Nie tylko Biblia. Historia starożytnego Izraela

Tłumaczenie: Jakub Puchalski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "BIBLIOTEKA HUMANISTY". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
Oltre la Bibbia. Storia antica di Israele
978-83-235-0622-5
Izrael, historia, Biblia
historia
Robert

To pierwszy polski przekład książki Oltre la Bibbia. Storia antica di Israele Mario Liveraniego, wybitnego włoskiego historyka dziejów starożytnego Bliskiego Wschodu. Autori proponuje fundamentalnie nowe pojmowanie dziejów Izraela, zgodnie z którym rozgranicza dzieje Hebrajczyków (historia "zwyczajna"), dające się rekonstruować na podstawie źródeł biblijnych i pozabiblijnych, oraz dzieje mityczne, które - choć opisane w Biblii - nie stanowią opisu rzeczywistości, lecz są kreacją biblijnych pisarzy (historia "wymyślona").
Wykład Liveraniego, w części dotyczącej dziejów starożytnej Palestyny, opiera się na obfitym materiale archeologicznym oraz bogatym korpusie źródeł pozabiblijnych, które konfrontowane są z narracją biblijną. Mityczne dzieje Izraela, czyli te, które są oświetlone w Biblii, lecz nie odpowiadają rekonstruowanej przez badaczy przeszłości Hebrajczyków, analizowane są przez pryzmat ich roli w formowaniu się wspólnoty religijno-narodowej Żydów w starożytności.

źródło opisu: http://www.wuw.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=4226

źródło okładki: http://www.wuw.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=4226

mosadi | 2012-10-29
Przeczytana: maj 2012

Historia starożytnego Izraela interesowała mnie od zawsze, chciałem dowiedzieć się które z biblijnych, starotestamentowych opowieści odzwierciedlają rzeczywistość historyczną.

Książka Mario Liverani to doskonały wybór aby zaspokoić tę ciekawość. Autor stworzył pewien model historii Izraela, w bardzo aktualny i nowoczesny sposób, wykorzystując archeologię, źródła pisane, językoznastwo, słowem dorobek wielu wybitnych badaczy (także swój) i stworzył, moim zdaniem, arcydzieło na tym gruncie- ponieważ w pełen erudycji i klarowności sposób prezentuje, gdzie, Jego zdaniem, Stary Testament w jakiś sposób mówi o faktach (czy echach tych faktów), a gdzie jest późniejsza inwencja autorów Pism.

Jednocześnie Liverani w niezwykle ciekawy i dokładny sposób przedstawia rzeczywistość świata Kanaanu na przełomie późnej epoki brązu i epoki żelaza, przez hegemonie na terenie Palestyny najpierw królestw Asyrii, później Babilonii i Persji (dotykając aż czasów hellenistycznych).

Warto znać odrobinę...

Luik | 2018-03-06