Wielka szachownica

Okładka książki Wielka szachownica Zbigniew Brzeziński
Okładka książki Wielka szachownica
Zbigniew Brzeziński Wydawnictwo: Inne nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Grand Chessboard
Inne
1999-01-01
1999-01-01
9788372271983
wielka szachownica zbigniew brzezinski politologia stosunki miedzynarodowe polityka światowa

Okładka książki Dyktatura totalitarna i autokracja Zbigniew Brzeziński, Carl Joachim Friedrich
Dyktatura tota... Zbigniew Brzeziński...
Okładka książki Ameryka i Świat - rozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym Zbigniew Brzeziński, Brent Scowcroft
Ameryka i Świa... Zbigniew Brzeziński...

Książka opisuje postawę, funkcje i zachowanie państw tych, które maja znaczenie na świecie.

Szanowny Panie Zbigniewie,
Mamy rok 2022 i zbiorowe, psujące nam radość wakacji przeświadczenie, że zostanie on w naszej pamięci na dłużej.
Pańskim obserwacjom pomieszczonym w niniejszej książce faktycznie nie da się dziś odmówić pewnej trafności, jednak życie, jak to ono ma w zwyczaju ostatecznie zdaje się żłobić sobie nieco inne koryto.
Na niektórych odcinkach wręcz żenująco przewidywalne.
Skupmy się na naszym rodzinnym, europejskim podwórku.
I tak Rosja nie była uprzejma się rozpaść. Miast tego pojawił się na horyzoncie kolejny w jej dość jednostajnej historii car-modernizator. Krańcowo nie zainteresowany rozwojem demokracji i budową społeczeństwa obywatelskiego. Zamiast tego udało mu się sprawnie skonsolidować władzę i przystąpić do odbudowy dzieła poprzednich dynastii. W ramach niniejszego procesu prowadził wprawdzie pewien dialog z Zachodem, ale rozumianym tu bardzo fragmentarycznie i co ważniejsze od początku nie tając swojej specyficznej wizji owego partnerstwa. Obecnie znajdując się w przełomowym dla siebie i Świata okresie sukcesji, najzwyczajniej wywrócił stolik, stawiając naszym zachodnim przyjaciołom bardzo ostre warunki, co my wszyscy tutaj obserwujemy ze swoich mało komfortowych wschodnioeuropejskich pozycji. Wprawdzie okrutne obrazki z wojny, którą car rozpętał, wywołały ogromny rezonans, zaś ciśnienie elektoratów zjednoczyło na chwilę europejską opinię publiczną wywierając również silny nacisk na klasę polityczną, jednak zdaje się ono obecni ustępować zmęczeniu i irytacji absurdalnymi kwotami pozostawianymi w kasach stacji benzynowych.
Wspólnota polityczna z którą wiązaliśmy swój los zaczyna skutkiem tego podejrzanie trzeszczeć i obawiamy się, że recesja którą coraz wyraźniej dostrzega się na horyzoncie może postawić jej bardzo poważne wyzwania.
Nie chcemy natomiast jak wielu komentatorów obecnie, specjalnie znęcać się nad naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Dość powiedzieć, że czasy w których błogosławiąc parasol atomowy Wuja Sama uprawiali swoją ostpolitik nieco się zmieniły i wydaje się, że teraz postanowili uprawiać ją troszkę wbrew owemu parasolowi. Jak to bywało w przeszłości póki co rachunki za niemiecką niefrasobliwość płacą mieszkańcy Europy Wschodniej. Troszkę bardziej przewidywalni są nasi francuscy przyjaciele. Oni wszak nigdy nie udawali entuzjazmu dla amerykańskiego kierownictwa. Dodatkowo zdradzają uzasadnione obawy przed zdolnością nowego rosyjskiego caratu do głodzenia ludności Sahelu i Północnej Afryki, której jak wiadomo spora część komunikuje się ze sobą w języku Moliera.
My zaś jak to my, czując na twarzach już nie wiatr a wicher historii na gwałt próbujemy dozbroić swoje oddziały, modląc się jednocześnie aby dzielność naszych sąsiadów kupiła nam w tej partii dodatkową rundę.
No i patrzymy głęboko w oczy naszych zachodnich sojuszników próbując odgadnąć co też naprawdę wydarzy się kiedy car zapuka do naszych skromnych drzwi.

Szanowny Panie Zbigniewie,
Na niektórych odcinkach wręcz...

Szachownica niby ta sama, ale figury trochę się pozmieniały. Książkę mimo to warto przeczytać ponieważ:
1) J.w. szachownica jednak ta sama
2) można sprawdzić na ile mylił się autor

Nie o to chodzi broń Boże, aby zarzucać mu ignorancję – opisywał co mu się wtedy wydawało słuszne samemu zaznaczając, że przewidywanie na dłużej niż 20 lat to bardziej wróżenie. No a, że minęło ponad 20 lat od napisania książki to sprawdzamy.

Mimo szacunku jak żywię do autora to jednak uważam, że jego analizy oparte na zasadzie zdarzy się co jest dobre dla danego kraju z jego (tzn autora) punktu widzenia jako demokraty i kapitalisty nie biorąc pod uwagę innych uwarunkowań było jednak naiwnością. Najlepszym przykładem Ukraina – dziś widzimy jak prognozowanie, że wstąpi do UE i NATO, a Rosja pozostanie bezradna okazało się chybione.

Zapewne też nie mieściło mu się w głowie pojawienie się Trumpa i konsekwencje tego dla NATO, porzucenie trójkąta weimarskiego przez Polskę. Chyba też nie uwzględnił możliwych brudnych gierek Rosji w stosunku do Kaukazu (Gruzja,, Armenia, a zwłaszcza Azerbejdżan),Ukrainy („zielone ludziki”) i innych, wzrostu znaczenia Chin, pojawienia się Erdogana i Orbana.

Ale tak jak mówię – szachownica ciągle ta sama, ktoś kto ją pozna lepiej zrozumie ruchy jakie wykonują pionki i figury do tego stopnia, że nawet potrafią zmieniać kolory.

1) J.w. szachownica jednak ta sama
2) można sprawdzić na ile mylił się autor

Lektura obowiązkowa dla każdego kto choć trochę interesuje się geopolityką.

Lektura obowiązkowa dla każdego kto choć trochę interesuje się geopolityką.

Na temat geopolityki potrzebna jest wiedza, aby orientować się, co z czego wynika i doświadczenie, aby umieć odpowiednio zareagować lub przeciwdziałać. Z.Brzeziński miał do tego genialną intuicję, która dawała mu przewagę kilku ruchów nad oponentami.

Niektóre wątki opisywane w książce zakładały perspektywę do 2020 (dzisiaj). Mamy choćby opisywane potężne Chiny, które na moment tworzenia pierwszego wydania dopiero budowały swoją potęgę. Niemniej takich przykładów znaleźć można więcej.

Pogłębiam swoje zainteresowanie geopolityką i opisywana książka pokazała inną, zdecydowanie szerszą perspektywę. Jednocześnie zachęca do dalszego zgłębiania tematu, co ułatwi zrozumienie niektórych konfliktów np. "naparzanki" Chin z Indiami pałkami przy granicy, co miało miejsce właśnie w 2020r.

Pana Brzezińskiego trochę poniosło podczas pisania swojej książki. "Wielka szachownica" nie bez powodu cieszy się taką popularnością w Polsce, ponieważ jest przepełniona rusofobią. Stara się szukać dziury w całym tylko po to aby skompromitować ZSRR/Rosję jakimś wymyślonym, błahym faktem. Dla przykładu, autor twierdzi, że interwencja ZSRR w Afganistanie była bolesnym ciosem dla Sowieckiej Armii, pod względem zaopatrzeniowym/finansowym. Zgodzę się, że był to cios dla Sowieckiego prestiżu (jedyna przegrana wojna Związku Radzieckiego),jednak autor zapomniał chyba, że w Afganistanie brało udział mniej niż 5% żołnierzy Radzieckich, ta samą wartość przypisuję się wykorzystaniu Sowieckiego sprzętu wojskowego. Brzeziński na samym końcu wspomniał, iż Stany Zjednoczone były, są i będą jedynym światowym supermocarstwem, co jest kompletnym absurdem, ponieważ mapa świata się nieustannie zmienia i nie jesteśmy w stanie powiedzieć jak będzie wyglądał świat za 100 lat. Autor omamiony propagandą USA wręcz przyrównuje wschodnią Europę do barbarzyńców, z czasów Imperium Rzymskiego, a samym Imperium jego zdaniem są oczywiście Stany Zjednoczone. Bardzo delikatnie, wręcz prześlizgnął się po kwestii która dla Stanów jest rzeczywiście najważniejsza - pieniądze. Mimo wielu faktycznych zalet płynących ze współpracy z USA bycie tylko pionkiem (wasalem) Stanów Zjednoczonych, było by totalną katastrofą dla Europejczyków. Zdanie autora jest zupełnie inne, jego zdaniem to wręcz potrzeba abyśmy nie podejmowali samodzielnych decyzji, ale żeby o wszystkim decydowali Amerykanie. Według Brzezińskiego wymarzoną sytuacją jest abyśmy byli tumanieni i manipulowani przez "obrońców demokracji i praw człowieka" zza oceanu.

Dla wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć co się dzieje w skali globalnej na świcie. Studentom specjalności 'Stosunki Międzynarodowe' oraz 'Politologia' dzieło amerykańskiego stratega Brzezińskiego jest szczególnie rekomendowane.

Muszę przyznać iż po recenzjach i opiniach o tej książce, spodziewałem sie czegoś więcej. Ale że sam interesuję się geopolityką, wiele zagadnień było mi znanych wcześniej. Dla kogoś kto w geopolityce stawia pierwsze kroki, książka ta będzie z pewnością "objawieniem" ;) Mimo wszystko polecam lekturę.

Znakomita i niezwykle pouczająca analiza stosunków polityczno-ekonomicznych z perspektywy interesów USA. Wiele z tych analiz i strategii opisywanych jeszcze przed millenium się ziściło, wiele z tego co autor zauważył jest już częścią naszej historii. Tym bardziej warto do tej pozycji wracać, by lepiej zrozumieć otaczający nas, polityczny świat.

Świetna synteza geopolityczna ukazująca Europę i Azję, jako wielkie pole manewrów między największymi graczami świata. Pisana z perspektywy USA, ale dzięki temu pełna dystansu i obiektywnego spojrzenia na spawy naszego kontynentu. W prosty i czytelny sposób wyjaśnia skomplikowane procesy polityczne, historyczne, społeczne. Wielka dawna wiedzy- ale bardzo przystępna, powiedziałabym że dla każdego.

• Polityka
  • Geopolityka
  • Do kupienia
  • PDF

Dodaj cytat z książki Wielka szachownica