Jeden dzień

2009-06-11
Małgorzata Miłosz
miłość przyjaźń Świat Książki David Nicholls
Inne

Bardzo ciekawa historia. Miałem trochę skojarzeń z Bridget Jones, a nawet z „Love Story” – przy tym śmiertelnym wypadku. Ale to na pewno nie jest melodramat, to frapująca opowieść psychologiczna. Podobały mi się ironiczne dialogi i ciekawie był przedstawiony problem uzależnienia u bohatera i jego przeżywanie żałoby – poprzez samobójcze picie, po wyciszenie, a potem pogodzenie się. Mimo, że powieść jest obszerna, ani razu nie wydała mi się nużąca.
Wydanie – 1/6. Druk skandaliczny - zupełny brak marginesów. Musiałem książkę rozerwać, żeby móc czytać. W stopce nic nie pisze o okładce – to wcale nie jest drobiazg!

Wróciłam do tej książki po kilku latach - pierwszy raz czytałam ją po obejrzeniu filmu, będąc jeszcze na studiach. Bardzo mi się podobała, więc kupiłam ją i postawiłam na półce. Wróciłam po latach i dalej uważam, że ta książka jest rewelacyjna: porywająca, wzruszająca, ale i momentami zabawna. Zżyłam się z bohaterami, byłam ciekawa, co jeszcze ich czeka. Sam zamysł książki jest ciekawy - pokazanie życia bohaterów 15 lipca, ale w kolejnych latach. Czytając (szczególnie końcówkę książki) ogarnął mnie sentyment i hmmm.. melancholia? Jak zmienia się życie, jak szybko lecą lata, przemija młodość, zmienia punkt widzenia. Ale z drugiej strony koniec jest początkiem czegoś nowego, tak jak pokazało życie Emmy i Dextera, jak i zapewne każdego z nas. Podsumowując -polecam tę pozycję.

Mimo świetnych opinii i ciekawego pomysł (sądząc po opisie) książka mi się nie spodobała i była lekko za długa. Męczyłam się czytając, ale pewnie nie trafiłam odpowiednim momentem na czytanie.

"Podobnie jak Emma Morley dwudziestotrzyletni Dexter Mayhew nie miał jasnej wizji przyszłości."

🎓Powieść Davida Nichollsa to romantyczna, wciągająca i poruszająca historia o dwójce ludzi, których jeden wieczór zmienił wszystko. Emma i Dexter od 1988 roku postanawiają, że przez następne lata będą spotykać się w jeden dzień, czyli 15. lipca. Już na starcie możemy przeczuwać w jaką stronę będzie podążała ta opowieść i co autor może nam przedstawić. Niekiedy jest przewidywalna, ale... schematów się pozbywa.

🎭Ciekawym zabiegiem było opisywanie wyłącznie tego jednego dnia, bo w zasadzie dzięki nim poznajemy bohaterów. Trochę mnie boli, że wiele z poruszanych tu tematów zostało napisane po macoszemu, właśnie przez tą fragmentaryczność "Jednego dnia". W życiu Emmy i Dextera zmienia się wiele... Na przestrzeni tych kilkunastu lat obserwujemy ich codzienność, wzloty/upadki, podróże oraz różne miłości.

☕Książka jest podzielona na pięć części, w których idealnie są rozłożone najważniejsze momenty. Jest wiele listów, wzmianek na temat piosenek czy książek. A wiecie co jest najgorsze w tej opowieści? Tak, zakończenie. Dla mnie jest ono bezsensowne. Jestem zła na autora, że potraktował pewną postać w ten sposób... Ostatnie strony w zasadzie za wiele nie wnoszą do całej książki, ale mogą być miłym i ciepłym uzupełnieniem w kontekście zakończenia (i początku).

👩To... chyba tyle. Przeczytałam ją w jeden wieczór: było zabawnie, uroczo, nostalgicznie, czasami żenująco - samo życie. Myślę, że potrzebowałam takiej historii na raz. Dzięki książko!

Jeśli zamierzacie przeczytać to wyłącznie w całości. Ku mojemu zaskoczeniu, ów pozycja okazała się pouczająca i inspirująca (chociaż na początku wcale taka się nie wydawała). Po kilku dniach od przeczytania nadal mam ją w pamięci. Zostawia to "coś" po sobie. Miłego czytania ;)

Książka, która zachęciła mnie do czytania większej ilości książek z wątkami miłosnymi. Dopiero po przeczytaniu dowiedziałam się o filmie, ale tutaj w ogóle nie ma porównania - książka jest po prostu lepsza. Miałam dużego kaca po skończeniu.

Uwielbiam film na podstawie tej powieści. Książka, która wywołuje spore emocje. Ciekawa i oryginalna koncepcja na fabułę. Przeglądanie życia dwójki ludzi i ich otoczenia na przestrzeni kilku lat poprzez relację z jednego dnia. Narracja poprowadzona nienachalnie. Bohaterowie są naturalni, niepapierowi, co jest ogromnym atutem książki. W miarę szybko się czyta, choć momentami jest dość chaotycznie poprzez powolne włączanie czytelnika w to, co się wydarzyło w przeciągu roku. Jest tu miejsce na śmiech, łzy, rozrywkę i refleksję.

Książka wciąga od pierwszej strony, zmusza do myślenia.

Książka wciąga od pierwszej strony, zmusza do myślenia.

Ksiazka ktora pokazuje zycie takim jakim jest. Pelnym emocji wzlotow i upadkow. Poszukiwania siebie i tego ze jeden dzien i jedna chwila moze wszystko zmienic.

Wbrew pozorom bardzo smutna książka, którą nie łatwo mi się czytało.

Wbrew pozorom bardzo smutna książka, którą nie łatwo mi się czytało.