Nietzsche. Zapiski przyjaciela

Tłumaczenie: Tadeusz Zatorski
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Klaudia

Zapiski o Nietzschem, sporządzone przez Franza Overbecka w ostatnich latach życia, to jedno z najciekawszych źródeł do bibliografii autora Wiedzy radosnej. Wyszły bowiem spod ręki nie tylko bliskiego przyjaciela, ale i uważnego obserwatora, który dziś zresztą sam odkrywany jest na nowo jako jeden z ciekawszych myślicieli epoki. Gdy w 1870 roku 33 – letni wówczas teolog Franz Overbeck przybywa...

Gdy w 1870 roku 33 – letni wówczas teolog Franz Overbeck przybywa do Bazylei jako wykładowca tamtejszego uniwersytetu, wynajmuje mieszkanie w kamienicy przy Schϋtzengraben 45, w której mieszka młodszy odeń o siedem lat profesor wydziału filologicznego Friedrich Nietzsche. To początek ich długotrwałej przyjaźni. Overbeck będzie, jak napisze później Stefan Zweig, „jedynym stałym punktem w chwiejnej egzystencji Nietzschego”, „najwierniejszym z wiernych”, „poczmistrzem”, „bankierem”, „lekarzem” i „wiecznym pocieszycielem”.

źródło opisu: słowo/obraz terytoria, 2008

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

ipower | 2014-12-27

Ciekawe spojrzenie na postać i filozofię F.Nietzsche'go. Parafrazując wypowiedź pewnego znawcy tematu" Nietzsche młotem,z wielkim hukiem, i doniosłością burzył wielkie budowle teologi a Overbeck robił to po cichu skalpelem, z chirurgiczną precyzją...". Zapiski przyjaciela - obiektywne i krytyczne a zarazem współczujące przedstawienie wielkiego niemieckiego filozofa. Pozwala spojrzeć z dystansu na zawiłe, i pociągające myśli... oderwać sie od nich, obiektywnie ocenić. Ważne treści dla umysłów buntowników porywających sie na burzenie instytucji społecznych i krytykowanie kultury z pomocą krzepkich myśli tego genialnego filologa.

njnowak | 2014-03-31

Nietzsche - jaki był naprawdę? Wspomnienia Franza Overbecka

Autor: Franz Overbeck
Tytuł: “Nietzsche. Zapiski przyjaciela”
Tłumaczenie: Tadeusz Zatorski
Opracowanie: Tadeusz Zatorski
Rok wydania: 2008
Miejsce wydania: Gdańsk
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

W poszukiwaniu prawdy

Fryderyk (Friedrich) Nietzsche to jeden z tych filozofów, którzy za życia wzbudzali wiele kontrowersji, a po śmierci nie stracili nic ze swojej skomplikowanej, intrygującej i niepokojącej legendy. Chociaż Nietzsche nie żyje od ponad stu lat, jego osobowość - na równi z wywrotowymi poglądami i enigmatycznymi hasłami - nadal interesuje opinię publiczną. Był to przecież człowiek, który ostatnie jedenaście lat swojego życia spędził w placówkach psychiatrycznych. W połowie lutego 2014 roku napisałam i opublikowałam recenzję ostatniej książki tego autora - “Ecce Homo. Jak się staje, czym się jest”. Rzeczona książka to autobiografia Nietzschego opisująca proces formowania się jego światopoglądu (a co za tym...