalszych badań, koniecznych ze względu na rozmiar zjawiska, jakim jest masowość produkcji i odbioru, silne związki literatury popularnej z jeszcze bardziej źywotną i masową produkcją filmową, telewizyjną i estradową. Słownik literatury popularnej próbuje więc odpowiadać na pytania i czytelników, i nauki. Ta dwufunkcyjność opracowań wpłynęła na zróżnicowanie poziomu i rodzaju konstatacji: hasła ogólne wprowadzają skomplikowane poznawczo zagadnienia komunikacji literackiej w obiegu popularnym, hasla szczegółowe nastawione są na informacje historyczno-typologiczne, czyli przede wszystkim na omówienie gatunków oraz dorobku pisarskiego poszczególnych autorów, dawnych i współczesnych. Hasła opracowano według powszechnie przyjętych zasad, zachowano jednak właściwości indywidualnego stylu autorów i ich sposobu interpretacji.

źródło opisu: Towarzystwo Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej, 1997

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Alan Stoob, łowca nazistów
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Pół świata
  • Fangirl
  • Z jednym wyjątkiem
  • Sekret Sonji
  • Collide
  • Złączeni
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Nie tacy oni straszni
  • Inna dusza
  • Etta i Otto i Russell i James
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

9 (1 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

7,51 (370 ocen i opinii)
Złączeni
Carol Cassella

6 (3 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Etta i Otto i Russell i James
Emma Hooper

7,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
olaf9000 | 2014-12-22
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Jedyne w Polsce kompletne opracowanie zagadnień związanych z literaturą popularną. Teksty profesorów i wykładowców, którzy zajmują się lub zajmowali się tekstami popkultury.
Chociaż od wydania "Słownika" minęło sporo czasu, nadal spełnia swoją rolę i przydaje się w pracy i szeregowaniu wiedzy z literatury. Jednocześnie jest kopalnią wiedzy nt. powstawania poszczególnych gatunków.

Ewa | 2015-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2015