Jeden dzień

Okładka książki Jeden dzień
David Nicholls Wydawnictwo: Świat Książki Ekranizacje: Jeden dzień (2011) literatura piękna
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
One Day
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2011-11-09
Data 1. wyd. pol.:
2011-11-09
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377990872
Tłumacz:
Małgorzata Miłosz
Ekranizacje:
Jeden dzień (2011)
Tagi:
miłość przyjaźń Świat Książki David Nicholls
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2974 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
182
26

Na półkach:

„Dwadzieścia lat. Dwoje ludzi” i 15 lipca…

Dzień 15 lipca 1988 roku to przełomowa data dla bohaterów książki, Emmy i Dextera. Dzień rozdania dyplomów kończy pewien etap w ich życiu, beztroskich lat studiowania (o ile można nazwać je beztroskimi, każdy wie, że nauka to ciężka praca:)), jednocześnie jest początkiem ich znajomości oraz, nazwijmy to nowej „dorosłej” rzeczywistości.
Nie mają jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość, każde z nich chciałoby spełniać swoje marzenia, nie potrafią ich jednak póki, co jednoznacznie określić.

Emma, idealistka chciałaby zmieniać świat, jak sama mówi „nie od razu cały, ale ten kawałek wokół siebie”. Dexter natomiast planuje poszerzać horyzonty, w czym mają mu pomóc podróże po świecie.

Jaki znajdą pomysł na siebie i czy będą krążyć po tej samej orbicie, czy też ich drogi się rozejdą dowiadujemy się poznając ich koleje losu każdego 15 lipca na przestrzeni dwudziestu lat. Nie zabraknie w nich rozczarowań, niespełnionych nadziei i ambicji, smutku i goryczy, ale będą też chwile radości, miłości i ogólnej satysfakcji z dotychczasowych osiągnięć.

Analizując historię tych dwojga ludzi na myśl przychodzą mi określenia: ciekawa, interesująca, poruszająca, nasuwają mi się jednak też epitety: ckliwa, nudna i irytująca. Skąd te przeciwstawne wrażenia? W mojej ocenie to efekt zobrazowania uczucia, jakim jest przyjaźń łącząca bohaterów i stanowiąca główny wątek książki. Jest właśnie taka wielopłaszczyznowa, zawiera każdy z wymienionych elementów.

Książka stanowi swoistego rodzaju kronikę wydarzeń będących udziałem bohaterów, przedstawioną z dwóch perspektyw Emmy i Dextera, taki zabieg pozwala nam na lepsze poznanie każdego z osobna, niemniej pojawia się pewne, ale… Miałam wrażenie, że Pan David „przeprowadził” mnie przez ich życie. Historia momentami nieznośnie rozciągała się i mimo, iż ta wędrówka nabrała tempa pod koniec książki, to i tak nie opuszczało mnie odczucie, że czegoś jest za dużo. Jakby autor koniecznie musiał wypełnić słowami określoną ilość stron, niekoniecznie ciekawym motywem.

Celowo nie przybliżam szczegółów z życia bohaterów, bo mimo powyższego uważam, że warto zapoznać się z nimi osobiście. Emma nie jest kobietą z Wenus, Dexter mężczyzną z Marsa, a opowieść czystą fikcją literacką. Może się okazać, że w kolejach ich losów i postępowaniu odnajdziemy odbicie ludzi z naszego otoczenia, których doskonale znamy, a może nawet nas samych.

„Dwadzieścia lat. Dwoje ludzi” i 15 lipca…

Dzień 15 lipca 1988 roku to przełomowa data dla bohaterów książki, Emmy i Dextera. Dzień rozdania dyplomów kończy pewien etap w ich życiu, beztroskich lat studiowania (o ile można nazwać je beztroskimi, każdy wie, że nauka to ciężka praca:)), jednocześnie jest początkiem ich znajomości oraz, nazwijmy to nowej „dorosłej”...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    10 522
  • Chcę przeczytać
    6 817
  • Posiadam
    3 483
  • Ulubione
    1 131
  • Teraz czytam
    230
  • Chcę w prezencie
    129
  • 2013
    119
  • 2012
    115
  • 2014
    90
  • Z biblioteki
    49

Cytaty

Więcej
David Nicholls Jeden dzień Zobacz więcej
David Nicholls Jeden dzień Zobacz więcej
David Nicholls Jeden dzień Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także