Słownik literatury popularnej (red. T.Żabski)

Wydawnictwo: Towarzystwo Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej
Czytam

Zamysł opracowania Słownika literatury popularnej narodził się z dwu powodów: pierwszym jest zalew rynku księgarskiego różnoraką produkcją wydawniczą, co stwarza konieczność dostarczenia niezbędnych informacji czytelnikom zdezorientowanym chaosem gatunków, nazwisk i tytułów; drugim, potrzeba podsumowania stanu wiedzy o literaturze popularnej w Polsce, wiedzy stosunkowo skromnej, poświadczonej niewielką ilością prac. Słownik jest więc także rejestrem zagadnień wymagających gruntowniejszych opracowań; zatem informacje i sądy zawarte w poszczególnych hasłach należy traktować raczej jako rezultat wstępnych ustaleń, mających zachęcić do dalszych badań, koniecznych ze względu na rozmiar zjawiska, jakim jest masowość produkcji i odbioru, silne związki literatury popularnej z jeszcze bardziej źywotną i masową produkcją filmową, telewizyjną i estradową. Słownik literatury popularnej próbuje więc odpowiadać na pytania i czytelników, i nauki. Ta dwufunkcyjność opracowań wpłynęła na zróżnicowanie poziomu i rodzaju konstatacji: hasła ogólne wprowadzają skomplikowane poznawczo zagadnienia komunikacji literackiej w obiegu popularnym, hasla szczegółowe nastawione są na informacje historyczno-typologiczne, czyli przede wszystkim na omówienie gatunków oraz dorobku pisarskiego poszczególnych autorów, dawnych i współczesnych. Hasła opracowano według powszechnie przyjętych zasad, zachowano jednak właściwości indywidualnego stylu autorów i ich sposobu interpretacji.

źródło opisu: Towarzystwo Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej, 1997

źródło okładki: zdjęcie autorskie

• Przekonaj mnie, że to ty
  • Felix Austria
  • Rybacy
  • Czarne liście
  • Tajemniczy brat
  • Opowieści i przypowieści
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Niebezpieczne kłamstwa
  • Piękny sekret
  • Koniec warty
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

6,67 (9 ocen i opinii)
Opowieści i przypowieści
Franz Kafka

8,1 (10 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

Koniec warty
Stephen King

7,02 (389 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
olaf9000 | 2014-12-22
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Jedyne w Polsce kompletne opracowanie zagadnień związanych z literaturą popularną. Teksty profesorów i wykładowców, którzy zajmują się lub zajmowali się tekstami popkultury.
Chociaż od wydania "Słownika" minęło sporo czasu, nadal spełnia swoją rolę i przydaje się w pracy i szeregowaniu wiedzy z literatury. Jednocześnie jest kopalnią wiedzy nt. powstawania poszczególnych gatunków.

Justyna | 2016-03-17
Ewa | 2015-01-27