Interesujący mężczyźni

Okładka książki Interesujący mężczyźni Nikołaj Leskow
Okładka książki Interesujący mężczyźni
Nikołaj Leskow Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Koliber literatura piękna
Koliber
Interesnye mužčiny
Książka i Wiedza
1975-01-01
1975-01-01
Irena Bajkowska

Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska Michał Arcybaszew, Walery Briusow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Nikołaj Leskow, Aleksander Puszkin, Włodzimierz Titow, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Opowieści nies... Michał Arcybaszew,&...
Okładka książki Opowieści niepokojące. Od Gogola do Bułgakowa Aleksander Amfiteatrow, Michał Arcybaszew, Michaił Bułhakow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Aleksander Grin, Aleksander Kuprin, Nikołaj Leskow, Władimir Odojewski, Fiodor Sołogub, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Opowieści niep... Aleksander Amfiteat...
Okładka książki Lady Macbeth of Mtsensk Nikołaj Leskow, Marty Ross
Lady Macbeth o... Nikołaj Leskow, Mar...

Chyba proste chłopy

Chyba proste chłopy

Honor był w dawnych czasach wartością nadrzędną dla wielu szanujących się ludzi. I słusznie. Dziś jakże często i jakże wiele osób o nim zapomina. O honorze ta książka między innymi opowiada i mężczyznach z drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Interesujących przedstawicielach płci brzydszej, dla których honor był integralną, ważną częścią bycia i ludzkiego życia.
Książka ta o miłości także traktuje. Miłość może być motorem napędowym dla ludzkich działań. Czasem silne połączenie uczuć związanych z honorem i miłością może doprowadzić do reakcji skrajnych, nawet do samobójstwa. Tak dzieje się w opisywanym przez narratora książkowego przypadku żołnierza Saszy. Wątki moralne, psychologiczne i obyczajowe w tejże krótkiej opowieści są w bardzo interesujący sposób ukazane i przez autora rozpatrywane. I pojawia się także na kartach książki Polski wątek - jeden z głównych bohaterów jest Polakiem. Z tego również względu warto sięgnąć po książkę, to kolejny powód i kolejna zachęta do jej przeczytania. Powód niejedyny, ale warty podkreślenia.
Rosyjski pisarz napisał ciekawą książkę z moralnymi oraz miłosnymi dylematami w roli głównej, której akcja toczy się w niebanalnym miejscu i środowisku. Zasługuje na bardzo dobrą ocenę i chętnie siedem gwiazdek przyznaję. Z taką samą chęcią polecam ją i proponuję jako lekturę. Lektura to niedługa, jednodniowa. Jakość jej za to znaczna.

Książka...

Książki na podróż dobierałam pod względem lekkości. Nie fabuły, ale kilogramów, a nawet gramów Tę zaledwie 95-stronicową pochłonęłam jednym haustem. Bo też Nikołaj Leskow do groteski doprowadza opowieść, która rozgrywa się wśród popijających i grających w karty oficerów carskich. W małym miasteczku. W noc, gdy rodzi żona dowódcy. Opowieść pisana w pierwszej osobie, jakby przez jednego ze świadków tej historii, przedstawia nam uczucie, za które w obronie honoru ukochanej przyjdzie komuś zapłacić cenę najwyższą. Intryga związana z pewną niejasnością postępowania i barwne postacie bohaterów pozwalają nam zanurzyć się w XIX-wieczny świat interesujących mężczyzn carskiej Rosji. Czemu są oni tak interesujący? Z tego powodu, że nie obojętnym jest im honor osobisty.
W lekturze przeszkadzał mi fakt, że czytałam Leskowa w tłumaczeniu. Co celniejsze kwestie próbowałam sobie w myślach tłumaczyć na rosyjski,ale lepszym pomysłem byłoby poznać je wprost z ust Leskowa. Rozwiązaniem może być biblioteka rosyjska na Długiej lub w internecie biblioteka Maksima Maszkowa.

CYTATY:
- "Agent psychique, czyli twarz Hipokratesa - to takie nieuchwytne, fatalistyczne, dziwne cechy, od dawna już znane. Te nieuchwytne cechy zjawiają się na twarzach ludzi tylko w fatalnych momentach życia,tylko wtedy, kiedy mają zrobić wielki krok "w krainę, z której podróżny nigdy już nie wraca". Rysy te świetnie umieją wypatrywać Szkoci i Hindusi z Błękitnych Gór".

- "Jeśliś, czytelniku, czytał kiedyś (...),co pisze o sprawach zagadkowych twoja rodaczka Radda Bay (Helena Bławatska),to może wiesz, co powiada ona o sile psychicznej Hindusów, o zależności tej siły od nastroju ducha.(...). W ogólnym zamieszaniu wszyscy miotają się przyjmując za najważniejsze, to, co najbardziej błahe, a jakieś spojrzenie inne ogarnie i wykryje to, co w tej chwili najprawdziwsze i najważniejsze - w tym właśnie leży psychiczna siła.

- "Polacy to ludzie ambitni"

• Rosja
  • 2015