Gabinet osobliwości

Okładka książki Gabinet osobliwości Lincoln Child, Douglas Preston
Okładka książki Gabinet osobliwości
Lincoln ChildDouglas Preston Wydawnictwo: G+J Cykl: Pendergast (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Pendergast (tom 3)
G+J
2011-09-01
2005-01-01
2002-07-01
gabinet G+J kryminał morderstwo masakra fala zbrodni Preston Child

Okładka książki Angel of Vengeance Lincoln Child, Douglas Preston
Angel of Venge... Lincoln Child, Doug...
Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Diabelska góra Lincoln Child, Douglas Preston
Diabelska góra Lincoln Child, Doug...

Po Relikcie i Relikwiarzu myślałem, że autorzy dostaną lekkiej zadyszki . Nic z tego . Gabinet osobliwości to mroczny , klimatyczny soft horror z agentem Pendergastem w nie do końca głównej roli . Zbrodnia , nieśmiertelność ....
Mam wrażenie, że autorzy lekko wzorują się na Mastertonie , ale to akurat nic złego .
Dobra i mroczna , ciarki na plecach .

Dobra i mroczna , ciarki na plecach .

Jedna z może 10 książek, które przecztałem w formie e-booka, a teraz wróciłem już w formie papierowej. Pendergast wraca do Nowego Jorku i okazuje się być jeszcze ciekawszym człowiekiem niż w pierwszych dwóch tomach. Znów jest mrocznie, fantastycznie i krwawo. Znów bohaterowie są bardzo mocno określeni - głupia władza (policja i burmistrz) i błyskotliwi, choć nie ustrzegający się błędów towarzysze agenta FBI.

Nie jest to literatura wysokich lotów, ale odprężająca, sprawnie się ją czyta, a wyobraźni autorów chyba nic nie ogranicza.

"Gabinet osobliwości" to powieść autorstwa Lincoln Childa i Douglasa Prestona, którzy są znani z tworzenia thrillerów o mocno rozbudowanych intrygach i tajemnicach. W tej książce przenoszą nas do Dolnego Manhattanu, gdzie odkrywane są szokujące szczątki poćwiartowanych osób, które zostały zamordowane wiele lat temu przez nieznanego masowego zabójcę. Okazuje się, że budynek, w którym znaleziono szczątki, był kiedyś popularnym gabinetem osobliwości, przyciągającym widzów spragnionych niezwykłych doświadczeń.

Akcję powieści prowadzi agent FBI Pendergast, wspomagany przez młodą archeolog Norę Kelly i dziennikarza Bila Smithbacka. Śledztwo prowadzi ich przez zatłoczone ulice Manhattanu aż do zapomnianych archiwów muzealnych. Odkryte zapiski wskazują na istnienie szalonego lekarza, który dokonywał przerażających eksperymentów medycznych na niewinnych ludziach pod koniec XIX wieku. Jednak teraźniejszość również staje się niebezpieczna, gdy seria brutalnych morderstw wstrząsa miastem, przypominając o wydarzeniach sprzed ponad stu lat. Koszmar powraca...

"Gabinet osobliwości" dostaje ocenę 5/10 głównie ze względu na pewne niedociągnięcia w wykonaniu. Choć wątek tajemniczego gabinetu osobliwości i odnalezionych szczątków zapowiada się interesująco, fabuła czasami staje się nieco skomplikowana i zagmatwana. Niektóre wątki mogą wydawać się niejasne lub zbyt rozbudowane, co utrudnia płynność czytania.

Warto jednak zauważyć, że Child i Preston potrafią stworzyć napięcie i trzymać czytelnika w niepewności. Opisując przerażające eksperymenty medyczne i mroczne tajemnice przeszłości, autorzy kreują atmosferę grozy i zagadki, która może przyciągnąć fanów tego gatunku literatury. Dodatkowo, postacie takie jak agent Pendergast i archeolog Nora Kelly są ciekawe i dobrze rozwinięte, dodając głębi fabule.

Mimo pewnych niedociągnięć "Gabinet osobliwości" to lektura warta uwagi dla miłośników mrocznych thrillerów, którzy lubią rozwiązywać zagadki i podążać za bohaterami w poszukiwaniu prawdy.

Niestety nie jest tak dobra jak 2 poprzednie części. Duży plus za klimat. Podczas tej części znacznie lepiej poznajemy samego Pendergasta, który do tej pory raczej ukrywał się w cieniu innych postaci.

W seriach książkowych, które miałam okazję poznać, przeważnie pierwszy tom był najlepszy, a z każdą kolejną pozycją można było zauważyć tendencję spadkową. W serii o genialnym agencie FBI jest zgoła odwrotnie i aż się boję czytać dalej, bo za chwilę na pewno się "skiepści" :) Na razie trzy tomy za mną i póki co, polecam!

Wygrzebane na budowie stare kości, nie koniecznie muszą być starą sprawą ;)

Jak zwykle niebanalna ale sensowna i trzymająca się kupy historia balansująca na krawędzi realnego świata i DZIWNYCH zdarzeń.

Wygrzebane na budowie stare kości, nie koniecznie muszą być starą sprawą ;)

Trzecia część serii książek o agencie specjalnym FBI Pendergaście .Pozycja jeszcze ciekawsza od jej dwóch poprzedniczek. Ta książka to majstersztyk kryminału z domieszkami fantastyki naukowej i nutą grozy.
Mamy tutaj nową barwną postać - Norę Kelly, która tym razem pomaga Pendergastowi w rozwiązaniu ciekawej i niezwykle mrocznej tajemnicy.
Pojawia się też dobrze znany z poprzednich książek Bill Smithback. Niezwykle przebiegły i ambitny dziennikarz, który za możliwość napisania sensacyjnego artykułu zrobi naprawdę wiele.

Na terenie budowy odkryto kości 36 osób zamordowanych przez seryjnego zabójce. Wszystko sugeruje na to, że osoby były poddawane badaniom lub eksperymentom medycznym. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo tego, że owy morderca pracował nad czymś do tej pory nierealnym i nieosiągalnym.
A po wielu latach pojawia się jego naśladowca, którego prasa od razu okrzyknęła mianem "Chirurga". Potwierdzać to ma identyczny styl okaleczania swoich ofiar. Co zatem skłoniło kogoś do kontynuowania tych strasznych czynów?

Polecam wszystkim zapoznać się z tą niesamowitą historią by samemu dowiedzieć się jak wielka tajemnica ukrywa się w pewnym gabinecie osobliwości. Jestem przekonany, że historia opisana na stronach książki zagwarantuje czytelnikowi ciekawą a zarazem mrożącą krew w żyłach przygodę, krocząc śladami tajemniczego psychopatycznego mordercy.

Co wyróżnia tą książkę w mojej opinii? Po pierwsze i najważniejsze, to postaci opisane przez duet autorów. Słyną oni z tego, że potrafią bardzo ciekawie przedstawić swoich bohaterów. A główny bohater Pendergast, który w tej książce już całkowicie rozwija swe skrzydła, to postać niezwykła. Ekscentryczna, szalenie inteligentna. Z szerokim wachlarzem zainteresowań i o bardzo specyficznej urodzie. Ze strony na stronę postać ta zaskakuje i zadziwia czytelnika jeszcze bardziej. Cytując kolegę z LC, który napisał : "Tak to już bywa, że najbardziej nietuzinkowe postaci przypadają nam do gustu oraz wpadają w pamięć. Można pokusić się o stwierdzenie, że w panteonie literackich detektywów, agent Pendergast śmiało może stanąć obok Sherlocka Holmsa oraz Herkulesa Poirot." Cytując tu tą opinię chciałbym powiedzieć, że niezwykle się z tym stwierdzeniem zgadzam.
Klimat. To również coś co w tej książce mnie zachwycało. Niezwykłe oddanie chwili przez autorów. Klimat mroku, mistycyzmu, tajemnicy, ciemnych mrocznych alejek XIX wiecznego jak i teraźniejszego Nowego Jorku. Eksploracja starych dokumentów, podziemi Muzeum Historii Naturalnej czy starej mrocznej i opuszczonej posiadłości. Czytając "Gabinet osobliwości" dosłownie przeniosłem się w czasie i czułem się jakbym był tam razem z bohaterami książki.

Niezwykłe zwroty akcji, przyspieszające tempo i zaskakujące zakończenie wieńczą moją opinie. Myślę ,że ta książka jest naprawdę warta polecenia. Mimo, że jest ona 3 częścią serii to spokojnie można czytać ją jako osobną część, gdyż główna fabuła nie nawiązuje do wcześniejszych części.
Z czystym sercem polecam, bo to kawał świetnej przygody.

Pojawia się też dobrze znany z...

Naprawdę dobry thriller. Plus ciekawa dawka humoru;) polecam

Naprawdę dobry thriller. Plus ciekawa dawka humoru;) polecam

Współczesny Scherlock Holmes, takie stwierdzenie przychodziło mi wielokrotnie podczas lektury tej książki. To trzecia część przygód Pendergasta, gdzie dostajemy odrobinę więcej informacji o nim samym, postać pokazuje też wachlarz swoich możliwości dedukcji jak i wielu innych. Akcja rozwija się powoli, jednak napięcie jest stopniowane tak, że nie ma nudy czy dłużyzn. Bardzo dobry kryminał z ciekawą historią w tle. Z pewnością sięgnę po kolejną część aby sprawdzić czym agent Pendergast jeszcze mnie zaskoczy.

Mroczna kolekcja

Ludzie żyją w przeświadczeniu, że to co normalne daje im poczucie bezpieczeństwa. Wszelka odmienność od ogólnie przyjętych norm, zazwyczaj wywołuje reakcje związane z odrzuceniem, a nawet wykluczeniem, ponieważ może zagrażać naszej pewności co do przynależności do tzw. społecznej normy. Jednakże w tym pojmowaniu rzeczywistości tkwi pewien szkopuł, bo czymże jest norma jakże nie ogólnie przyjętymi zasadami, które podlegają ciągłym zmianą. Dziś co jest uznawane za normalne, jutro może być uznane za osobliwe i odmienne. Jednakże oprócz reakcji obronnych i wrogich w stosunku do tego co odbiega od normy, ludzie również odczuwają zaciekawienie, chęć bliższego poznania. Dzieje się tak z prostego powodu, bo to co odmienne, osobliwe a nawet zakazane jest zarazem pociągające. Wychodząc z tego założenia duet Lincoln Child oraz Douglas Preston stworzyli własny „Gabinet Osobliwości”.

Powieści tworzone przez panów Prestona i Childa, których głównym spoiwem jest agent specjalny Pendergast można śmiało zaliczyć do thrillerów z dreszczykiem. Oprócz typowego śledztwa czytelnik otrzyma sprawnie poprowadzoną akcję, w której element grozy, nadnaturalności jest nieodzownym elementem fabuły. Przy czym należy nadmienić, że autorzy zawsze starają się racjonalnie podchodzić do tego aspektu. Trzecia odsłona przygód agenta Pendergasta w porównaniu do pozostałych, które swoją drogą też są dobre, jeszcze bardziej uwydatnia to co było tak przychylnie odbierane w poprzednich dwóch tomach. Jeślibyśmy mieli określić jednym słowem powieść „Gabinet osobliwości” to wyraz klimat w pełni oddałby esencję całej książki.

Tajemniczy agent FBI powraca do Nowego Jorku, by zająć się sprawą zagadkowej masowej zbrodni sprzed lat. W śledztwie wspomagać go będą Bill Smithback, dziennikarz "New York Times", oraz antropolog Nora Kelly. Odkrycie 36 ciał w podziemiach starego XIX wiecznego budynku stanie się początkiem dramatycznych, mrożących krew w żyłach wydarzeń, a niezłomny agent Pendergast stanie do walki z nieuchwytnym seryjnym zabójcą, którego odnalezienie kryje się w tajemnicach z jego własnej przeszłości.

„Gabinet osobliwości” to trzecia po „Relikcie” i „Relikwiarzu” powieść Prestona i Childa z agentem Pendergastem w roli głównej. Jednakże nie ma ona ścisłych związków, oprócz kilku postaci, z poprzednimi książkami. Mimo, że stanowi część cyklu to śmiało może być traktowana jako odrębna powieść. Pomimo swej objętości, czas spędzony nad lekturą mija w zawrotnym tempie. Autorzy tak skonstruowali fabułę, że wszystkie zawarte tu informacje są ważne dla śledztwa, a opisy bohaterów i ich charakterystyki przydadzą się osobom zamierzającym śledzenie dalszych ich losów. Preston i Child umiejętnie kierują akcją – wstrząsają, by po chwili uśpić naszą czujność, by znów uderzyć nagłym zwrotem i napiętym oczekiwaniem na dalszy ciąg.

Duet Preston/Child zachwycił czytelników poprzednimi powieściami, w których grono nietuzinkowych postaci, nawarstwiające się tajemnice, ciągłe zwroty akcji, wydłużony moment kulminacyjny oraz nieoczekiwane zakończenie gwarantowały czytelniczą ucztę. W przypadku „Gabinetu osobliwości” tych elementów jest znacznie więcej. To co początkowo mogło przerażać, czyli przydługie opisy, czy też fragmenty poświęcone jedynie otoczeniu w rezultacie stały się mocnym atutem powieści. Rzadko można znaleźć powieść, w której atmosfera, czy też klimat stworzony przez autorów z łatwością może być przysposobiony przez czytelników. Zachwyca również w jak łatwy sposób pan Child i Preston potrafią oddać atmosferę różnych miejsc i czasów. Czytelnik w powieści „Gabinet osobliwości” bez trudu zatraci się w XIX-wiecznym Nowym Jorku, w gabinetach osobliwości, w podziemiach Muzeum Historii Naturalnej, czy też we wnętrzu starej posiadłości. Lekkość pióra, odpowiedni dobór słów, granie na emocjach oraz plastyczność języka to główne elementy „klimatycznego” sukcesu powieści.

Bohaterem, który zwraca na siebie największą uwagę jest bez wątpienia agent Pendergast. O ile w przypadku dwóch poprzednich książek, autorzy długo zwlekali z wprowadzeniem tej postaci w tok fabularny to w trzecim tomie czytelnicy nie będą zawiedzeni. Z całym szacunkiem dla pozostałych bohaterów, którzy także są wyraziście, to tak naprawdę agent Pendergast przy bliższym poznaniu zachwyci niejednego czytelnika. Już cechy fizyczne są intrygujące – jasne, prawie białe włosy, niezwykle blada cera, ubrany zawsze w czarny garnitur, przez co często mylony z przedsiębiorcą pogrzebowym. Pewny siebie, egocentryczny, piekielnie inteligentny, zaskakuje na każdym kroku swą wiedzą, umiejętnościami oraz manierami. Tak to już bywa, że najbardziej nietuzinkowe postaci przypadają nam do gustu oraz wpadają w pamięć. Można pokusić się o stwierdzenie, że w panteonie literackich detektywów, agent Pendergast śmiało może stanąć obok Sherlocka Holmsa oraz Herkulesa Poirot.

Fabuła, którą proponuje nam Child i Preston pełna zwrotów akcji prowadzi nas od jednego punktu do drugiego, a element grozy cały czas jest wyczuwalny w tle. Warto zwracać uwagę na szczegóły, ponieważ nigdy nie wiadomo, gdzie znajdziemy kolejną wskazówkę, zbliżającą nas do poznania prawdy. „Gabinet osobliwości” może stanowić smaczny kąsek dla stałych czytelników cyklu, gdyż dostarczy wielu informacji zarówno o samym agencie Pendergaście jak i jego przeszłości. Jedynie można przyczepić się do schematu, w którym nieudolny komendant policji sam chce wziąć sprawę we własne ręce, ale to tylko drobny mankament.

Zakończenie znów nie zawodzi. O ile w przypadku innych powieści tego typu moment kulminacyjny zazwyczaj zajmuje kilka stron to w przypadku duetu Child/Preston aż kilkadziesiąt, przy czym czytelnik nie odczuwa jakiegoś przeciągnięcia, czy też rozwleczenia. Natomiast wędrówka w podziemiach budynku w momencie kulminacji to istny majstersztyk wywoływania gęsiej skórki. Sztuką jest napisanie takiego zakończenia, w którym czytelnik zatraca się bez reszty zapominając o otaczającym go świecie a niewątpliwie taka sztuka udała się naszemu duetowi. Co do samego rozwiązania zagadki to szybko niweczy nasze wcześniejsze domysły.

Podsumowując, niesamowity styl i umiejętność prowadzenia fabuły zaskoczą niejednego amatora gatunku. Jednym słowem nie czekajcie – czytajcie.

Mroczna kolekcja

• Kryminały

Dodaj cytat z książki Gabinet osobliwości